Przemysłowa wiosna 2024 już za nami

Korespondencja własna z Kielc

Aktualności

W dniach od 19 do 22 kwietnia 2024 Targi Kielce zorganizowały kolejną, 17. już edycję targów STOM poświęconych technologiom obróbki metali, obrabiarkom i narzędziom oraz obróbce blach, które po raz kolejny, wraz z szeregiem imprez towarzyszących, zorganizowane zostały pod nazwą „Przemysłowa wiosna STOM 2024”. Tegoroczna odsłona kieleckiej imprezy była rekordowa pod wieloma względami.

Według wstępnych, nieoficjalnych jeszcze informacji, na tegorocznej edycji zagościło ponad 700 firm z 21 krajów. W stosunku do poprzedniej odsłony powierzchnia wystawiennicza wzrosła o ponad 10% i sięgnęła blisko 40 tys. m2. Liczba zwiedzających przekroczyła zaś 20 tys. Co ciekawe, organizatorzy dostawili specjalnie przygotowaną na targi nową halę namiotową.

REKLAMA

​​

Warto w tym miejscu dodać, że w skład tego cenionego w całej Europie przemysłowego spotkania weszły takie wydarzenia jak: STOM-BLECH&CUTTING, STOM-TOOL, STOM-LASER, STOM-ROBOTICS, STOM-FIX, KIELCE FLUID-POWER, EXPO-SURFACE, SPAWALNICTWO, DNI DRUKU 3D, CONTROL-STOM, TARGI TEiA oraz WIRTOPROCESY.

 

Co na targach

Jak co roku na targach zobaczyć można było szereg nowoczesnych maszyn, centrów obróbczych CNC, pras, giętarek urządzeń do formowania i obróbki blach, wykrawarek laserowych, w tym maszyn klasy Fiber laser, maszyn do cięcia plazmą waterjetów. Nie zabrakło też robotów przemysłowych, cobotów, pokazów spawalniczych i drukarek 3D. Z tych ostatnich na uwagę zasługuje coraz szersza gama wielkoformatowych drukarek 3D, w tym takich firm jak StrataSys. BLT czy UltiMaker, które zobaczyć można było na stoisku CADExpert. Jeśli chodzi o cięcie plazmą, to ciekawym, zaprezentowanym przez legnicką firmę Eckert był System Onyx, będący połączeniem cięcia plazmowego z waterjetem.

W tym miejscu nie można pominąć nagrodzonej, innowacyjnej wycinarki laserowej VENTIS AJe 6kW firmy Amada. Medal Targów Stom-Tool przyznano za wykorzystanie nowatorskiej technologii LCB (Locus Beam Control). LCB to system sterowania wiązką laserową, który pozwala na precyzyjne dostosowanie kształtu i parametrów wiązki do warunków cięcia. Ta zaawansowana technologia umożliwia skrócenie czasu cięcia, minimalizację zużycia materiału oraz eliminację niepożądanych efektów, takich jak zniekształcenia na krawędziach cięcia czy termiczne deformacje. Z kolei firma Kimla zaprezentowała wyjątkowo szybki, najszybszy na świecie 12 KW laser fiber, a Eagel niezwykle mocną, 30-kilowatową laserową przecinarkę Inspire 1350 F30.0, posadowioną na specjalnym betonowym postumencie zmniejszającym drgania układu.

Systemy ślizgowe i mocowania

Dużo ciekawych nowości znaleźć można było na stoisku firmy Igus. Ciekawym, nowym rozwiązaniem są specjalne uchwyty służące do ręcznego podnoszenia dużych i ciężkich prowadników kablowych. Dla służb utrzymania ruchu, interesujące mogą okazać się również specjalne, dopasowywane do potrzeb klienta wkłady ślizgowe do różnego rodzaju elementów łożyskowo-ślizgowo-tocznych. Wykonano je z materiałów o bardzo niskim współczynniku tarcia, i co oczywiste, nie wymagają smarowania. Niespotykanym rozwiązaniem są polimerowe, ślizgowe farby, którymi można pokryć przemieszczające się elementy, np. prowadnice, uzyskując w ten sposób powierzchnię o niskim współczynniku tarcia nadającą, dzięki czemu zastąpić można zastąpić standardowe elementy ślizgowe. Ich wytrzymałość nie ustępuje typowym łożyskom ślizgowym ze standardowych tworzyw sztucznych. Firma chwali się też prowadnikami do pomieszczeń bezpyłowych klasy I (tzw. cleanroom).

Firma Kipp zaprezentowała nowy, wygodny w użytkowaniu system uchwytów montażowo-narzedziowych, KippFlex. Z kolei stoisko firmy Elesa Ganter wypełnione było z kolei różnego rodzaju mocowaniami, uchwytami, dociskaczami, napinaczami czy zapięciami niezbędnymi w codziennej praktyce Służb Utrzymania Ruchu. Nowym produktem, którym pochwalili się przedstawiciele firmy był system zawiasów i zamków, które zastosować można np. w różnego rodzaju  szafach sterowniczych, strefach pracy robotów, a nawet w szklanych przegrodach przemysłowych i drzwiach z hartownego szkła.  

Oczywiście to nie jedyne nowości, jakie można było zobaczyć w Kielcach. Zapraszam Państwa do obejrzenia naszej fotorelacji z tegorocznych targów STOM 2024.

 

 

Przypisy