Diagnostyka eksploatacyjna napędów elektrycznych

Silnik elektryczny jest maszyną, która energię elektryczną zamienia na energię mechaniczną. W kontekście sposobu zasilania silniki mogą bazować na napięciu stałym. W tym przypadku zastosowanie znajdują silniki elektryczne obcowzbudne, silniki prądu stałego z magnesami trwałymi, a także silniki elektryczne bocznikowe i szeregowe.

 

REKLAMA

​​

Silniki elektryczne mogą być również zasilane napięciem przemiennym jednofazowo (klatkowe, szeregowe), trójfazowo (klatkowy, liniowy, pierścieniowy) oraz dwustronnie (synchroniczny, asynchroniczny synchronizowany).

 

Czynności diagnostyczne

Diagnostykę silników elektrycznych przeprowadza się
w warunkach pracy – maszyna jest napędzana lub znajduje się na specjalistycznym stanowisku remontowym. Podczas analizy istotną rolę odgrywają pomiary częstotliwości prądów zasilania, przez co zyskuje się możliwość wykrycia pęknięć prętów wirnika silnika zwartego lub jego pierścieni. Niezwykle istotne jest określenie charakterystyk czasowych prądów zasilania, które mierzone są podczas rozruchu silnika. Bierze się pod uwagę zarówno chwilowe prądy rozruchu, jak i czasy ich trwania.

Przyjrzyjmy się nieco bliżej sprawdzeniom dynamicznym, jakie prowadzone są podczas diagnostyki silników. W pierwszej kolejności wykonuje się testy jakości zasilania. Chodzi przede wszystkim o uzyskanie optymalnej jakości energii elektrycznej. Jak wiadomo, zasilanie, które nie spełnia określonych parametrów, może być przyczyną dodatkowego obciążenia silnika. Stąd też ważne są testy pozio...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy