Jaką technologię czyszczenia maszyn stosować?

Narzędzia ręczne, myjki ciśnieniowe, piaskowanie, a może ultradźwięki lub suchy lód? Wybór metod czyszczenia maszyn i urządzeń jest bardzo szeroki. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, na które warto zwrócić uwagę, zanim podejmie się decyzję o czyszczeniu poszczególnych powierzchni. Tym bardziej, że czynników decydujących o zastosowaniu takiego lub innego rozwiązania jest wiele.

 

REKLAMA

​​

Czystość maszyn przemysłowych to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim sposób na zachowanie ich w dobrej kondycji technicznej. Dlatego podstawowym kryterium wyboru stosowanej metody powinna być dokładność procesu czyszczenia oraz jego wpływ na poszczególne elementy urządzenia.

 

CHEMIA DO LAMUSA

Czyszczenie maszyn za pomocą ręcznych narzędzi i środków chemicznych odchodzi w przeszłość. Ryzyko uszkodzenia coraz bardziej precyzyjnych elementów maszyny przez elektronarzędzia oraz niebezpieczeństwo związane ze stosowaniem rozpuszczalników i mocnych detergentów skłaniają osoby odpowiedzialne za utrzymanie maszyn w czystości do poszukiwania nowszych rozwiązań. Coraz bardziej istotnym elementem jest także wpływ metod czyszczenia na środowisko i problematyczne, a co za tym idzie – kosztowne pozbywanie się szkodliwych odpadów.

Najczęstszą metodę czyszczenia maszyn stanowi mycie wysokociśnieniowe. Środkiem myjącym jest tu wyrzucany pod dużym ciśnieniem strumień wody, czasem z dodatkiem detergentu. Zaletą jest szeroki dostęp do relatywnie tanich urządzeń i szybkość samego procesu mycia. Jednak zakres...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy