Optymalizacja procesów z wykorzystaniem systemów wizyjnych

Człowiek, spoglądając na szafę, myśli „szafa”. Widząc kota, myśli „kot”. Dostrzegając jeden szary punkt na białej ścianie, myśli „plama”. Opisujemy rzeczywistość w sposób zaskakująco trafny dzięki zmysłom, którymi dysponujemy. Wzrok, słuch, węch, smak, dotyk – to dzięki nim poruszamy się tak sprawnie każdego dnia, podejmując trafne decyzje, dokonując wyborów, unikając niebezpieczeństwa. Kiedy słyszymy na drodze pisk opon, instynktownie unosimy głowę i szykujemy się do biegu w konkretnym kierunku, aby uniknąć potrącenia. Jeśli widzimy przed sobą słup, zmieniamy trajektorię ruchu, aby na niego nie wpaść. W każdym momencie życia mózg ludzki podejmuje setki decyzji opartych na mapujących otoczenie zmysłach.

 

REKLAMA

​​

Nasze oczy i uszy stanowią swoiste czujniki, bez których człowiek radziłby sobie znacznie gorzej. Jak każdy komputer, także mózg podejmuje decyzje w oparciu o informacje. Posiadając dane i zapis historyczny z nimi powiązany, można wyciągnąć poprawny wniosek co do bieżącej sytuacji.

 

ZMYSŁ WZROKU A SYSTEMY WIZYJNE

Sprawy mają się dokładnie tak samo w przypadku systemów wizyjnych. Oko zastąpione jest czujnikiem wizyjnym lub kamerą. Nerw wzrokowy to okablowanie lub bezprzewodowy przekaz danych. Mózg i jego proces analityczny zastępuje komputer i odpowiedni algorytm pracy. O ile jednak w przypadku człowieka i jego wrodzonej i nabytej zdolności oceny sytuacji w ułamku sekundy, dane historyczne, na podstawie których oceniamy sytuację, zdobywamy każdego dnia od momentu urodzenia, o tyle w przypadku komputera parametry te muszą być do niego wprowadzone przez człowieka, a ich wyselekcjonowanie i zdefiniowanie to najtrudniejszy element projektowania systemu wizyjnego.

 

CELE IMPLEMENTACJI WIDZENIA MASZYNOWEGO

Podstawową funkcją systemu wizyjnego, inaczej widzenia przemysłowego, jest automatyczna analiza wizyjna otoczenia. Za pomocą czujnika, kamery inteligentnej lub układu kamera – komputer oceniana jest konkretna rzeczywistość, a dokładniej – obraz. W zależ...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy