20.03.2017

Mieszkańcy Europy z trudnościami z opłaceniem rachunków za ogrzewanie

Nieefektywne zużycie paliwa oraz brak najlepszych praktyk przekładają się na wyższe rachunki i kłótnie o temperaturę w mieszkaniu.

Nowe badanie przeprowadzone na zlecenie Honeywell (NYSE:HON) ujawniło, że wielu właścicieli domów i mieszkań w Europie Środkowej i Wschodniej płaci zawyżone rachunki za energię z powodu nieefektywnego ogrzewania.

W raporcie Honeywell Home Heating Habits, dotyczącym nawyków w ogrzewaniu mieszkań, poddano analizie zachowania ponad czterech tysięcy właścicieli nieruchomości w Czechach, Polsce, Rumunii, na Słowacji i na Węgrzech. Okazało się, że wielu z nich z trudem jest w stanie pokryć swoje rachunki za ogrzewanie. Ponoszą wysokie koszty energii, bezskutecznie próbując utrzymać idealną temperaturę, która często staje się nawet przyczyną domowych konfliktów.

Na Węgrzech blisko połowa (48%) właścicieli domów i mieszkań przyznaje, że nie podejmuje żadnych działań, aby zarządzać zużyciem energii przeznaczonej na ogrzewanie. Podobnie dzieje się w przypadku 43% ankietowanych właścicieli nieruchomości w Rumunii i 34% w Polsce. Mieszkańcy Czech i Słowacji w nieco większym stopniu zwracają uwagę na kontrolowanie ogrzewania; odpowiednio 31% i 24% właścicieli domów w tych krajach nie podejmuje działań na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej.

- Nasz sondaż dowodzi, że wielu właścicieli domów i mieszkań niepotrzebnie ponosi nadmierne koszty ogrzewania domów – prawdopodobnie dlatego, że nie zastanawiają się, jak mogliby lepiej nim zarządzać lub z powodu używania starszych technologii grzewczych. Wcześniejsze badania pokazują, że ogrzewanie pomieszczeń i wody użytkowej łącznie odpowiada nawet za 82% zużycia energii w gospodarstwie domowym. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby właściciele zrozumieli, jak lepiej zarządzać ogrzewaniem, zmniejszyć zużycie paliwa i ograniczyć koszty, nie tracąc komfortu - mówi Wojciech Krajewski, dyrektor sprzedaży na obszar Europy Wschodniej Honeywell Environmental & Energy Solutions.

Ogrzewanie może doprowadzić atmosferę w domu do wrzenia

Badanie Honeywell wykazało, że ogrzewanie bywa źródłem konfliktów. Blisko trzy osoby na dziesięć (28%) spośród ankietowanych właścicieli nieruchomości w Polsce mieszkających w gospodarstwie co najmniej dwuosobowym spiera się ze współlokatorami o temperaturę w domu – podobnie jest w przypadku 27% na Węgrzech, 21% w Rumunii, 20% w Czechach i 18% na Słowacji. W Czechach, w Polsce i na Słowacji temperaturę w mieszkaniu uznano za główną przyczynę kłótni, wyprzedzającą nawet obowiązki domowe, pozostawianie włączonych świateł czy spory o wybór programu telewizyjnego.

Zatrważająco wysoka liczba właścicieli domów przyznaje, że wzięła pożyczkę, skorzystała z karty kredytowej lub pożyczała pieniądze od rodziny lub przyjaciół, aby opłacić rachunki za ogrzewanie, co stanowi potencjalne dodatkowe źródło stresu. Takie doświadczenia ma za sobą ponad jedna czwarta (26%) właścicieli domów i mieszkań w Polsce i Rumunii oraz 25% na Węgrzech. Nieco lepiej jest na Słowacji (11%) i w Czechach (9%).

Ponadto 22% właścicieli nieruchomości na Węgrzech, 39% na Słowacji, 40% w Rumunii i 41% w Czechach obniżenie rachunków za ogrzewanie przedkłada ponad własną wygodę. W Polsce podobnie zachowuje się 31% respondentów, przy czym 8% w ogóle nie bierze pod uwagę własnego komfortu – odsetek ten jest najwyższy spośród wszystkich badanych krajów.

Stare i przestarzałe technologie grzewcze mogą być źródłem braku efektywności

Pomimo presji, by znaleźć złoty środek pomiędzy komfortem a wydajnością ekonomiczną, wielu właścicieli domów i mieszkań nie wykorzystuje najnowocześniejszych technologii umożliwiających poprawę zarządzania temperaturą w pomieszczeniach.

Blisko połowa właścicieli nieruchomości w Polsce (53%), Czechach (49%), na Słowacji (45%) i na Węgrzech (45%) oraz ponad jedna trzecia w Rumunii (37%) nie korzysta z termostatów, aby skutecznie kontrolować temperaturę w swoich domach. Ponadto 59% respondentów z Rumunii nie jest w stanie kontrolować temperatury oddzielnie w każdym pomieszczeniu, zaś 40% spośród tych, którzy mają taką możliwość, nie robi tego, ponieważ uważa to za zbyt trudne lub czasochłonne. Porównując to odpowiednio z 37% i 19% dla Czech, można wysnuć wniosek, że technologie sterowania temperaturą stosowane w czeskich gospodarstwach domowych są ogólnie bardziej zaawansowane.

- To bardzo ważne, aby właściciele domów i mieszkań dobrze się zastanowili nad tym, jak ogrzewają swoje domy, ponieważ zużycie energii może bardzo szybko wzrosnąć. We wszystkich krajach liczba gospodarstw domowych używających skomunikowanych ze sobą termostatów jest zaskakująco niska, a w takich państwach jak Rumunia najbardziej popularne wydają się być przestarzałe lub najprostsze urządzenia sterownicze. Wiele z tych systemów nie zapewnia użytkownikom poziomu kontroli i personalizacji niezbędnych do uzyskania maksymalnej efektywności grzewczej - mówi Krajewski.

Termostaty dla wydajnego ogrzewania

Asortyment powiązanych systemów sterowania ogrzewaniem Honeywell opracowano w celu zapewnienia właścicielom domów i mieszkań większej kontroli nad ogrzewaniem, utrzymywania stałej temperatury, integracji ze smartfonami i tabletami, a także z uwagi na możliwość wydzielenia odrębnych stref grzewczych w obrębie nieruchomości w ramach procesu tworzenia „inteligentnych stref” („Smart Zoning”).

Termostat jednostrefowy Honeywell (Single Zone)

  • Przystępny cenowo pierwszy krok w stronę inteligentnego domu.
  • Umożliwia bezprzewodowe sterowanie ogrzewaniem i tworzenie programów.
  • Kompatybilny ze wszystkimi systemami ogrzewania.
  • Łatwość montażu i użytkowania, idealny do mniejszych domów i mieszkań.
  • Umożliwia bezprzewodowe sterowanie za pośrednictwem aplikacji Total Connect Comfort firmy Honeywell, którą można zainstalować bezpłatnie na kompatybilnych smartfonach i tabletach.


Honeywell evohome system

  • Dla większych nieruchomości i użytkowników, którzy pragną większej kontroli – możliwość późniejszego dostosowania skali i rozszerzenia systemu.
  • Wspiera „inteligentne strefy” („Smart Zoning”), pozwalając użytkownikom na zdefiniowanie do 12 oddzielnych stref z indywidualnym programem ogrzewania.
  • Wykazano, że dzięki inteligentnym strefom oraz integracji z urządzeniami przenośnymi system Honeywell evohome umożliwia ograniczenie rachunków za ogrzewanie nawet o 40%.

Oba systemy działają w oparciu o zasadę „Jeśli–To” („If This Then That”, IFTTT) i umożliwiają integrację z wieloma aplikacjami sieciowymi, takimi jak terminarze i prognozy pogody oraz mogą być obsługiwane zdalnie za pomocą smartfonów. Termostat IFTTT firmy Honeywell jest w stanie uruchomić ogrzewanie lub zmienić jego konfigurację w czasie rzeczywistym (na przykład po stwierdzeniu, że mieszkańcy są poza domem lub że na dworze zaczął padać śnieg), kierując się regułami ustalonymi przez użytkownika.

Honeywell jest globalnym liderem w dziedzinie technologii domowych i budowlanych, w tym termostatów, zabezpieczeń, ochrony przed ogniem, dymem i gazem oraz inteligentnych technologii pomiaru energii, do zastosowań w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Po więcej informacji na temat asortymentu powiązanych technologii Honeywell do zastosowań domowych zapraszamy na stronę internetową http://getconnected.honeywell.com.

Honeywell Home and Building Technologies
Honeywell Building Solutions należy do Honeywell Home and Building Technologies (HBT), globalnej firmy zatrudniającej ponad 44 tysiące pracowników na całym świecie. HBT jest liderem w dziedzinie Internetu rzeczy (IoT) i tworzy produkty, oprogramowanie i technologie, które można znaleźć w ponad 150 milionach domów i 10 milionach innych budynków na całym świecie. Pomagamy właścicielom nieruchomości utrzymać łączność i kontrolę nad ich wygodą, bezpieczeństwem i zużyciem energii. Właściciele i użytkownicy budynków komercyjnych wykorzystują nasze technologie, aby ich nieruchomości były bezpieczne, wydajne pod względem energetycznym, przyjazne dla środowiska i produktywne. Nasze zaawansowane urządzenia pomiarowe i oprogramowanie pomagają dostawcom elektryczności, gazu i wody bardziej wydajnie zaopatrywać klientów i społeczności. Po więcej aktualności i informacji na temat Honeywell Home and Building Technologies zapraszamy na stronę internetową http://www.honeywell.com/newsroom.

Kategorie: Bezpieczeństwo i higiena, Energetyka i ochrona środowiska

pozostałe newsy
najpopularniejsze
Redakcja:
Aby uzyskać pełny dostęp do wszystkich
treści w serwisie zaloguj się bądź zarejestruj
Forum Media Polska
FORUM MEDIA POLSKA Sp. z o.o.
ul. Polska 13, 60-595 Poznań
Tel. 061 66 83 116