Print&Apply – wydruk i aplikacja etykiet na linii produkcyjnej. Dlaczego to się opłaca?

Aktualności

Etykietowanie produktów, kartonów lub całych palet pozwala na lepszą kontrolę jakości oraz ułatwia logistykę związaną z produkcją. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w pełni automatycznych systemów Print&Apply, czyli drukująco-aplikujących. W ten sposób operacja odbywa się z dużą precyzją, szybkością oraz bez udziału pracowników, co przekłada się na niższe koszty produkcji.

Rola automatycznego znakowania produktów

Dzięki etykietom drukowanym metodą termotransferową, można łatwo i szybko wdrożyć system zarządzania jakością oraz zautomatyzować procesy logistyczne. Znakowanie półproduktów oraz gotowych wyrobów pozwala odtworzyć ich drogę w procesie produkcyjnym i zidentyfikować maszyny, które wymagają regulacji. W przypadku wykrycia wadliwych produktów, łatwo także wyłączyć odpowiedzialną za to część linii produkcyjnej, nie zatrzymując tym samym działania pozostałych urządzeń.

Systemy Print&Apply pozwalają także zautomatyzować zadania logistyczne. Poprzez naklejanie etykiet teleadresowych, poszczególne palety oraz kartony mogą być od razu kierowane do wysyłki. Wydruk etykiet ze zmiennymi danymi pozwala bowiem zaadresować każdą paczkę do innego klienta.

Dlaczego warto zainwestować w systemy Print&Apply?

Systemy drukująco-aplikujące charakteryzują się dużą wydajnością i bezawaryjnością. Przy rozważaniu wdrożenia takich rozwiązań warto wziąć pod uwagę ich główne zalety. Co się na nie składa? – W przypadku naszych rozwiązań jedną z nich z pewnością jest precyzja – systemy działają z dokładnością do ±0,8 mm. Takiej precyzji nie osiągnie żaden człowiek. Kolejną istotną cechą jest szybkość - aplikacja jest możliwa nawet przy produktach poruszających się z dużymi prędkościami – wylicza Michał Wąs, odpowiedzialny za systemy automatycznego druku i aplikacji etykiet Print&Apply w gliwickiej firmie Etisoft. – Nasi klienci cenią także duży wybór modeli urządzeń Print&Apply, a z drugiej strony możliwość wdrożenia zupełnie unikatowych rozwiązań - dodaje ekspert.

Systemy drukująco-aplikujące cechuje łatwość przezbrojenia i integracji z linią produkcyjną, co minimalizuje czas potrzebny do wykonania tych czynności. Warto zauważyć, że rozwiązania Print&Apply sprawdzają się także w miejscach niedostępnych dla operatorów ze względów BHP, na przykład w obszarze pracy robotów czy suwnic. W porównaniu do pracowników fizycznych maszyny charakteryzują się również większą wydajnością oraz niezawodnością.

Wybór standardu identyfikacji

Systemy Print&Apply pozwalają nanosić etykiety nie tylko z prostymi danymi, ale także etykiety wysyłkowe oraz zawierające kody kreskowe i kody 2D oraz tagi RFID. Przy wdrażaniu systemów Print&Apply należy wybrać odpowiedni standard identyfikacji. W przypadku etykiet logistycznych, najwięcej gotowych rozwiązań dostarcza międzynarodowy standard GS1, który znalazł szerokie zastosowanie na rynku.

Poszczególne rozwiązania opierają się na odpowiednich kodach kreskowych, zawierających kluczowe informacje o danym produkcie. Etykiety logistyczne opracowane na podstawie standardów GS1 mogą być z powodzeniem wykorzystywane przez wszystkich pośredników.

Rozwiązania standardowe i niestandardowe

Dla standardowych procesów najlepszym rozwiązaniem okazują się zwykle uniwersalne, łatwo konfigurowalne urządzenia typu Print&Apply. Zaletą takiego podejścia jest znaczące obniżenie kosztów wdrożenia automatycznej aplikacji etykiet. Zalety tego rozwiązania wymienia ekspert z Etisoft. - Ekonomiczne urządzenie charakteryzuje się niższą wydajnością, jednak w wielu przypadkach inwestowanie w drogie urządzenia Print&Apply nie ma sensu, jeśli ekonomiczne modele w zupełności wystarczą do etykietowania schodzących z linii produktów.

Oprócz aplikatorów produkowanych seryjnie, na rynku dostępne są również rozwiązania szyte na miarę. Niestandardowe systemy, dostosowane do wymagających procesów produkcyjnych, wdrażane są m.in. w takich branżach jak automotive czy AGD. W takich przypadkach konieczne jest zaprojektowanie i wykonanie specjalnego prototypu - ukierunkowanego na konkretne zlecenie, a następnie dokładne przetestowanie, aby na samym końcu wdrożyć automatyczne znakowanie etykietą na linii produkcyjnej.

Przypisy