Systemy zarządzania w utrzymaniu ruchu: kluczowe etapy wdrożenia okiem praktyka

Systemy zarządzania od dobrych kilku–kilkunastu lat powstają w różnych obszarach naszej „produkcyjnej” rzeczywistości. System zarządzania jakością (ISO 9001), system zarządzania energią (ISO 50001), system zarządzania ochroną środowiska (ISO 14001) czy system zarzadzania bezpieczeństwem i higieną pracy (ISO 18001) to obszary, w jakich powstały już odpowiednie normy i certyfikaty. Pracując w dziale służb utrzymania ruchu, chciałoby się także mieć wytyczne do właściwego zarządzania tym obszarem, a nawet zdobywać stosowne certyfikaty. Chciałbym jednak pochylić się nad tym zagadnieniem z kilku innych stron.

 

REKLAMA

​​

CO TO JEST SYSTEM?

Zanim zacznę zastanawiać się, jak odnieść system zarządzania utrzymaniem ruchu do rzeczywistości, w jakiej większość z nas pracuje, chciałbym zastanowić się nad pojęciem „system”. Zgodnie z definicją z Wikipedii – system to „obiekt fizyczny lub abstrakcyjny, w którym można wyodrębnić zespół lub zespoły elementów wzajemnie powiązanych w układy oraz realizujących jako całość funkcję nadrzędną lub zbiór takich funkcji”. System w rozumieniu zarządczym składa się z:

  • pewnego układu wejść odpowiednich danych, które potrzebne są nam do uruchomienia procesu,
  • pewnej „czarnej skrzynki” (ang. black box), która te dane przetworzy,
  • i w konsekwencji danych wyjściowych, czyli tego, co otrzymamy po przetworzeniu.

W kontekście utrzymania ruchu różnego rodzaju systemy, z którymi borykamy się podczas napraw i konserwacji, a więc systemy sterowania oparte na algebrze Boole’a, mniej lub bardziej zaawansowane układy automatyki, rozwiązania sterowania bazujące na hydraulice siłowej lub pneumatyce, a także sterowanie stycznikami i przekaźnikami – to wszystko systemy, z którymi pracujemy na co dzień. Systemy techniczne tworzą nasz „chleb powszed...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy