Charakterystyka oraz porównanie cech zacisków pneumatycznych i elektrycznych

Automatyzacja procesów obróbczych pociąga za sobą konieczność wdrożenia szybkich i niezawodnych systemów mocowania detali. Mocowanie za pomocą ręcznych docisków kolankowych staje się coraz bardziej ograniczone, a przemysł preferuje rozwiązania oparte na urządzeniach z napędem pneumatycznym lub elektrycznym. W artykule przedstawiono podział, charakterystykę, zastosowania oraz porównanie cech użytkowych zacisków pneumatycznych i elektrycznych.

 

REKLAMA

​​

WPROWADZENIE

Zacisk to urządzenie służące do mocowania detali poddawanych różnym operacjom technologicznym (np. obróbce skrawaniem, spawaniu, zgrzewaniu itp.). Pod względem typu napędu zaciski dzielą się na: ręczne, pneumatyczne, hydrauliczne oraz elektryczne. Warto jednak wspomnieć, że wszystkie pozostałe grupy zacisków pojawiły się w wyniku dodania napędu do odpowiedniego typu zacisku ręcznego. W związku z tym w artykule omówiono również cechy poszczególnych odmian konstrukcyjnych tej grupy urządzeń mocujących.

Podstawowymi cechami wszystkich grup zacisków są: mocowanie i odmocowanie detali w jednej operacji, eliminacja dodatkowych czynności oraz narzędzi stosowanych w innych metodach, skrócenie czasu orientacji detali (poprzez odpowiednie zaprojektowanie powierzchni oporu i mocowań wspomagających zaciski), różnorodność konstrukcji dostępnych na rynku.

 

OGÓLNE ZASTOSOWANIA ZACISKÓW

Zakres zastosowań zacisków jest szeroki, jednak najczęściej stosowane są one w produkcji seryjnej w celu zmniejszenia czasu operacji związanych z mocowaniem i odmocowaniem detali. Pole zastosowań zależy od konstrukcji mechanicznej zacisku. W tabeli 1. zestawiono podstawowe cechy poszczególnych grup zacisków.

Cechami wspólnymi poszczególnych odmian zacisków ręcznych jest różn...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy