Pierwsze w branży wirtualne testy lekkich butelek szklanych

Aktualności
  • Wirtualne testy nowych powłok mających na celu zmniejszenie wagi butelek szklanych rozpoczną się w styczniu 2022 r., natomiast testy fizyczne na gotowych produktach zaplanowano na lato tego samego roku
  • Środowisko wirtualne nie tylko zmniejsza ryzyko, ale także skraca czas opracowywania i testowania lżejszego szkła o wytrzymalszej strukturze
  • Mniejsza waga butelek oznacza mniejszą ilość surowców oraz niższe zapotrzebowanie na energię w procesie wytapiania szkła, a także obniżoną emisję gazów cieplarnianych podczas produkcji i transportu
  • Jeśli przedsięwzięcie powiedzie się, znaczące obniżenie wagi butelek może zrewolucjonizować przemysł szklarski dążący do zeroemisyjności

WARSZAWA — 16 listopada 2021 r. — Trzech największych dostawców zrównoważonych rozwiązań dla przemysłu szklarskiego będzie współpracować przy tworzeniu innowacyjnej technologii mającej na celu zwiększenie wytrzymałości oraz zmniejszenie wagi butelek szklanych. W styczniu 2022 r. firmy Dassault Systèmes (Euronext Paris: FR0014003TT8, DSY.PA), Ardagh Group i EXXERGY rozpoczną pierwsze w branży wirtualne testy na - należącym do Diageo – słynnym modelu butelki whisky Johnnie Walker. Celem przedsięwzięcia będzie opracowanie specjalnej powłoki, która pozwoli zmniejszyć wagę butelki bez ingerencji w jej strukturę i kształt.

REKLAMA

​​

Testy te będą wstępem do, opartych na naukowych podstawach, zrównoważonych innowacji mających na celu skrócenie czasu oraz obniżenie kosztów testowania produktów szklanych, a także ograniczenie ilości surowców i zapotrzebowania na energię w procesie wytapiania szkła. Wirtualna kopia bliźniacza jest cyfrową reprezentacją produktu lub procesu, która służy do modelowania, wizualizowania i prognozowania innowacji w czasie rzeczywistym przed rozpoczęciem jakichkolwiek testów fizycznych. Celem testów jest opracowanie nowej powłoki zewnętrznej butelek szklanych, której zadaniem będzie ograniczenie liczby mikropęknięć na powierzchni szkła. Pozwoli to na znaczące obniżenie wagi butelki z zachowaniem jej dotychczasowej wytrzymałości. Lżejsza butelka będzie w pełni nadawać się do ponownego przetworzenia, a jeśli testy wirtualne zakończą się pomyślnie, testy fizyczne na gotowych produktach odbędą się latem 2022 r.

Ardagh Group, jeden z największych na świecie dostawców zrównoważonych opakowań, oraz EXXERGY, międzynarodowa firma konsultingowa działająca w branży odnawialnych źródeł energii oraz przemysłu szklarskiego, opracują wspólnie powłoki dla firmy Diageo, czołowego producenta napojów alkoholowych na świecie i właściciela takich marek, jak Johnnie Walker, Smirnoff i Gordon’s Gin. Firma Dassault Systèmes dostarczy rozwiązania technologiczne w postaci aplikacji BIOVIA, które posłużą do stworzenia wirtualnych kopii bliźniaczych powłok w skali nano oraz symulowania ich interakcji z powierzchnią szkła i testowania ich skuteczności.

Komentarz Johna Sadliera, Chief Sustainability Officer w Ardagh Group: – Ardagh Group jest pionierem w zakresie redukcji wagi szkła, a jako wiodący globalny dostawca bezterminowo przetwarzalnych, zrównoważonych opakowań metalowych i szklanych, mamy obowiązek reagować na wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem, przed którymi wszyscy stoimy. Wspólnie z naszymi klientami i dostawcami postrzegamy digitalizację przez pryzmat jej potencjału w zakresie tworzenia i dostarczania innowacyjnych, a przy tym lżejszych opakowań.

Redukcja wagi szkła jest jednym ze sposobów na zmniejszenie poziomu emisji CO₂ przez sektor szklarski zarówno w kontekście produkcji butelek, jak i transportu produktów. Jeśli przedsięwzięcie zakończy się sukcesem, technologia wirtualnych kopii bliźniaczych zacznie w pełni wspierać ambicje branży w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz dekarbonizacji.

– Musimy niezwłocznie zmienić swoje podejście do produkcji i konsumpcji. Powinniśmy nie tylko rewolucjonizować obecne rozwiązania, ale także podejmować ambitne wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem – mówi Florence Verzelen, Industry, Marketing & Sustainability, Dassault Systèmes. – Technologia wirtualnych kopii bliźniaczych firmy Dassault Systèmes pozwala projektować i testować zupełnie nowe, zrównoważone materiały, produkty i procesy w rekordowo krótkim czasie. Innowacje te mogą okazać się nie tylko adekwatne, ale także zrównoważone już na najwcześniejszym etapie.

– Dla Diageo zrównoważony rozwój, w tym zwłaszcza zrównoważone opakowania, to absolutny priorytet. Cieszymy się z udziału w tym pionierskim projekcie, który jest zgodny z zasadami zrównoważonych rozwiązań Diageo wspierającymi innowacyjność i współpracę w zakresie tworzenia i dostarczania przyjaznych środowisku produktów i usług. W ramach naszej strategii „Society 2030” zobowiązaliśmy się do osiągnięcia zeroemisyjności operacji najpóźniej do roku 2050. Jeśli testy wirtualne zakończą się sukcesem, będzie to znaczący krok w stronę realizacji tych założeń – mówi Lucy Fishwick, Head of Procurement – Grain to Glass Sustainability, Diageo.


Więcej informacji:

Zaangażowanie Dassault Systèmes’ w zrównoważony rozwój: https://www.3ds.com/sustainability

Platforma 3DEXPERIENCE Dassault Systèmes, oprogramowanie do projektowania 3D, rozwiązania 3D Digital Mock Up i PLM: http://www.3ds.com

Informacje o firmie Ardagh Group

Ardagh Group jest globalnym dostawcą bezterminowo przetwarzalnych opakowań metalowych i szklanych dla właścicieli marek na całym świecie. Ardagh posiada 57 zakładów produkujących opakowania metalowe i szklane w 12 krajach, zatrudnia ponad 16 000 pracowników. Wartość sprzedaży firmy wynosi około 7 mld dolarów.

Informacje o firmie Dassault Systèmes

Dassault Systèmes, 3DEXPERIENCE Company, jest katalizatorem ludzkiego postępu. Zapewniamy firmom i użytkownikom indywidualnym wirtualne środowiska 3D do współpracy w celu opracowywania zrównoważonych innowacji. Tworząc wirtualne bliźniaki prawdziwego świata dzięki platformie i aplikacjom 3DEXPERIENCE, nasi klienci przekraczają granice w zakresie innowacji, nauki i produkcji. Z rozwiązań Dassault Systèmes korzysta ponad 290 000 różnej wielkości firm z rozmaitych branż w ponad 140 krajach. Więcej informacji znajduje się na stronie www.3ds.com/pl-pl.

3DEXPERIENCE, znak Compass, 3DS logo, CATIA, BIOVIA, GEOVIA, SOLIDWORKS, 3DVIA, ENOVIA, NETVIBES, MEDIDATA, CENTRIC PLM, 3DEXCITE, SIMULIA, DELMIA, oraz IFWE są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi stanowiącymi własność Dassault Systèmes, francuskiej „société européenne” (wpis do rejestru handlowego Versailles # B 322 306 440), lub firm zależnych na terenie Stanów Zjednoczonych i/lub innych krajów.

Informacje o firmie Diageo

Diageo jest światowym liderem w branży napojów alkoholowych, posiadającym wyjątkową kolekcję marek w kategoriach alkoholi wysokoprocentowych i piwa. Do marek tych należą whisky Johnnie Walker, Crown Royal, J&B, Buchanan's i Windsor, wódki Smirnoff, Cîroc i Ketel One, Captain Morgan, Baileys, Don Julio, Tanqueray i Guinness.

Diageo jest firmą globalną, której produkty sprzedawane są w ponad 180 krajach na całym świecie. Firma jest notowana zarówno na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (DGE), jak i na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (DEO). Więcej informacji o Diageo, pracownikach, markach i wynikach firmy można znaleźć na stronie www.diageo.com. Informacje, inicjatywy i najlepsze praktyki można znaleźć na stronie www.DRINKiQ.com, która jest globalnym źródłem wiedzy Diageo na temat odpowiedzialnego spożywania alkoholu.

Informacje o firmie EXXERGY

EXXERGY to mająca siedzibę w Niemczech sieć wiodących konsultantów-ekspertów, specjalizujących się w energii odnawialnej i przemyśle szklarskim. EXXERGY posiada doświadczenie w optymalizacji technicznej, opracowywaniu i wdrażaniu strategii biznesowych i finansowych, rozwoju organizacyjnym i zarządzaniu zmianą.  Dwie cechy działalności EXXERGY to innowacyjność - na przykład opracowanie systemu oceny technicznej dla odnawialnych źródeł energii i rozwój technologii wzmacniania szkła, oraz wkład w dobro publiczne, przykładem jest prowadzenie oceny zgodności dla energii odnawialnej przez IECRE.

EXXERGY posiada oddziały w Szwajcarii, USA i w Chinach.

Przypisy