Myjnia samochodowa zmniejsza koszty konserwacji dzięki zastosowaniu łożysk Molded-Oil firmy NSK

Aktualności

Operator myjni samochodowej w Niemczech wielokrotnie musiał wymieniać łożyska w złączach obrotowych systemu głowic myjących, co generowało koszty w wysokości 12.000 € rocznie, biorąc pod uwagę tylko same części zamienne. Po wymianie łożysk na łożyska kulkowe poprzeczne Molded-Oil firmy NSK z uszczelnieniami DDU koszty konserwacji zostały zredukowane praktycznie do zera.

Przeciętna myjnia samochodowa w Niemczech obsługuje rocznie ponad 110.000 samochodów.

REKLAMA

​​

W kategorii elementów napędowych myjek i głowic myjących zastosowanie to odpowiada testowi wytrzymałości z użyciem wody i środka czyszczącego. W tym konkretnym przypadku łożyska w złączach obrotowych głowic myjących, poddane działaniu tego typu agresywnych czynników, nie były w stanie sprostać zadaniu.

Personel myjni samochodowej musiał kilka razy w roku wymieniać łożyska kulkowe poprzeczne złączy obrotowych. Z tego powodu operator skontaktował się z firmą NSK z prośbą o poradę w zakresie wydłużenia żywotności łożysk. Analiza uszkodzonych łożysk szybko ujawniła oznaki korozji oraz brak smaru, który został wymyty. Przyczyną były uszczelki niedostosowane do agresywnych mediów, które nie były w stanie zapobiec przedostawaniu się wody do łożysk i w konsekwencji wypłukiwaniu smaru.

Firma NSK zasugerowała wykorzystanie łożysk kulkowych poprzecznych Molded-Oil z uszczelkami DU po obu stronach. W tego typu łożyskach materiał nośny zawiera środek smarny uwalniany równomiernie przez długi czas. W rezultacie żywotność tych komponentów (dostępnych jako łożyska kulkowe, baryłkowe i stożkowe) jest ponad dwukrotnie wyższa niż w przypadku łożysk smarowanych smarem stałym, szczególnie w środowiskach narażonych na działanie wody i pyłu. Dodatkowo okresy między przeglądami są znacznie dłuższe, ponieważ technologia Molded-Oil zapewnia nieprzerwane smarowanie. Ze względu na fakt, że łożysko pracuje bez konieczności uzupełniania smaru i jest on utrzymywany na miejscu, środowisko pracy pozostaje czyste.

Łożyska Molded-Oil są dostępne z różnymi uszczelkami. Na przykład złącza obrotowe w myjni samochodowej wykorzystują łożyska z wytrzymałymi uszczelkami DU po obu stronach (DDU), które niezawodnie zapobiegają przedostawaniu się wody i wilgoci, nawet jeśli są to stałe cechy środowiska pracy.

Po wymianie łożysk złącza obrotowe na myjni zaczęły działać bezproblemowo. Tylko w pierwszym roku firma zaoszczędziła ponad 11.900 € na kosztach konserwacji. Skuteczność rozwiązania obrazuje porównanie wcześniejszych kosztów wymiany łożysk w wysokości ponad 12.000 € oraz obecnych bardzo niskich szacunkowych kosztów robocizny z jednorazową inwestycją rzędu 618 € w łożyska kulkowe poprzeczne Molded-Oil. Zwrot z tej inwestycji zajął mniej niż trzy tygodnie.

Zdjęcia prasowe
 

1) Łożyska w myjkach i głowicach myjących muszą działać w trudnych warunkach 

 

2) Łożyska kulkowe poprzeczne Molded-Oil z uszczelkami DU po obu stronach są odporne na działanie wody i pyłu, nawet po zamontowaniu w złączach obrotowych głowic myjących

 

3)  Uszczelka DU działa jak skuteczna bariera, zapobiegając przedostawaniu się wody do łożyska 


 
O NSK Europe
NSK Europe Ltd. jest europejskim oddziałem japońskiej firmy NSK produkującej łożyska z siedzibą w Tokio. Firma została założona w 1916 r. i zatrudnia obecnie około 30.4 tys. osób na całym świecie. Produkty i rozwiązania oferowane przez tego dostawcę dla firm przemysłowych i motoryzacyjnych można znaleźć wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się elementy związane z ruchem. Oprócz prawie wszystkich typów łożysk tocznych, portfolio firmy obejmuje zespoły łożyskowe w obudowach, technologię liniową, łożyska piast kół, łożyska przekładni i silnika oraz układy kierownicze. Firma pragnie osiągnąć perfekcję we wszystkich swoich działaniach biznesowych. Jej celem jest bycie liderem w swojej branży pod względem jakości, do czego dąży poprzez ciągły proces doskonalenia, rozwoju optymalnego produktu, optymalizację procesów produkcyjnych i proklienckie nastawienie procesów obsługi. W roku podatkowym 2020, ponad 4,35 tys. pracowników NSK Europe Ltd. wygenerowało sprzedaż przekraczającą 792 mln euro.
www.nskeurope.pl

Przypisy