Oswoić stres, czyli jak zapanować nad emocjami?

Janek stracił ostatnio radość życia. Nadmiar obowiązków w pracy powoduje, że czuje się zmęczony i przytłoczony. Dodatkowo atmosfera napięcia wyniesiona z biura przekłada się na życie rodzinne. Trudniej mu dogadać się z żoną. Częściej się kłócą. To z kolei jeszcze bardziej pogarsza jego samopoczucie. Brzmi znajomo?

 

REKLAMA

​​

Nadmiar obowiązków dotyka większość osób we współczesnym świecie. Nowe wyzwania generują w nas wyższy poziom stresu. Czy można nad tym zapanować?

Patrząc na rozwój cywilizacji, wyraźnie widać, że emocje towarzyszyły ludziom od zawsze i co najważniejsze – są one pierwotne w stosunku do mózgu racjonalnego. Gdybyśmy zamknęli istnienie ludzkości w jednym roku, to narodziny mózgu racjonalnego odbyłyby się tydzień przed końcem grudnia. Wcześniej ludzkość postrzegała świat przez pryzmat emocji, czyli gadziej (najstarszej) części mózgu, która odpowiada za pierwotne instynkty. W momencie zagrożenia uruchamiała się reakcja uciekaj lub walcz. Gdy człowiek prehistoryczny napotykał na swojej drodze tygrysa szablozębnego, to automatycznie, w ułamku sekundy uruchamiał reakcję ucieczki.
W organizmie zachodzi w tym czasie szereg procesów, z których warto zdawać sobie sprawę.

 

Gdzie zaczyna się stres?

Stres zaczyna się w sercu, a nie w umyśle. Pod wpływem bodźca zidentyfikowanego jako zagrożenie serce zaczyna bić szybciej i przyspiesza rozprowadzanie krwi po organizmie. Podnosi się więc ciśnienie krwi. Rozszerzają się oskrzela, aby ułatwić i przyspieszyć oddychanie. Nadnercza w swojej wewnętrznej części zaczynają produkować adrenalinę, a w zewnę...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy