Odc. 12 – Jak daleko jest od bezkrytyczności do głupoty?

W różnych obszarach produkcji panuje silne przekonanie o dużej wiedzy producentów maszyn w zakresie wyposażania ich produktów w systemy monitorowania i zabezpieczenia stanu technicznego. Podobnie sytuacja wygląda w odniesieniu do hydrozespołów (turbina wodna + generator = HTG) wykorzystywanych w elektrowniach wodnych.

 

REKLAMA

​​

W celu oceny stanu technicznego HTG można wykorzystywać różne pomiary. W poniższym artykule zajmiemy się omówieniem dwóch przypadków dyskusyjnych wdrożeń, które wykorzystywały często stosowane w praktyce do nadzoru stanu technicznego pomiary drgań mechanicznych.

 

Drgania względne wirnika

Dla nowo budowanej elektrowni (w kraju na granicy Europy) zostały dostarczone cztery HTG z pionową linią wałów, które wyprodukowano na Dalekim Wschodzie, a które były oryginalnie wyposażone przez ich producenta w systemy monitorowania drgań względnych. Na rys. 1 pokazano wizualizację półgodzinnego trendu drgań z kilku kanałów pomiarowych widzianego przez obsługę w DCS. Obraz drgań był praktycznie niezmienny od czasu uruchomienia hydrozespołów i dalece niezależny od ich stanu technicznego oraz obciążenia procesowego.

 

Rys. 1. Widok trendów pomiarów drgań względnych wirnika w DCS

 

Kilka lat po uruchomieniu urządzeń ze względu na brak satysfakcji właściciela z realizowanych pomiarów użytkownik podjął decyzję o wymianie systemów monitorowania na rozwiązanie od jakiegoś bardziej wiarygodnego dostawcy – zakładał, że będą one bardziej pomocne w rozwiązywaniu występujących problemów natury ruchowej.

Po rozpoznaniu i zabezpieczeniu przybliżonego budżetu rozpisana została akcja zapytań ofertowych, w której pierwsze skrzypce grane były przez specjalistów AKPiA. Automatycy określili wymagania w zakresie parametrów elektrycznych czujników oraz sposób interfejsowania systemu monitorowania i zabezpieczeń z systemem operatorskim, a także zadbali o narzucenie dostawcom części obiektowej systemów takich warunków, które umożliwiałyby zainstalowanie nowych czujników w dotychczas wykorzystywanych uchwytach.

Projektem zainteresowało się kilka firm. Prawie wszystkie (z wyjątkiem jednej) przygotowały oferty na wymagane przez specjalistów elektrowni elementy systemu. Natomiast ten oferent, który się wyłamał, kierował się zasadą, że przed przystąpieniem do procesu ofertowania dobrze jest sprawdzić poprawność wdrożenia pierwotnie zainstalowanego systemu nadzoru. Warto to zweryfikować nawet w sytuacji gdy system monitorowania stanu technicznego został zainstalowany przez producenta maszyny, a specyfikację retrofitu przygotowali najlepsi specjaliści w elektrowni.

Pionowe hydrozespoły wykorzystują łożyska prowadzące w różnej liczbie. Na dość typową konfigurację składają się:

  • łożysko prowadzące turbiny (=TGB),
  • dolne łożysko prowadzące generatora (=LGGB),
  • górne łożysko prowadzące generatora (=UGGB).

W wielu przypadkach hydrozespoły pionowe posiadają tylko dwa łożyska prowadzące – turbiny oraz jedno z dwóch wymienionych generatora. W niektórych innych przypadkach, tak jak to ma miejsce dla hydrozespołów odwracalnych, liczba łożysk może być większa1.

Jest jeszcze jedna cecha konstrukcyjna HTG, o której należy pamiętać w przypadkach, w których wykorzystywane jest UGGB, a mianowicie o systemie wzbudzenia. Doprowadzenie nap...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy