Autor: dr inż. Marcin Bieńkowski

Redaktor prowadzący czasopisma SUR

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Rozpoczęły się targi ITM INDUSTRY EUROPE

W dniach od 4 do 7 czerwca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zagościły najnowocześniejsze rozwiązania determinujące rozwój światowego i polskiego przemysłu. W dziesięciu pawilonach wypełnionych maszynami, robotami oraz sprzętem i systemami niezbędnymi do funkcjonowania współczesnych fabryk swoje produkty prezentuje ponad 700 firm z całego świata.

Czytaj więcej

Produkcyjny odwrót

W środę, 24 kwietnia br., GUS opublikował najnowsze dane dotyczące rynku pracy. Niestety, nie są one zbyt optymistyczne. W końcu marca aż 159 firm zadeklarowało zwolnienia grupowe. Obejmą one 17 tys. pracowników. Na szczęście stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymuje się wciąż na stosunkowo niskim, bo wynoszącym 5,3% poziomie.

Czytaj więcej

Inteligentne systemy mocowań

Systemy mocowań przemysłowych coraz częściej muszą spełniać wymagania założeń Przemysłu 4.0. Odnosi się to przede wszystkim do różnego rodzaju „oczujnikowania” chwytaków czy elementów dystansowych. Dochodzą do tego rozwiązania komunikacyjne, pozwalające przesłać zebrane dane do systemu sterowania linią produkcyjną czy maszyną CNC.

Czytaj więcej

Nowoczesne technologie związane z obróbką plastyczną

Pod nazwą „obróbka plastyczna” kryją się technologie modyfikacji stali, różnych rodzajów metali bądź ich stopów, polegające na wywieraniu tak dużego nacisku na obrabiany materiał, że przekroczona zostaje jego granica plastyczności. Dzięki temu można nadać obrabianemu metalowi pożądany kształt lub zmienić na tyle jego strukturę, że uzyskamy zmianę właściwości mechanicznych.

Czytaj więcej

Praktyczna realizacja założeń Przemysłu 4.0

Zaproponowana w 2011 roku przez niemieckich naukowców i inżynierów koncepcja Przemysłu 4.0, nazywana też często czwartą rewolucją przemysłową, stała się faktem. Pod tym pojęciem obecnie rozumie się przede wszystkim pełną cyfryzację, automatyzację i robotyzację wszystkich procesów związanych zarówno bezpośrednio z samą produkcją, jak i całością operacji zarządzania przedsiębiorstwem.

Czytaj więcej

Przemysł 4.0 i robotyka w Polsce

Stefan Życzkowski
Założyciel, współwłaściciel i wieloletni prezes spółki ASTOR, obecnie przewodniczący jej rady strategicznej.

Czytaj więcej

Powrót do przyszłości, czyli tradycja w nowoczesnych systemach utrzymania ruchu

W dniach od 23 do 24 kwietnia 2024 roku we Wrocławiu odbył się już XVIII Ogólnopolski Kongres Służb Utrzymania Ruchu – PolMaintenance 2024. Jak co roku, gościli na nim profesjonaliści związani z szeroko pojętym utrzymaniem ruchu, w tym szefowie działów UR, inżynierowie, koordynatorzy, analitycy, mechanicy, menedżerowie produkcji i liderzy zespołów SUR. Wydarzenie zorganizowane zostało przez redakcję magazynu „Służb Utrzymania Ruchu”, a jego przewodnim mottem było hasło Powrót do przyszłości.

Czytaj więcej

Raport – Obrabiarki CNC w Polsce

Trudno wyobrazić sobie współczesny przemysł bez sterowanych numerycznie centrów obróbczych i obrabiarek CNC. Sam skrót CNC (ang. Computerized Numerical Control) czyli komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi dokładnie określa sposób pracy tego typu obrabiarek. Są to po prostu sterowane cyfrowo – za pomocą mikrokontrolera lub komputera przemysłowego – urządzenia, które można w dowolny, interaktywny sposób zaprogramować. Wykonują one nie tylko polecenia, ale dostarczają również do układu sterującego szeregu informacji zwrotnych o przebiegu obróbki.

Czytaj więcej

Aspekty bezpieczeństwa przy zakupie i przekazywaniu do użytkowania maszyn i urządzeń

14 maja, w Łodzi, po raz drugi firma Instom zorganizowała warsztaty związane z praktycznymi aspektami zastosowania rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa ludzi i maszyn. Na warsztatach przedstawiono m.in. bramkę P-connect firmy Pizzato, rygle bezpieczeństwa, wygrodzenia i zaawansowane rozwiązania takie jak skaner laserowy SLS (Safety Laser Scanners) oraz czytniki kodów 1D i 2D. Dzięki uprzejmości firmy Instom, redakcja magazynu SUR miała okazję uczestniczyć w tych warsztatach.

Czytaj więcej

Powrót do przyszłości, czyli tradycja w nowoczesnych systemach Utrzymania Ruchu

W dniach od 23 do 24 kwietnia 2024 roku we Wrocławiu odbył się już XVIII Ogólnopolski Kongresu Służb Utrzymania Ruchu, PolMaintenance 2024. Jak co roku gościli na nim profesjonaliści związani z szeroko pojętym Utrzymaniem Ruchu, w tym szefowie działów UR, inżynierowie, koordynatorzy, analitycy, mechanicy menadżerowie produkcji i liderzy zespołów SUR. Wydarzenie zorganizowane zostało przez redakcję magazynu Służb Utrzymania Ruchu, a jego przewodnim mottem było hasło Powrót do przyszłości.     

Czytaj więcej

Czynimy pracę lekką, czyli manipulatory przemysłowe dalmec i dyrektywa maszynowa w praktyce

W dniu 4 kwietnia w siedzibie firmy Dalmec Polska w Piasecznie miały miejsce zorganizowane warsztaty stacjonarne integrujące w sobie praktyczną wiedzę na temat manipulatorów przemysłowych w odniesieniu do obowiązującej w krajach Unii Europejskiej dyrektywy maszynowej. Uczestnicy warsztatów mogli dowiedzieć się jak w praktyce Urząd Dozoru Technicznego nadzoruje pracę manipulatorów i jakie są formalne wymagania związane z dopuszczeniem tego typu urządzeń. Wydarzenie organizowane było przez redakcję czasopisma SUR.

Czytaj więcej

Przemysłowa wiosna 2024 już za nami

W dniach od 19 do 22 kwietnia 2024 Targi Kielce zorganizowały kolejną, 17. już edycję targów STOM poświęconych technologiom obróbki metali, obrabiarkom i narzędziom oraz obróbce blach, które po raz kolejny, wraz z szeregiem imprez towarzyszących, zorganizowane zostały pod nazwą „Przemysłowa wiosna STOM 2024”. Tegoroczna odsłona kieleckiej imprezy była rekordowa pod wieloma względami.

Czytaj więcej