Przegląd elementów złącznych

Technologie łączenia DODATEK SPECJALNY: Techniki mocowań

O tym, jaki rodzaj mocowania należy zastosować, decyduje m.in. rodzaj powierzchni, do której ma być zamocowany element, a także ciężar, konstrukcja i materiał, z jakiego został wykonany. Wśród głównych kategorii mocowań i łączeń znaleźć można kotwy, kołki, a także wkręty do drewna, betonu, cegły, pustaków czy płyt gipsowo-kartonowych.

Kołki rozporowe

Za pomocą kołków montowane są śruby i wkręty. Kołki mogą być wykonane z różnych materiałów – stali, plastiku, polipropylenu lub nylonu. Do najbardziej popularnych rodzajów kołków rozporowych zaliczamy: kołki rozporowe standardowe, szybkiego montażu, uniwersalne, z łbem sześciokątnym, stalowe do gazobetonu, ślimakowe, typu parasol, kołki Molly i kołki Jola.
Kołki rozporowe standardowe znoszą niewielkie i średnie obciążenia. Posiadają fabrycznie rozcięte ścianki i charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa i małym ryzykiem zerwania łączenia.  Stosuje się je do konstrukcji o ponadprzeciętnej wytrzymałości. 
Kołki rozporowe przeznaczone do szybkiego montażu znajdują zastosowanie w przypadku montażu lekkich elementów o prostej budowie. Zbudowane są z gwintowanego gwoździa oraz koszulki wykonanej z polipropylenu lub nylonu. Co istotne – w przypadku tych kołków gwóźdź nie jest wkręcany, a wbijany w podłoże. 
Do podstawowego rodzaju kołków rozporowych zaliczyć można również kołki uniwersalne. Używane są do mocowań przy niskich i średnich obciążeniach, w materiałach pełnych i drobno- -otworowych.  
Jeśli do dyspozycji mamy powierzchnię kruchą, podatną na uszkodzenia, a zatem np. cegłę ceramiczną lub beton komórkowy, przydatne mogą się okazać kołki rozporowe z łbem sześciok...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy