Autor: dr inż. Marcin Bieńkowski

Redaktor prowadzący czasopisma SUR

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Przemysłowy blackout

Ostatnie, siarczyste, ponad 40-stopniowe mrozy spowodowały spore trudności z dostawami prądu w krajach skandynawskich. Wzrosło nie tylko samo zużycie prądu, ale jednocześnie drastycznie zmalały dostawy energii produkowanej przez systemy Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). W Finlandii zamarzły praktycznie wszystkie wiatraki, a obecne tam elektrownie atomowe nie dawały sobie rady ze zwiększonym zapotrzebowaniem.

Czytaj więcej

Rozmowa o rynku lakierów z Karolem Polechońskim z Multichem

Z Panem Karolem Polechońskim, Business Development Managerem w firmie Multichem, rozmawia redaktor prowadzący SUR - dr inż. Marcin Bieńkowski. Karol Polechoński jest odpowiedzialny za stworzenie i wprowadzenie na rynek globalny linii farb przemysłowych marki Simplex. Od lat związany z rynkiem farb przemysłowych i car refinish.

Czytaj więcej

Rynek maszyn do obróbki plastycznej w Polsce

Bez obróbki plastycznej trudno wyobrazić sobie współczesną produkcję, zarówno w wypadku obróbki metali, jak i sporej grupy tworzyw sztucznych. Metoda ta pozwala zachować ciągłość włókien, co gwarantuje nie tylko lepsze właściwości mechaniczne gotowego wyrobu, ale pozwala również na nadawanie skomplikowanych kształtów. Kolejnym istotnym aspektem przemawiającym na korzyść obróbki plastycznej – zwłaszcza jeśli chodzi o gięcie i cięcie – jest bardzo wysoka oszczędność materiału.

Czytaj więcej

Cyfryzacja przedsiębiorstw i systemy ERP w dobie Przemysłu 4.0

Od wieków postęp technologiczny wpływał na sposób funkcjonowania przedsiębiorstw. Już dziś w firmach standardem stały się różne systemy informatyczne – począwszy od projektowania i produkcji, po zarządzanie przedsiębiorstwem. W dobie sztucznej inteligencji i Przemysłu 4.0 nie zawsze są one wystarczające dla efektywnego funkcjonowania firmy – zwłaszcza jeśli nie są połączone w jedną całość. Takim centrum dowodzenia może być jednak nowoczesny system ERP.

Czytaj więcej

Robotyzacja - opinia Radosława Matiakowskiego z Corobotics

Z Radosławem Matiakowskim Prezesem Zarządu CoRobotics Sp. z o.o. rozmawia redaktor prowadzący SUR dr inż. Marcin Bieńkowski.

Czytaj więcej

Robotyzacja w Polsce - opinia Marcina Śleziaka z TFM Robotics

Z Marcinem Ślęziakiem, menadżerem produktu w TFM Robotics rozmawia redaktor prowadzący dr inż. Marcin Bieńkowski

Czytaj więcej

Półprzewodnikowe fabryki w Polsce

Kilka dni temu odchodząca już Rada Ministrów przyjęła uchwałę, która kwotą w wysokości 1,5 mld zł pozwoli dofinansować budowę fabryki Intela w podwrocławskiej Miękini. Sam Intel zainwestuje natomiast w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników prawie 4,6 mld zł. Dzięki temu Polska – po raz pierwszy od wielu lat – ma szansę znaleźć się w czołówce państw związanych z produkcją podzespołów komputerowych.

Czytaj więcej

TOOLEX 2023 – relacja z targów

Tegoroczna, 15. już edycja targów TOOLEX, która odbyła się w dniach 3–5 października br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, przeszła już do historii. Jak podaje organizator, w tym roku TOOLEX zgromadził prawie 150 wystawców, którzy na 12 tys. m2 powierzchni wystawienniczej prezentowali najnowsze, innowacyjne rozwiąza- nia dla przemysłu maszynowego.

Czytaj więcej

Cyfryzacja przedsiębiorstw i systemy ERP w dobie Przemysłu 4.0

Od wieków, postęp technologiczny zawsze wpływał na sposób funkcjonowania przedsiębiorstw. Już dziś w firmach standardem stały się różne systemy informatyczne – począwszy od projektowania i produkcji, po zarządzanie przedsiębiorstwem. W dobie Sztucznej Inteligencji i Przemysłu 4.0 nie zawsze są one wystarczające dla efektywnego funkcjonowania firmy – zwłaszcza jeśli nie są one połączone w jedną całość. Takim centrum dowodzenia może być jednak nowoczesny system ERP.

Czytaj więcej

Centralne smarowanie w dobie Przemysłu 4.0

Systemy centralnego smarowania to nieodzowny element każdego nowoczesnego rozwiązania technologicznego, które może być wykorzystywane w konstrukcji dowolnych maszyn i linii produkcyjnych. System taki pozwala nie tylko wydłużyć czas pracy urządzenia bez nadzoru operatora, ale również skrócić do minimum serwis i niezbędne przeglądy.

Czytaj więcej

Przemysł 4.0 – teraźniejszość i wizja rozwoju

O Przemyśle 4.0 głośno jest już od dobrych kilkunastu lat. Nic w tym dziwnego, wszak sama koncepcja Industry 4.0 zaproponowana przez niemieckich naukowców i inżynierów pochodzi z 2011 roku. Miała ona uporządkować, sklasyfikować oraz uregulować pod względem proceduralnym kroki, które konieczne były do cyfrowej transformacji tradycyjnego przemysłu i to właśnie w 2011 roku, decyzją niemieckiego rządu, stała się ona kluczowym elementem strategii innowacyjnego rozwoju naszego sąsiada zza Odry.

Czytaj więcej

Targi SYMAS i MAINTENANCE 2023 już za nami

W dniach od 18 do 19 października 2023 w na terenach targowych EXPO Kraków odbyły się 14. Międzynarodowe Targi Utrzymania Ruchu MAINTENANCE 2023, którym towarzyszyły Międzynarodowe Targami Obróbki Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS 2023 oraz 6. edycja Międzynarodowych Targów Elementów Złącznych i Technik Łączenia FASTENER POLAND 2023.

Czytaj więcej