Ekonomiczne instalacje sprężonego powietrza

Sprężone powietrze, obok wody, prądu i gazu, powszechnie wykorzystuje się w procesach produkcyjnych nowoczesnych zakładów. Niestety jest to zdecydowanie najdroższe medium, jeśli chodzi o koszty wytworzenia. Błędy na etapie koncepcji mogą być później bardzo kosztowne w eksploatacji, dlatego żeby tanio produkować, najpierw trzeba dobrze zaprojektować.

 

REKLAMA

​​

Wykorzystywanie sprężonego powietrza niewątpliwie niesie ze sobą szereg zalet. Łatwo je transportować nawet na duże odległości, można je magazynować w zbiornikach, jest odporne na wahania temperatury i czyste (w razie awarii instalacji nie ma ryzyka zanieczyszczenia otoczenia). Narzędzia pneumatyczne wykorzystywane w produkcji są zwykle lżejsze od ich odpowiedników z silnikami elektrycznymi, co ma znaczenie zwłaszcza przy montażu ręcznym, a dodatkowo są bezpieczniejsze w użyciu oraz trwałe i niezawodne w działaniu. Bez sprężonego powietrza trudno byłoby zrealizować takie procesy, jak transport surowców sypkich wewnątrz hali produkcyjnej, malowanie natryskowe czy piaskowanie.

W 10-letnim okresie eksploatacji w typowym zakładzie produkcyjnym przyjmuje się, że około 13% całkowitego kosztu utrzymania instalacji sprężonego powietrza stanowią koszty inwestycji,
1...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy