Wykorzystanie termowizji w przemyśle

Termografię cechuje bardzo szerokie spektrum zastosowań w przemyśle. To właśnie dzięki termowizji zyskuje się chociażby kontrolę nad stanem zużycia wewnętrznych i zewnętrznych elementów maszyn.

 

REKLAMA

​​

Termowizja w elektroenergetyce

Termowizja cieszy się dużą popularnością podczas prac montażowych i diagnostycznych rozdzielnic prądowych. Umożliwia wykrywanie niewłaściwych połączeń elektrycznych. Na uwagę zasługują także jej możliwości w zakresie detekcji asymetrii zasilania i przeciążeń w poszczególnych elementach instalacji. Analizie poddaje się szyny zbiorcze, odłączniki, wyłączniki mocy oraz przekładniki i transformatory. Badane podzespoły nie powinny wykazywać podwyższonej temperatury względem łączonych elementów.

Kamery termowizyjne są ważnym elementem prac związanych z odbiorami powykonawczymi rozdzielnic. Wykrywa się niewłaściwie obrobione końcówki przewodów i wadliwe podłączenia do zacisków.

Podczas pracy z urządzeniami elektrycznymi z pewnością przyda się okienko obrazu zarejestrowanego w podczerwieni, który jest otoczony obrazem w paśmie światła widzialnego. Można więc łatwo zidentyfikować badane miejsca, zachowując otaczające ramki, które stanowią punkt odniesienia.

Należy zwrócić uwagę na możliwości w zakresie oceny stanu korpusu silnika elektrycznego, który – jak wiadomo – jest cennym źródłem informacji o maszynie. Wykrywa się więc wysoką temperaturę oraz przegrzanie stojana napędu. Elektrycy bardzo często oglądają w podczerwieni wirniki i szczotki.

Użycie termowizji odgrywa istotną rolę w diagnostyce układów przenoszących napęd. Chodzi więc o sprzęgła, tuleje, przeguby, łańcuchy, a także pasy i koła pasowe. Podczas pracy elementy tego typu wytwarzają ciepło. Powstaje ono w wyniku tarcia spowodowanego przesuwaniem się pasa po kole. Temperatura rozkłada się równomiernie, a podczas...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy