Digitalizacja polskich przedsiębiorstw, czyli Przemysł 4.0 w praktyce

Przemysł 4.0 to idea, która powstała jako odpowiedź gospodarki niemieckiej na szybko rozwijający się, a także tani rynek chiński. Aby poprawić wydajność i efektywność produkcji, wiele niemieckich przedsiębiorstw zdecydowało się na digitalizację. Dzisiaj Przemysł 4.0 to już nie tylko cyfryzacja procesów, ale także kompleksowe zarządzanie informacją w firmie. Choć wokół tej tematyki wciąż krąży wiele mitów, zalety płynące z wdrożenia innowacyjnych rozwiązań coraz częściej zauważają także polskie przedsiębiorstwa.

 

REKLAMA

​​

Przemysł 4.0 jest procesem digitalizacji wdrażanym przez przedsiębiorstwa po to, aby wydajnie zarządzać informacją w firmie. Kluczowe jest, by w zintegrowany sposób móc korzystać z danych, które są generowane na poszczególnych etapach realizacji produkcji: projektowania, przygotowania produktu do wytworzenia, a następnie serwisowania. Pozwala to firmom produkcyjnym zapewnić spójność i efektywność.

 

Cyfrowy bliźniak

Z ideą Przemysłu 4.0 wciąż wiąże się wiele powszechnie powielanych mitów. Jednym z nich jest przekonanie, że tak naprawdę nie dotarł on jeszcze do Polski. Nie jest to prawdą. Przykładowo – firma Noyen, która zajmuje się produkcją myjni oraz preparatów myjących, korzystając z oprogramowania Siemens Digital Industries Software, skróciła czas projektowania o 30% i w ciągu dwóch lat podwoiła marżę. Pokazuje to, że polskie przedsiębiorstwa korzystają już z technologii cyfrowych, które znacznie podnoszą ich efektywność. Być może źródłem przekonań o tym, jak niewiele krajowych firm wykorzystuje narzędzia związane z digitalizacją, jest fakt, że nie wszystkie decydują się na pełen wachlarz roz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy