Cyberbezpieczeństwo w erze sztucznej inteligencji

Aktualności IT dla przemysłu

ChatGPT z każdym miesiącem cieszy się coraz większą popularnością. Jednak narzędzie, z którego korzysta już ponad 100 mln użytkowników na całym świecie, wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Zwłaszcza w zakresie cyberbezpieczeństwa, któremu rozwój sztucznej inteligencji przysparza nowych wyzwań i wątpliwości. Chester Wisniewski, dyrektor ds. technologii w firmie Sophos, w rozmowie z redakcją „Służb Utrzymania Ruchu” odpowiada na pytania związane z potencjalnymi zagrożeniami wywołanymi m.in. przez sztuczną inteligencję opracowaną przez OpenAI.

ZChatGPT poza zwykłymi internautami korzystają też inżynierowie zajmujący się cyberbezpieczeństwem oraz cyberprzestępcy. Ci ostatni przygotowują przy jego pomocy fałszywe wiadomości e-mail i SMS, które mają na celu wyłudzenie danych od nieświadomych użytkowników. Z kolei specjaliści z firmy Sophos opracowali bazujący na sztucznej inteligencji skuteczny filtr antyspamowy. 
Model językowy firmy OpenAI jest tak zaawansowany, że w wielu krajach rozpoczęła się dyskusja na temat prawnego uregulowania korzystania z narzędzia. W marcu 2023 r. organizacja Future of Life Institue w liście otwartym do firm i laboratoriów zajmujących się sztuczną inteligencją wzywała do zaprzestania prac na sześć miesięcy. Pod apelem podpisały się także znane w branży osoby, takie jak Elon Musk (Tesla, SpaceX) i Steve Wozniak (współzałożyciel firmy Apple), ale nie przyniósł on spodziewanego efektu.

REKLAMA

​​

Czy znamy wszystkie możliwości najnowszej wersji ChatGPT?
Chester Wisniewski: Wersja modelu językowego oznaczona numerem 4 wydaje się inteligentniejsza i dokładniejsza od swojego poprzednika. W porównan...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy