Naszą relację zacznijmy od omówienia produkcji gospodarza warsztatów i zakładów produkcyjnych wełny mineralnej w Wykrotach. Firma TN International to producent wysokiej jakości materiałów izolacyjnych, które wykorzystywane są zarówno w budownictwie jedno- i wielorodzinnym, jak i przy budowie zakładów przemysłowych, mostów, obiektów sportowych czy budynków użyteczności publicznej.
REKLAMA
Obecnie firma posiada 56 zakładów produkcyjnych w 7 krajach świata, a jej produkty dostarczane są do 95 państw. Wełna mineralna produkowana jest w ośmiu zakładach, a najmłodszy z nich zlokalizowany jest właśnie w Wykrotach. Cała grupa TN International produkuje 11 mln m3 gotowych produktów izolacyjnych rocznie. Na polskim rynku marka TECHNONICOL jest obecna od ponad 15 lat.
Fabryka wełny mineralnej
Fabryka wełny mineralnej w Wykrotach powstała na terenie o powierzchni 20 hektarów w Kamiennogórskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości. Obecnie w fabryce tej produkuje się ok. 90 000 ton wełny mineralnej rocznie. Uruchomienie produkcji testowej miało miejsce w marcu 2021 roku, a oficjalne otwarcie fabryki odbyło się we wrześniu. Zakład produkcyjny w Wykrotach dostarcza pełną gamę asortymentu, od produktów ogólnobudowlanych do izolacji poddaszy i ścian działowych, po wełnę do elewacji wentylowanych, ocieplanych metodą ETICS czy izolacji dachów płaskich.
W zakładzie działa obecnie jedna linia produkcyjna. Produkcja prowadzona jest w sposób ciągły 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jak przekazali gospodarze dziennie dokonywanych jest aż 8 przezbrojeń, praca prowadzona jest w systemie cztero-brygadowym przy obecności 22 osób na zmianę. Obecnie w fabryce zatrudnionych jest łącznie ok. 180 osób. Co ciekawe, dział Służb Utrzymania Ruchu jest drugim co do wielkości działem w firmie.
Zakłady w Wykrotach są w pełni samowystarczalne i bezodpadowe. Powstałe odpady technologiczne są przetwarzane i wykorzystywane w dalszej produkcji. Z odpadów formuje się brykiety, które jako ponowny wsad trafiają z powrotem do pieca topiącego skały na lawę. Wydajność brykieciarni wynosi 180 ton na dobę. Dodatkowo, aby zmniejszyć ilość emitowanych zanieczyszczeń stosowane są także systemy dopalania gazów oraz systemy filtracji, do których wkłady produkowane są na miejscu, w fabryce. Zakłady w wykrotach korzystają z lokalnych zasobów surowców dostępnych na Dolnym Śląsku. Są to m.in. złoża bazaltu, gabro i dolomitu, dzięki udało się skrócić łańcuch dostaw i zmniejszyć ślad węglowy.
Warsztaty produkcyjne
Po ogólnej prezentacji firmy TN International poprowadzonej przez dyrektora zakładów, Pana Piotra Bonarskiego, oraz przedstawieniu przez Pana Damiana Konopko procesów technologicznych wykorzystywanych w zakładach w Wykrotach rozpoczęła się zasadnicza część warsztatów. Część poświęconą Systemom Nadzoru nad Procesem Ciągłym poprowadził Paweł Kenig.
W tej części warsztatów zaprezentowano systemy monitoringu produkcji z zastosowaniem kamer przemysłowych, a także możliwości wykorzystania systemów SCADA, tak jak w rzeczywistości one nadzorują linię technologiczną i poszczególne procesy w zakładach w Wykrotach. Istotnym zagadnieniem była też Redundancja Paneli operatorskich oraz komputerów SCADA. Dalsza część prezentacji Pana Pawła Keniga poświęcona była rozwiązaniom z obszaru Przemysłu 4.0, w tym analizie i magazynowaniu danych oraz zdalnemu dostępowi do rozproszonych paneli operatorskich HMI.
Z kolei Pan Adam Wysoczański przedstawił w jaki sposób zorganizowana jest struktura Służb Utrzymania Ruchu w fabryce Technonicol-Insulation. Istotnym elementem jest tu to, że służby utrzymania ruchu pracować muszą to w trybie ciągłym, gdyż jakiejkolwiek nieplanowane przestoje, czy awarie zatrzymają produkcję i wygenerują ogromne starty. Najważniejszymi parametrami są tu wskaźniki MTTR, MTBD oraz O.E.E a także czas reakcji, czas trwania przeglądu i czas trwania poszczególnych czynności przeglądowych. Zaimplementowane rozwiązania IoT wykorzystywane są tu również do optymalizacji procesów przeglądów z uwzględnieniem narzędzi 5S.