Odc. 14 – Problemy z nabywaniem kompetencji

Pandemia wywołała sporo emocji, które koncentrowały się nie tylko bezpośrednio na zdrowiu. Gorącym tematem stali się także ci, którzy w znacznym stopniu są za zdrowie odpowiedzialni. Tu najwięcej słów zapewne poświęcono piastującemu stanowisko do 20 sierpnia br. profesorowi-ministrowi [1]. We wszystkich znanych mi komentarzach dotyczących tego tematu koncentrowano się na stwierdzeniach: wypadało – nie wypadało oraz etycznie – nieetycznie.

 

REKLAMA

​​

Natomiast kij ma dwa końce i jak to się mówi: „Koniec wieńczy dzieło!”. Wszak mogło się tak zdarzyć, że grant został przyznany z naruszeniem etyki, ale jego wyniki były na tyle znaczące dla społeczeństwa, że wątpliwy pierwszy krok proceduralny w jakimś stopniu został rozgrzeszony. Oczywiście mogło się też zdarzyć coś zupełnie przeciwnego – pieniądze zostały skonsumowane, a wyniki okazały się być wielką wydmuszką. W kwestii oceny – wielka cisza. Tym, którzy za ocenę grantu byli odpowiedzialni, nie wypada się wypowiadać. Innym – może nie jest z tym po drodze. A dziennikarze ze względów oczywistych zabrać merytorycznego głosu w tej materii
nie mogą.

 

ASSETIVITY

Zaglądając do słownika angielsko-polskiego, nie znajduję tłumaczenia słowa assetivity, co specjalnie mnie nie dziwi. W ciąg minionych 30 lat, od kiedy zajmuję się tematyką diagnostyki technicznej, wielokrotnie znajdowałem się już w sytuacji, w której np. jakieś analizy czy procedury diagnostyczne wykorzystywane od lat w krajach bardziej rozwiniętych nie posiadały swoich odpowiedników w języku polskim. Assetivity to maintenance + asset management, czyli utrzymanie ruchu + zarządzanie majątkiem produkcyjnym. Taką samą nazwę nosi również organizacja w Australii, która zajmuje się tą tematyką, a także tytuł tematycznego periodyku.

 

RAPORT 2020

Zapoznając się z publikacją Asset management and maintenance priorities [2] zauważyłem duże znaczenie przypisywane przez respondentów szkoleniom. I tak kursy znalazły się na trzecim miejscu pod względem ważności na liście zbiorczej różnych inicjatyw dotyczących UR oraz zarządzania majątkiem w Europie i w Ameryce Północnej. Zajmują one jeszcze wyższą (drugą) pozycję na podobnej liście w Australii i Nowej Zelandii.

Na długiej liście inicjatyw mających polepszyć zarządzanie majątkiem oraz utrzymanie ruchu szkolenie jest postrzegane na miejscu trzecim, natomiast na liście inicjatyw mających przyczynić się do polepszenia działania w ramach wymienionego obszaru z wykorzystaniem outsourcingu szkolenia plasują się na miejscu pierwszym – niezmiennie od kilku już lat.

Tak znacząca rola szkoleń dla sprawnego działania przedsiębiorstwa jest postrzegana przez wszystkie te branże,...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy