Jak przemysł 4.0 wdrażać w „starym” zakładzie. Kilka rad i spostrzeżeń

W dzisiejszym świecie zakładów produkcyjnych zapanowała „moda” na wdrażanie rozwiązań przemysłu 4.0. Wszyscy chcą się szczycić efektywnymi wdrożeniami komunikacji przy użyciu IoT, rozszerzoną rzeczywistością, w celu naprawy maszyn czy uczenia nowych pracowników, albo drukarkami 3D niczym „zaczarowanym ołówkiem”.

 

REKLAMA

​​

Wszystkim osobom pracującym w zakładach przemysłowych bardzo podobają się rozwiązania technologiczne z filmów sci-fi, bo rzeczywiście są one nie tylko efektowne, ale przede wszystkim poprawiają efektywność pracy i wydajność przetwarzania danych i materiałów. Niestety jednak te rozwiązania jeszcze dzisiaj nie należą do najtańszych, a wiele zakładów, przyglądając się dużym koncernom i korporacjom, które wdrażają rozwiązania Industry 4.0, mówi: „Stać ich”. Faktycznie inna jest bezwładność finansowa dużych korporacji niż mniejszych firm rodzinnych. Rozwiązania przemysłu 4.0 rzeczywiście mogą na pierwszy rzut oka wydawać się drogie i trochę „gadżeciarskie”, szczególnie dla „starej szkoły zarządzania”. Poza tym faktycznie wdrożenie wszystkich rozwiązań przemysłu 4.0 w starych zakładach nie jest takie proste. Jednak „starość” zakładu czy brak ogromnych zasobów „korporacyjnego sejfu” nie przeszkadza we wdrażaniu tych rozwiązań, które rzeczywiście sprawią, że wartość dodana będzie wypracowywana efektywniej i wydajniej. Trzeba tylko chcieć.

 

Rozwiązania systemowe

Przede wszystkim, chcąc rozpocząć pracę nad jakimkolwiek wdrożeniem i implementacją narzędzi Industry 4.0, musimy mieć system. W wielu „starych zakładach” procesy są realizowane „z pamięci” pracowników. Brak jest instrukcji, brak jest standardów. Zakład produkuje części, elementy, podzespoły tylko dzięki temu, że pracują w nim „starzy pracowni...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy