Autor: Damian Żabicki

Analityk, dziennikarz, redaktor zajmujący się tematyką techniczną i przemysłową. Specjalista public relations w zakresie kreowania wizerunku produktów i usług branży przemysłowej. Dyrektor zarządzający i pełnomocnik Systemu Zarządzania Jakością w firmie zajmującej się projektowaniem i produkcją przyrządów pomiarowych. Prowadzi szkolenia z zakresu systemów zarządzania jakością i lean management.w produkcji.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Wstęp do obróbki blach

Blachy wykorzystywane są w wielu dziedzinach – zarówno w budownictwie, jak i w pro- dukcji przemysłowej. Niezależnie od gałęzi, aby spełniały swoją funkcję, musi im być nadany odpowiedni kształt. Uzyskuje się go poprzez plastyczną obróbkę, do której zalicza się cięcie, tłoczenie i gięcie. Obecnie zadania te powierzane są najczęściej zaawansowanym maszynom, w tym urządzeniom CNC.

Czytaj więcej

Przepływ energii w praktyce – kable i przewody

Energia elektryczna zasila współczesny świat i – pomimo apeli o jej oszczędzanie – trudno sobie wyobrazić życie całkowicie pozbawione tej siły. Większość urządzeń znajdujących się w zakładach przemysłowych działa właśnie dzięki niej. Instalacja elektryczna znajduje się właściwie w każdym budynku, ale od tego, czy zostały w niej prawidłowo dobrane przewody i czy została właściwie położona, zależy jej funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowników. W tym artykule przybliżymy nieco rodzaje kabli i przewodów, jakie znaleźć można w różnych aplikacjach.

Czytaj więcej

Nowoczesne systemy wizyjne w zakładzie produkcyjnym

Dynamiczny rozwój technologii, inspirowany czwartą rewolucją przemysłową, wprowadza do zakładów produkcyjnych nową jakość – dosłownie i w przenośni. Sam w sobie jest źródłem daleko idących przemian następujących na liniach produkcyjnych, w których efekcie następuje dodatkowo znaczna poprawa jakościowa wyrobów, właściwie niezależnie od gałęzi przemysłu, w ramach której są wytwarzane. Jednymi z bardziej zasłużonych w tym zakresie narzędzi są te działające na podstawie systemów wizyjnych.

Czytaj więcej

Fabryki przyszłości

Jakie będą fabryki przyszłości? Odpowiedź na to pytanie jeszcze do niedawna wydawała się prosta. Założenia Przemysłu 4.0 stawiały na rozwój technologiczny, oparty na sztucznej inteligencji, sieciach neuronowych i strumieniach danych z wzajemnie połączonych aplikacji. Jednak wydarzenia ostatnich lat mogą być niczym meteoryt, który wytrąca obiekt kosmiczny z utartego i przewidywalnego toru. Pandemia, wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny i gospodarczy – czy mają wpływ na to, jak będą wyglądać fabryki przyszłości?

Czytaj więcej

Przyspieszona produkcja i zwiększone bezpieczeństwo procesów

Powszechna automatyzacja, wdrażanie technologii robotycznych i internetu rzeczy ma na celu optymalizację produkcji, w tym jej przyspieszenie, bez kompromisu w zakresie jakości. W niektórych aplikacjach niesie to ze sobą zwiększenie bezpieczeństwa procesów, w innych – generuje pewne zagrożenia dla operatorów i pracowników, którzy wykonują swoje zadania w obrębie działania maszyn.

Czytaj więcej

Kompleksowe czyszczenie maszyn

Aby zapewnić sprawną produkcję, należy przewidzieć harmonogram przestojów, w tym tych, które przeznaczone są na przeglądy oraz czyszczenie maszyn. Prawidłowo przeprowadzona konserwacja urządzeń gwarantuje utrzymanie ruchu, a systematyczne czyszczenie wydłuża żywotność maszyn. Warto także pamiętać o tym, że brud może powodować zwarcia przewodów elektrycznych, a co za tym idzie – zagrożenie pożarem. Dlatego tak ważne jest sukcesywne i kompleksowe czyszczenie maszyn z zastosowaniem odpowiedniej technologii.

Czytaj więcej

Przemysł 4.0 - zbieranie i analiza danych z parku maszynowego

Dane dotyczące pracy maszyn są istotnym czynnikiem zwiększania efektywności ich pracy, a do tego wspomagają działania zmierzające do zapobiegania ich awarii. Przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa pracy człowieka i polepszenia jakości wyrobów. Dlatego tak istotne jest gromadzenie oraz analizowanie tych danych. Niegdyś wykonywane było ono ręcznie, za pomocą specjalnych formularzy. I choć w niektórych miejscach dzieje się tak nadal, coraz częściej w sukurs przychodzą czujniki pozwalające na automatyczne zbieranie i analizowanie danych. Taki właśnie kierunek wyznacza Przemysł 4.0.

Czytaj więcej

Diagnostyka maszyn w trybie online

Obecne możliwości techniczne sprawiły, że diagnostyka maszyn w trybie online stała się podstawą prewencyjnego utrzymania ruchu. Pozwala na zwiększenie dyspozycyjności maszyn poprzez wczesne wykrycie uszkodzeń, a także koordynację ich napraw.

Czytaj więcej

Najważniejsze typy robotów stosowanych w przemyśle

Robot taki, jakim znamy go z filmów SF, zwykle ma humanoidalną postać, mówi metalicznym głosem i we wszystkim naśladuje człowieka. Być może dlatego, że takim właśnie widział go mistrz Leonardo da Vinci w 1495 roku, kiedy przedstawił na rysunkach pierwszego mechanicznego rycerza, umiejącego siadać, poruszać rękami, głową, a nawet szczęką. Przemysł wziął jednak z tej wizji tyle, ile było mu potrzebne – np. samo ramię z chwytakami („palcami”), które tak często widywane jest w zakładach produkcyjnych.

Czytaj więcej

Po jakie rozwiązania IT sięgać w przemyśle?

Systemy IT w przemyśle ułatwiają szybkie pozyskanie oraz analizę danych z linii produkcyjnych. Do najbardziej popularnych wdrożeń informatycznych zalicza się rozwiązania klasy ERP oraz analitykę biznesową – BI/Business Intelligence. Zaobserwowano także tendencję do zastępowania rozwiązań wielomodułowych, pochodzących od różnych dostawców, rozwiązaniami kompleksowymi, które pozwalają na niemal nieograniczoną interakcję i synchronizację pomiędzy różnymi obszarami w przedsiębiorstwie.

Czytaj więcej

Jak zagwarantować czyste sprężone powietrze?

Sprężone powietrze jest niezbędne do pracy sprężarki pneumatycznej lub kompresora, które wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu. Jeśli praca sprężarki czy kompresora nie daje satysfakcjonujących efektów, może to być znak, że doszło do zanieczyszczenia sprężonego powietrza.

Czytaj więcej

Diagnostyka układów hydraulicznych

Tylko sprawne układy hydrauliczne zapewnią ciągłość pracy maszyn przemysłowych. Dlatego tak istotne są kwestie związane z diagnostyką instalacji hydraulicznych. Ze względu na poprawę wydajności i oszczędności energii ważne są także działania zmierzające do optymalizacji systemu.

Czytaj więcej