Vademecum hydrauliki siłowej. Część 5.2: Elementy sterujące kierunkiem przepływu oleju

Zgodnie z obietnicą z poprzedniego wydania „Służb Utrzymania Ruchu” w tej części cyklu „Vademecum hydrauliki siłowej” zajmiemy się rozdzielaczami hydraulicznymi sterowanymi pośrednio.

 

REKLAMA

​​

Na początku warto wyjaśnić, jaka jest różnica między sterowaniem bezpośrednim a pośrednim. O sterowaniu bezpośrednim mówimy wtedy, kiedy sygnał elektryczny zamieniany jest przez cewkę elektromagnetyczną na siłę elektromotoryczną, która powoduje przesunięcie suwaka. Do sterowania pośredniego używamy rozdzielacza o działaniu bezpośrednim, zwanego w takim układzie rozdzielaczem pilotującym, który „pilotuje” przesuwanie suwaka w rozdzielaczu głównym.

Do czego służy sterowanie pośrednie? Potrzeba jego wykorzystania pojawia się w przypadku rozdzielaczy suwakowych o dużych przepływach. Granicę wyznacza przepływ około 100 do 160 litrów na minutę – w zależności od rodzaju stosowanego w rozdzielaczu suwaka, czyli schematu połączeń kanałów A, B,P, T w położeniu jałowym. W praktyce rozdzielacze w standardzie CETOP NG5, NG6, NG10 to rozdzielacze bezpośredniego działania. Natomiast wielkości od NG16 w górę są sterowane pośrednio. Aby rozdzielacz nie piętrzył oleju, czyli by nie powstawało ciśnienie związane z oporami przepływu oleju przez rozdzielacz, potrzebny jest większy suwak, a w związku z tym i większy korpus.
Taki suwak ma zwiększone powierzchnie poprzeczne podtoczeń, co powoduje większe siły wytwarzane przez ciśnienie działające w osi suwaka (powierzchnia niezakreskowana na przekroju A-A rys. 1). Efektem tego jest konieczność stosowania większych sprężyn do zerowania suwaka. Z tego wynika, że potrzebujemy też większej siły, która spowoduje przesunięcie suwaka rozdzielacza.
Aby uniknąć konieczności stosowania bardzo dużych cewek elektromagnetycznych, wykorzystujemy sterowanie pośrednie, w którym do wzmocnienia sygnału sterującego...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy