Zarządzanie personelem produkcyjnym w czasie fuzji

Fuzja, czyli połączenie dwóch lub większej liczby przedsiębiorstw w jedno, oznacza ogromną destabilizację dotychczas znanego wszystkim pracownikom zainteresowanych firm świata. Oznacza na dodatek, że prawdopodobnie nie każdy utrzyma swoje stanowisko czy wysokość wypłaty. Zapanowanie nad strachem i masowym odpływem pracowników jest niewątpliwie jednym z największych wyzwań w czasie fuzji.

 

REKLAMA

​​

Powodów, dla których firmy decydują się na połączenie, może być bardzo wiele. Czasami łączą się przedsiębiorstwa z różnych krajów, które dzięki temu pozyskują możliwość współdzielenia rynku geograficznego. Innym powodem może być chęć poszerzenia wspólnego zakresu oferty dla klientów – w przypadku firm wykonujących komplementarne usługi. Przyczyną fuzji może być także posiadana przez podmioty infrastruktura czy zasoby, którymi firmy dysponują i chcą się podzielić. Do fuzji dochodzi często w celu wydostania przedsiębiorstwa z kłopotów finansowych lub dokonania inwestycji przez jeden z podmiotów.

Połączenie firm o podobnym statusie, tzw. „równych sobie”, zdarza się niezwykle rzadko. Zazwyczaj spotyka się fuzje przedsiębiorstw silniejszych ze słabszymi, większych z mniejszymi czy bogatszych z biedniejszymi. Wszystko po to, aby po zakończeniu połączenia powstał twór sprawniejszy oraz bardziej efektywny i zyskowny niż przed nim. Dla przykładu, w 2017 roku amerykański koncern Superior Industries za 2,7 mld złotych przejął firmę Uniwheels produkującą felgi aluminiowe. Na początku XXI wieku firma farmaceutyczna Pfizer zrobiła duże zakupy, wchłaniając przedsiębiorstwa takie jak Wyeth...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy