Kontrola pracowników w hali produkcyjnej

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie przestrzegania przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy.

 

REKLAMA

​​

Wiąże się to nie tylko z koniecznością zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w sensie materialnym – odpowiedniego stanu technicznego maszyn i urządzeń, pomieszczeń, odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej. Pracodawca musi zadbać również o odpowiedni poziom wiedzy pracowników o BHP: terminowo kierować ich na odpowiednie szkolenia, informować o zagrożeniach dla zdrowia i życia, które występują w zakładzie pracy i na poszczególnych stanowiskach pracy, instruować, jak postępować w sytuacjach zagrożenia zdrowia oraz życia itp. To także prowadzenie nadzoru w zakresie prawidłowego toku procesu pracy.

W wyroku z dnia 7 czerwca 2011 roku (sygn. akt II PK 324/10) Sąd Najwyższy stwierdził: „Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a w szczególności organizować pracę w sposób zapewniający takie warunki (art. 207 § 2 pkt 1 k.p.). Unikanie zagrożeń dla zdrowia i życia, jakie niesie wykonywanie określonej pracy, uwarunkowane jest w znacznym stopniu wiedzą o istnieniu zagrożeń i znajomością sposobów ich unikania. Pracodawca w związku z tym jest obowiązany także zaznajamiać

pracowników z przepisani i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącymi wykonywanych przez nich prac (art. 2374 § 1 k.p.), jak również wydawać szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2374 § 2 k.p.)”.

Zapewnienie bezpieczeństwa pracy to także dbanie o to, aby do pracy przystępowali pracownicy mający aktualne orzeczenia lekarskie, które potwierdzają brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku i w warunkach opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Artykuł 229 Kodeksu pracy § 4 nakłada na pracodawcę nakaz niedopuszczenia do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 10 lutego 2017 roku (sygn. akt III AUa 1559/16) mówi: „Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia stwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Brak aktualnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy uniemożliwia dopuszczenie pracownika do pracy. W razie naruszenia przez pracodawcę przepisów dotyczących badań profilaktycznych (…) mogą znaleźć zastosowanie przepisy Kodeksu pracy o odpowiedzialności za wykroczenia przeciwko prawom pracownika (art. 283 § 1 k.p.) – [jest to] wykroczenie zagrożone karą grzywny od 1 000 do 30 000 zł (…)”. Aktualnym orzeczeniem lekarskim jest orzeczenie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której ma być dopuszczony do pracy. Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, iż orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku nie może być zastąpione przez jakikolwiek inny dokument.

 

CHOROBA PRACOWNIKA

Pracownik, przystępując do pracy, powinien być zdolny do świadczenia pracy, tzn. nie tylko „obec...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy