Vademecum hydrauliki siłowej. Część 3: Zawór przelewowy czy redukcyjny?

W kolejnym tekście z cyklu „Vademecum” pomówimy o drugim po pompie podstawowym elemencie składowym każdego układu hydraulicznego, czyli zaworze przelewowym. Co prawda w tytule pada jeszcze nazwa „redukcyjny”, ale jest to z mojej strony pewna prowokacja, która ma nas wprowadzić w temat. Otóż każdy zawór przelewowy może być redukcyjnym, natomiast żaden zawór redukcyjny nie może być przelewowym.

 

REKLAMA

​​

Co to jest zawór przelewowy?

Zawór przelewowy służy do regulacji ciśnienia oleju w układzie hydraulicznym lub jego redukcji w określonym fragmencie tego układu. Najprostszy sposób wytworzenia ciśnienia to spiętrzenie cieczy w pionowym naczyniu. W zależności od wysokości słupa cieczy, na dnie naczynia będziemy mieli do czynienia z określonym ciśnieniem (na przykład dla wody będzie to jeden bar dla słupa wody wysokości 10 m – rys. 1). Ciśnienie takie nazywamy hydrostatycznym. Gdybyśmy wyobrazili sobie, że do dna rury ustawionej pionowo podłączymy pompę, jak na rys 1, to w przewodzie między pompą a rurą uzyskamy ciśnienie związane z wysokością słupa cieczy w rurze. Jeżeli pompa będzie w stanie wytworzyć wyższe ciśnienie niż wytworzone przez słup cieczy, to ciecz zacznie się przelewać przez szczyt rury. Jest to najprostszy sposób ustalenia ciśnienia roboczego układu hydraulicznego.

Taki sposób wytwarzania ciśnienia z punktu widzenia praktycznego jest bardzo niewygodny – wyobraźmy sobie, że musimy wytworzyć ciśnienie 160 barów, co w hydraulice siłowej nie jest niczym nadzwyczajnym. Jaką rurę musielibyśmy postawić w pionie, aby uzyskać takie ciśnienie? Dlatego do praktycznych zastosowań wykorzystywane są właśnie zawory przelewowe.

 

Rys.1. Najprostszy sposób ustalenia ciśnienia roboczego układu hydraulicznego

 

Ciśnienie panujące w każdym układzie hydrauliczny...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy