Analiza przyczyn źródłowych awarii. Dlaczego jest niezbędna?

Drogi Czytelniku, czy jesteś świadomy, ile problemów udało Ci się rozwiązać w 2019 roku w swoim parku maszynowym? Czy problem, który rozwiązałeś, powtórzył się? Analizując te pytania, należy zastanowić się, czy posiadamy odpowiednie informacje lub dane, które pomogą nam poznać odpowiedzi.

 

REKLAMA

​​

W kontekście powyższych pytań chciałbym przedstawić tematykę analizy przyczyny źródłowej awarii, która stanowi kluczowy element w utrzymaniu ruchu. RCA (ang. Root Cause Analysis), czyli analizy przyczyn źródłowych, są szeroko stosowane podczas procesu rozwiązywania problemów w różnych obszarach organizacji. W przypadku utrzymania ruchu i zarządzania technicznego mówi się o analizie przyczyn źródłowych awarii (RCFA – Root Cause Failure Analysis). Przeprowadzona analiza koncentruje się na uszkodzeniach oraz stanach awaryjnych urządzeń. Parafrazując słowa Steve'a Jobsa, który powiedział, że „jeśli zdefiniujesz problem poprawnie, rozwiązanie masz już praktycznie gotowe”, to w przypadku RCFA prawdziwe będzie następujące stwierdzenie: „Jeśli zdefiniujesz przyczynę źródłową, problem masz już praktycznie rozwiązany”.

 

Zjawiska eliminowane u źródła

Dzięki prawidłowo przeprowadzonej analizie przyczyn źródłowych awarii można wyeliminować problemy w ten sposób, żeby nigdy więcej nie powracały, a wprowadzone rozwiązania były w pełni skuteczne. RCFA jest niczym innym, jak narzędziem dla utrzymania ruchu, które jest skuteczne w rozwiązywaniu problemów. Niestety w niektórych zakładach wciąż stanowi zbędny mechanizm marnujący czas lub w skrajnych przypadkach luksus, na który organizacja nie może sobie pozwolić.

Jak widać w tytule mojego artykułu, uważam, że przeprowadzanie analiz przyczyn źródłowych awarii jest koniecznością – wszyscy jesteśmy świadomi tego, że awarie i usterki są niestety stałą cechą każdej maszyny. Zjawiska występujące w utrzymaniu ruchu...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy