Roboty współpracujące – co warto o nich wiedzieć?

Roboty współpracujące to roboty przemysłowe. Ich istotą jest możliwość pracy w obecności człowieka, ale bez konieczności montażu zabezpieczeń w postaci ogrodzenia. Zastosowanie robotów współpracujących obejmuje przede wszystkim obsługę maszyn CNC na potrzeby realizacji różnych etapów cyklu produkcyjnego. Chodzi tutaj np. o ładowanie i rozładowywanie części czy wsparcie operacji wykończeniowych.

 

REKLAMA

​​

Programowalność odróżnia roboty od manipulatorów mechanicznych. Tym sposobem ruchy robota oraz funkcje pomocnicze zmienia się w zależności od układu mechanicznego i sterowania.

Robotyzacja ma na celu zastępowanie pracy ludzkiej robotami. Chodzi tutaj głównie o miejsce na stanowiskach wykonywania powtarzalnych, rutynowych czynności, zwłaszcza jeżeli występują warunki uciążliwe. Roboty bardzo często projektuje się z myślą o wykonywaniu zadań niebezpiecznych, takich jak np. obsługa prasy lub praca w środowisku narażonym na występowanie substancji niebezpiecznych. Chodzi również o czynności monotonne – np. obsługiwanie taśmy produkcyjnej lub wymagającej konieczności użycia znacznej siły fizycznej – np. załadunek i wyładunek towarów. Roboty sprawdzą się również przy pracach wymagających precyzji. Chodzi tutaj np. o zaawansowaną obróbkę materiałową.

Jak podaje Międzynarodowa Federacja Robotyki (International Federation of Robotics), popyt na roboty przemysłowe w skali światowej ma tendencję wzrostową. Stopień zrobotyzowania gospodarki ocenia wskaźnik nazywany gęstością robotyzacji. Oblicza się go poprzez liczbę robotów przemysłowych przypadającą na 10 tys. pracowników, którzy są zatrudnieni w przemyśle.

Roboty przemysłowe stanowią wielozadaniowe maszyny manipulacyjne wykorzystujące automatycznie sterowanie i programowanie przy użyciu wielu stopni swobody. Robot może mieć również właściwości lokomocyjne oraz bazować na konstrukcji mob...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy