Zwiększanie efektywności energetycznej krok po kroku

Od kilkunastu już miesięcy nie tylko osoby prywatne, ale i właściciele firm oraz osoby odpowiedzialne za finanse przedsiębiorstw nerwowo spoglądają na liczniki zużycia prądu elektrycznego, z niepokojem analizują faktury od jego dostawców, a jednocześnie z obawą śledzą medialne doniesienia na temat cen energii. Wszyscy eksperci są zgodni, jest i będzie coraz drożej.

 

REKLAMA

​​

Dla wielu firm i instytucji problem staje się bardzo poważny, w znaczącym stopniu zwiększając koszty działalności i przyczyniając się do przekraczania budżetów. Sytuacja jest szczególnie trudna w branży przemysłowej, przede wszystkim w tych jej obszarach, które są szczególnie energochłonne. Koszty rosną, spada opłacalność i zyski, co negatywnie przekłada się również na ceny produktów – czego skutki odczuwają konsumenci oraz cała gospodarka. Konieczne staje się podjęcie przeciwdziałania. Na spadek cen lub nawet tylko zatrzymanie podwyżek liczyć nie można. Jedyną możliwością jest zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, a droga do tego wiedzie przez zwiększanie efektywności energetycznej. Jak się do tego zabrać?

 

Wstępna analiza

Zanim przejdziemy do dalszych, bardziej ambitnych kroków, takich jak audyty energetyczne i poważne inwestycje, warto przyjrzeć się kilku podstawowym, można powiedzieć – przyziemnym elementom. Takim pierwszym krokiem może być dokładne przeanalizowanie faktur za energię elektryczną wystawianych przez naszego dostawcę. Krok taki ma sens w przypadku firm mniejszych i średnich, które nie mają specjalnych warunków cenowych (wynikających np. z bezpośredniego kontraktowania energii poprzez giełdy energetyczne) i korzystają ze standardowych, ogólnodostępnych taryf z oferty dostawców.

Analiza kosztów zakupu prądu na tak elementarnym poziomie może oczywiście nie przynieść spektakularnych rezultatów, ale pozwala na weryfikację, czy prawidłowo została wybrana taryfa oraz czy optymalny jest dobór zamówionej w umowie mocy. Może okazać się, że prz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy