Jak budować wieloletnie relacje z pracownikiem produkcyjnym?

Każdy pracodawca chciałby mieć zmotywowanych, wydajnych pracowników realizujących cele firmy. Niestety nie wystarczy zatrudnić odpowiedniego ,,fachowca”, aby cieszyć się z dobrego pracownika. Nawet najwyższe kwalifikacje nie przełożą się na efekty, jeśli zatrudniony przychodzi do pracy zniechęcony, aby ,,odbębnić” dniówkę. Założenie, że sam fakt zatrudnienia pracownika i wypłacanie mu wynagrodzenia będą trwale motywowały zatrudnionego do pracy, jest błędne.

 

REKLAMA

​​

Rodzi się więc pytanie, czy istnieją sposoby na to, aby skutecznie zachęcać pracowników do ,,dobrej roboty”? Jak sprawić, by dawali od siebie nie tylko minimum, przychodzili do pracy chętnie i byli zadowoleni? Owszem, istnieją. Problemem jest to, że nie ma złotego środka, który zmotywuje każdego. Motywatory zależą od wieku, poziomu wykształcenia, rodzaju wykonywanej pracy, aktualnej sytuacji rodzinnej, zdrowotnej itp.

Proces motywowania pracowników powinien zostać opracowany dla konkretnego przedsiębiorstwa, z uwzględnieniem jego specyfiki. Należy go dokładnie przemyśleć. Przede wszystkich musimy pamiętać, że jest to proces długotrwały. Efekty nie zawsze będą widoczne od razu. W tym aspekcie potrzeba cierpliwości i konsekwencji.

 

Czynniki wpływające na budowanie długotrwałych relacji z pracownikami

Pracownicy produkcyjni twierdzą, że na ich poziom motywacji najsilniej wpływają argumenty finansowe, takie jak premie, nagrody pieniężne, realne perspektywy wzrostu płac, poczucie sprawiedliwej płacy. W następnej kolejności wskazują oni następujące apekty: stabilność zatrudnienia, dobrą atmosferę w miejscu zatrudnienia, materialne wyposażenie stanowiska pracy, pochwały oraz wyróżnienia.

Średnio atrakcyjne dla tej grupy zawodowej są takie bodźce motywacyjne, jak poczucie samorealizacji, zachowanie równowagi pomiędzy pracą a życiem zawodowym, satysfakcja z wykonywanej pracy,...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy