Wentylacja efektywna energetycznie – wymogi i korzyści

Kondycja przedsiębiorstwa zależy od wielu czynników, często głównie finansowych, które wynikają z działalności komercyjnej zakładu, czyli natężenia produkcji, bieżącego obrotu i pozycji na rynku. Istnieje jednak kilka dość istotnych aspektów niepowiązanych bezpośrednio z produkcją, a mających znaczący wpływ na produktywność oraz działania przedsiębiorstwa, a także na jego efektywność energetyczną.

 

REKLAMA

​​

Jednym z takich niepowiązanych z produkcją czynników jest stan wentylacji oraz  klimatyzacji, które nie tylko wpływają na samopoczucie pracujących osób, ale również na bezpieczeństwo pracy (ryzyko eksplozji lub pożaru), jakość produktów oraz trwałość budynków i instalacji przemysłowych. Dzieje się tak, ponieważ zadaniem sprawnej wentylacji jest nie tylko utrzymanie właściwego mikroklimatu, ale także usuwanie zanieczyszczeń powietrza – aerozoli, zapachów i par mogących mieć istotny wpływ także na jakość wytwarzanych towarów.

 

Komfort pracownika a procesy technologiczne

Na początku należy określić, jakie warunki sprzyjają dobremu samopoczuciu. Człowiek posiada dość szerokie możliwości adaptacyjne pod kątem warunków atmosferycznych, jednak te dla niego odpowiednie są zdefiniowane warunkami komfortu cieplnego. Komfort cieplny to stan zrównoważonego bilansu cieplnego z otoczeniem, tj. z warunkami otoczenia, w których wytwarzana przez daną osobę ilość ciepła osiąga wartość równą ilości ciepła traconej do otoczenia, w wyniku czego temperatura ciała nie rośnie ani nie maleje i lokalnie nie są przekroczone dopuszczalne wartości.

Nie można zapewnić dobrego komfortu cieplnego bez właściwej oraz efektywnej wentylacji. Komfort cieplny zależy nie tylko od temperatury, ale i od prędkości powietrza, a także ilości wymian powietrza w jednostce czasu.

 

Tab. 1. Optymalna temperatura otoczenia według aktywności fizycznej
Aktywność fizyczna Temperatura [°C]
lato zima
mała 21 ± 1 24,5 ± 1,5...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy