Vademecum hydrauliki siłowej. Część 5.3 – elementy sterujące kierunkiem przepływu oleju

Zgodnie z zapowiedzią z poprzedniego numeru czasopisma „Służby Utrzymania Ruchu” w tym wydaniu zajmiemy się rozdzielaczami suwakowymi sterowanymi proporcjonalnie oraz logikami.  Sterowanie proporcjonalne to  obecnie najwyższy stopień wtajemniczenia w dziedzinie automatyki przemysłowej. W połączeniu z możliwościami sterowników PLC tworzy środowisko robocze, które oferuje wiele możliwości.

 

REKLAMA

​​

Na początku odpowiedzmy na pytanie, na czym polega sterowanie proporcjonalne. Przeanalizujmy, jak człowiek manualnie steruje np. ruchami sztaplarki czy koparki. Operator głębokością wychylenia manetki decyduje o stopniu przesunięcia suwaka w rozdzielaczu. Efektem takiego działania jest  możliwość płynnego regulowania szybkości i kierunku przepływu oleju w rozdzielaczu, czego  efektem jest płynna oraz dopasowana do konkretnej sytuacji praca urządzenia. Niestety przy urządzeniach przemysłowych trudno jest zatrudnić do sterowania człowieka, ponieważ przy produkcji masowej monotonne powtarzanie określonych czynności jest nużące i ogranicza w znacznym stopniu wydajność. 

 

Potencjał sterowania proporcjonalnego

Sterowanie proporcjonalne daje możliwości odwzorowania stopnia wychylenia manetki, co jest podstawowym walorem działania w porównaniu do klasycznego sterowania elektrycznego, zwanego często cyfrowym. Zwykłe rozdzielacze suwakowe sterowane są na zasadzie „włącz/wyłącz” i od tego bierze się określenie „cyfrowe”, ponieważ tak jak w kodzie zero-jedynkowym włączenie oznacza stan 1, a wyłączenie oznacza 0. W sterowaniu proporcjonalnym mamy do czynienia z modulowanym sygnałem elektrycznym. Wykorzystujemy tu jedno z podstawowych zjawisk związanych z  przepływem prądu, czyli pojawianie się pola magnetycznego wokół przewodnika. Modulacja polegająca na zmianie natężenia prądu płynącego w przewodniku powoduje pojawienie się silniejszego lub słabszego pola magnetycznego. Jeżeli przewodnik będzie tworzył cewkę, to wówczas będziemy mieli do czynienia z siłą elektromagnetyczną uzależnioną od natężenia prądu płynącego przez cewkę. W taki sposób uzyskujemy możliwości regulacji siły, z jaką działamy w celu przesunięcia suwaka, a to prowadzi nas do sytuacji, w której przy pomocy sygnału sterującego możemy odwzorować manualny sposób sterowania r...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy