Autor: dr inż. Marcin Bieńkowski

Redaktor prowadzący czasopisma SUR

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Sztuczna głupota?

Nie ma chyba medium, czy to branżowego, czy ogólnotematycznego, które nie zachłysnęłoby się tematem sztucznej inteligencji. Na ustach dosłownie wszystkich pojawiają się zachwyty nad generatywną sztuczną inteligencją, której najbardziej znanymi przykładami są ChatGPT i DALL-E, ale czy słusznie?

Czytaj więcej

Pomiar za naciśnięciem jednego przycisku

W kolejnym artykule z naszego cyklu rozmów z ekspertami wracamy do tematyki pomiarowej. Tym razem w rozmowie z mgr inż. Adamem Franko z firmy Smart Solution poruszyliśmy modne ostatnio zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją i zmianami, jakie uczenie maszynowe niesie ze sobą w pomiarach.

Czytaj więcej

Przemysłowe magistrale systemowe i sieci magistralowe

Magistrale systemowe to nie tylko domena związana bezpośrednio z budową, działaniem i architekturą komputerów. Różnego rodzaju magistrale stosowane są od wielu lat w systemach automatyki przemysłowej, kontroli procesów, a nawet w rozwiązaniach wykorzystywanych w samochodach. Przyjrzyjmy się zatem szerzej magistralom przemysłowym i ich możliwości współpracy na styku infrastruktura przemysłowa – infrastruktura IT.

Czytaj więcej

Przemysł 4.0 – (nie)spełnione oczekiwania?

Niedawno miałem okazję zapoznać się z opublikowanym pod koniec pierwszego kwartału br. i przygotowanym przez APA Group raportem pt. Stan Przemysłu 4.0 w Polsce. Mocno mnie zaintrygował, ponieważ analizuje on jak i w jakim stopniu koncepcja Przemysłu 4.0 zagościła w polskich przedsiębiorstwach i czy praktyka nie rozminęła się z teorią.

Czytaj więcej

Elementy złączne

Trudno wyobrazić sobie nowoczesną linię montażową, maszynę czy jakikolwiek trochę bardziej złożony produkt bez elementów złącznych. Zastanówmy się, czym są elementy złączne i jakimi cechami powinny się charakteryzować, aby spełniały wszystkie swoje funkcje i zadania, jakie są przed nimi stawiane.

Czytaj więcej

Targi ITM INDUSTRY EUROPE 2023 już za nami

Tegoroczne targi ITM INDUSTRY EUROPE 2023 przeszły już do historii. W dniach od 30 maja do 2 czerwca tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich odwiedziło ponad 15 tys. zwiedzających.  Mogli oni podziwiać targowe ekspozycje przygotowane przez blisko 700 firm z całego świata, które rozmieszczono w 7 halach o łącznej powierzchni 42 tys. m2.

Czytaj więcej

Przemysłowe technologie pomiarowe i polski rynek sprzętu pomiarowego

Metrologia i pomiary przemysłowe, podobnie jak większość technologii wytwarzania, które są zgodne z założeniami Przemysłu 4.0, ulegają coraz szybszej cyfryzacji. Urządzenia Metrologii 4.0, bo tak w ramach analogii możemy nazwać współczesne przemysłowe systemy pomiarowe, są w pełni skomunikowane z systemami wytwórczymi i mogą być wyposażone w szereg czujników na bieżąco monitorujących ich stan. Sensory te, które często są też wizyjnymi czujnikami obrazu, pozwalają systemom pomiarowym na bieżąco orientować się w przestrzeni i środowisku pracy, a algorytmy sztucznej inteligencji nadzorują przebieg procesu pomiarowego. O najnowszych rozwiązaniach w dziedzinie systemów pomiarowych, rynkowych tendencjach i przyszłości Metrologii 4.0 z Witoldem Siemieniako, Key Account Managerem w Hexagon Metrology rozmawia dr inż. Marcin Bieńkowski.

Czytaj więcej

Serwis obrabiarek CNC

Na polskim rynku działa obecnie co najmniej kilkunastu producentów obrabiarek CNC i kilkadziesiąt firm sprzedających maszyny CNC z całego świata. Są to zarówno centra obróbcze, centra frezarskie, tokarskie, prasy, wycinarki laserowe i plazmowe, a nawet maszyny CNC do obróbki drewna. Urządzenia te, jak każdą maszynę, trzeba jednak serwisować. W ramach naszego cyklu – panelu ekspertów – o tym, jak wygląda od strony producenta i dostawcy serwis obrabiarek CNC porozmawialiśmy z Panem Grzegorzem Kominkiem, prezesem zarządu Chiron Polska, Panami Michałem Załachowskim, kierownikiem serwisu SW Polska i Grzegorzem Soczówką, inżynierem serwisu SW Polska oraz z Dariuszem Gawłem, kierownikiem serwisu firmy MetalTeam.

Czytaj więcej

Trendy na rynku obrabiarek

Inteligentne i dostosowane do indywidualnych potrzeb systemy maszyn obróbcych, które wpisują się w ideę Przemysłu 4.0. Tak wyglądają nowoczesne obrabiarki CNC, z których coraz częściej korzystają polskie firmy produkcyjne. Współczesne centra obróbcze mają imponujące możliwości. Pozwalają już nie tylko na wydajną i precyzyjną produkcję elementów, ale robią to w sposób całkowicie zautomatyzowany.

Czytaj więcej

Rynek obrabiarek CNC w Polsce

Rozpoczynamy cykl rozmów z ekspertami. Ekspertom z różnych branż zadajemy kilka pytań związanych z danym zagadnieniem, a następnie publikujemy na naszych stronach internetowych ich odpowiedzi. „Na pierwszy ogień” idzie rynek obrabiarek w Polsce.  Z pewnością rynek ten zaliczyć należy do grona jednego z najbardziej wymagających rynków związanych z zaopatrzeniem przedsiębiorstw przemysłowych w środki produkcji. 

Czytaj więcej

#APS2023 w kompleksie Hali Stulecia we Wrocławiu

Automotive Production Support, to platforma oraz specjalistyczne wydarzenia dla osób związanych zawodowo z procesami produkcyjnymi z branży Automotive, AGD, metalowej, lotniczej, szynowej, producentów baterii, części maszyn i linii produkcyjnych. Tegoroczna, siódma już odsłona #APS2023 miała miejsce 18 kwietnia  w Kompleks Hali Stulecia we Wrocławiu, a redakcja magazynu SUR – Służby Utrzymania Ruchu, objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Czytaj więcej