Optymalizacja kosztów energii elektrycznej i gazu w zakładzie

Redukcja kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej i gazu stanowi wyzwanie dla każdego zakładu chcącego ograniczyć marnotrawienie środków finansowych, które można przeznaczyć np. na rozwój przedsiębiorstwa poprzez zakup nowych maszyn i urządzeń, oprogramowania itp.

 

REKLAMA

​​

Punkt wyjścia dla optymalizacji kosztów mediów zużywanych w zakładzie przemysłowym, stanowić powinna świadomość, że jest to ciągły proces, którego efekty zależeć będą od precyzyjnej analizy stanu obecnego, szczegółowego planowania oraz ścisłego monitoringu i kontroli. Rozsądnym początkiem tego procesu jest audyt energetyczny. Dzięki niemu możliwa staje się identyfikacja obszarów,w których można ograniczyć zużycie mediów czy też dostrzec duży potencjał poprawy efektywności. Bardzo często audyt pomaga również w generowaniu pomysłów na działania optymalizacyjne. Następnie można przejść do przeprowadzenia audytu efektywności energetycznej, którego celem jest określenie opłacalności realizacji konkretnego przedsięwzięcia lub projektu.

 

AUDYT ENERGETYCZNY

Zakłady dzięki audytowi energetycznemu, podczas którego dokonuje się identyfikacji stanu gospodarki energetycznej (rys. 1.), mogą otrzymać pewne przybliżone dane, które powinny umożliwić oszacowanie opłacalności danego działania obniżającego koszty zużycia mediów. W wyniku audytu efektywności energetycznej możliwe jest wyznaczenie realnych kosztów związanych z konsumpcją energii elektrycznej i gazu. Bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie się do audytu. Proces ten powinien zacząć się od etapu ofertowania usług. Następnie należy precyzyjnie ustalić zadania, dla których zostanie przeprowadzony audyt efektywności energetycznej, oraz zgromadzić kompletną dokumentację dotyczącą zarówno zakupów, jak i danych pomiarowych zużycia mediów w obrębie realizowanych procesów.

 

Rys. 1. Główne elementy podlegające audytowi energetycznemu

 

OBSZARY, W KTÓRYCH MOŻNA OGRANICZYĆ ZUŻYCIE MEDIÓW

Nie ulega wątpliwości, że identyfikacja powinna rozpocząć się od ustalenia, które obszary zakładucharakteryzują się największym zużyciem mediów oraz w których istnieje najwięcej opcji poprawy aktualnego stanu rzeczy....

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy