Autor: dr inż. Marcin Bieńkowski

Redaktor prowadzący czasopisma SUR

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Przemysłowa wiosna 2024 już za nami

W dniach od 19 do 22 kwietnia 2024 Targi Kielce zorganizowały kolejną, 17. już edycję targów STOM poświęconych technologiom obróbki metali, obrabiarkom i narzędziom oraz obróbce blach, które po raz kolejny, wraz z szeregiem imprez towarzyszących, zorganizowane zostały pod nazwą „Przemysłowa wiosna STOM 2024”. Tegoroczna odsłona kieleckiej imprezy była rekordowa pod wieloma względami.

Czytaj więcej

Czy czeka nas kryzys?

Z ostatnich prognoz Komisji Europejskiej wynika, że polska gospodarka będzie się rozwijać w tempie 2,7% rocznie, a w 2025 roku polski PKB wzrośnie aż o 3,2%. Dzięki temu nasz kraj zajmie czwarte miejsce pod względem wzrostu gospodarczego w UE, plasując się tuż za Maltą, Rumunią i Cyprem. W tej beczce miodu jest jednak łyżka dziegciu – nadchodzący kryzys u naszych zachodnich sąsiadów.

Czytaj więcej

Mocowania pneumatyczne z punktem zerowym

Precyzyjne pozycjonowanie i mocowanie przedmiotu obrabianego oraz prawidłowe mocowanie narzędzi mają istotne znaczenie do uzyskania założonej precyzji obróbki. Oprócz klasycznych, mechanicznych imadeł i stołów zaciskowych dostępne są również mocowania i zaciski pneumatyczne, hydrauliczne i elektryczne. Asortyment ten jest rozszerzony o narzędzia mocujące, takie jak tuleje zaciskowe i uchwyty do precyzyjnego mocowania czy uchwyty z automatycznym punktem zerowym.

Czytaj więcej

Przemysłowy blackout

Ostatnie, siarczyste, ponad 40-stopniowe mrozy spowodowały spore trudności z dostawami prądu w krajach skandynawskich. Wzrosło nie tylko samo zużycie prądu, ale jednocześnie drastycznie zmalały dostawy energii produkowanej przez systemy Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). W Finlandii zamarzły praktycznie wszystkie wiatraki, a obecne tam elektrownie atomowe nie dawały sobie rady ze zwiększonym zapotrzebowaniem.

Czytaj więcej

Rozmowa o rynku lakierów z Karolem Polechońskim z Multichem

Z Panem Karolem Polechońskim, Business Development Managerem w firmie Multichem, rozmawia redaktor prowadzący SUR - dr inż. Marcin Bieńkowski. Karol Polechoński jest odpowiedzialny za stworzenie i wprowadzenie na rynek globalny linii farb przemysłowych marki Simplex. Od lat związany z rynkiem farb przemysłowych i car refinish.

Czytaj więcej

Rynek maszyn do obróbki plastycznej w Polsce

Bez obróbki plastycznej trudno wyobrazić sobie współczesną produkcję, zarówno w wypadku obróbki metali, jak i sporej grupy tworzyw sztucznych. Metoda ta pozwala zachować ciągłość włókien, co gwarantuje nie tylko lepsze właściwości mechaniczne gotowego wyrobu, ale pozwala również na nadawanie skomplikowanych kształtów. Kolejnym istotnym aspektem przemawiającym na korzyść obróbki plastycznej – zwłaszcza jeśli chodzi o gięcie i cięcie – jest bardzo wysoka oszczędność materiału.

Czytaj więcej

Cyfryzacja przedsiębiorstw i systemy ERP w dobie Przemysłu 4.0

Od wieków postęp technologiczny wpływał na sposób funkcjonowania przedsiębiorstw. Już dziś w firmach standardem stały się różne systemy informatyczne – począwszy od projektowania i produkcji, po zarządzanie przedsiębiorstwem. W dobie sztucznej inteligencji i Przemysłu 4.0 nie zawsze są one wystarczające dla efektywnego funkcjonowania firmy – zwłaszcza jeśli nie są połączone w jedną całość. Takim centrum dowodzenia może być jednak nowoczesny system ERP.

Czytaj więcej

Robotyzacja - opinia Radosława Matiakowskiego z Corobotics

Z Radosławem Matiakowskim Prezesem Zarządu CoRobotics Sp. z o.o. rozmawia redaktor prowadzący SUR dr inż. Marcin Bieńkowski.

Czytaj więcej

Robotyzacja w Polsce - opinia Marcina Śleziaka z TFM Robotics

Z Marcinem Ślęziakiem, menadżerem produktu w TFM Robotics rozmawia redaktor prowadzący dr inż. Marcin Bieńkowski

Czytaj więcej

Półprzewodnikowe fabryki w Polsce

Kilka dni temu odchodząca już Rada Ministrów przyjęła uchwałę, która kwotą w wysokości 1,5 mld zł pozwoli dofinansować budowę fabryki Intela w podwrocławskiej Miękini. Sam Intel zainwestuje natomiast w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników prawie 4,6 mld zł. Dzięki temu Polska – po raz pierwszy od wielu lat – ma szansę znaleźć się w czołówce państw związanych z produkcją podzespołów komputerowych.

Czytaj więcej

TOOLEX 2023 – relacja z targów

Tegoroczna, 15. już edycja targów TOOLEX, która odbyła się w dniach 3–5 października br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, przeszła już do historii. Jak podaje organizator, w tym roku TOOLEX zgromadził prawie 150 wystawców, którzy na 12 tys. m2 powierzchni wystawienniczej prezentowali najnowsze, innowacyjne rozwiąza- nia dla przemysłu maszynowego.

Czytaj więcej

Cyfryzacja przedsiębiorstw i systemy ERP w dobie Przemysłu 4.0

Od wieków, postęp technologiczny zawsze wpływał na sposób funkcjonowania przedsiębiorstw. Już dziś w firmach standardem stały się różne systemy informatyczne – począwszy od projektowania i produkcji, po zarządzanie przedsiębiorstwem. W dobie Sztucznej Inteligencji i Przemysłu 4.0 nie zawsze są one wystarczające dla efektywnego funkcjonowania firmy – zwłaszcza jeśli nie są one połączone w jedną całość. Takim centrum dowodzenia może być jednak nowoczesny system ERP.

Czytaj więcej