Autor: Damian Żabicki

Analityk, dziennikarz, redaktor zajmujący się tematyką techniczną i przemysłową. Specjalista public relations w zakresie kreowania wizerunku produktów i usług branży przemysłowej. Dyrektor zarządzający i pełnomocnik Systemu Zarządzania Jakością w firmie zajmującej się projektowaniem i produkcją przyrządów pomiarowych. Prowadzi szkolenia z zakresu systemów zarządzania jakością i lean management.w produkcji.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

„Latające” kontenery

Suwnice przeznaczone do przemieszczania kontenerów wyróżnia przynajmniej kilka cech. Urządzenia tego typu mogą pracować w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych. W zależności od wymagań i warunków lokalnych dostosowuje się konfiguracje udźwigów i rozpiętości. Niejednokrotnie zastosowanie znajdują konstrukcje z wysięgnicami. W przypadku transportowania większych obciążeń konstrukcja suwnicy często bazuje na dwóch dźwigarach. W niektórych rozwiązaniach przewidziano dwa wciągniki, które pracują w tandemie. Nowoczesne napędy mechanizmów zarówno wózka, jak i wciągnika bazują na przemiennikach częstotliwości, dzięki czemu zyskuje się wyjątkową precyzję podczas załadunku. Sterowanie jest możliwe z kabiny lub przy użyciu kasety sterującej, która dane z suwnicy wymienia za pomocą systemu radiowego przesyłu danych. Bardzo często uwzględnia się kabinę operatora jeżdżącą wraz z wciągnikiem. Zaletą takiego rozwiązania jest lepsza widoczność podczas załadunku.

Czytaj więcej

Maszyny używane

Zaawansowany i bezawaryjny park maszynowy to fundament dobrze prosperującego przedsiębiorstwa. Barierą dla jego rozwoju może być cena zakupu nowych maszyn i urządzeń. Dlatego wiele firm decyduje się na doposażenie linii produkcyjnych z wykorzystaniem ofert rynku wtórnego. Gdzie szukać maszyn używanych, na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu i jak go sfinansować?

Czytaj więcej

Przegląd elementów złącznych

O tym, jaki rodzaj mocowania należy zastosować, decyduje m.in. rodzaj powierzchni, do której ma być zamocowany element, a także ciężar, konstrukcja i materiał, z jakiego został wykonany. Wśród głównych kategorii mocowań i łączeń znaleźć można kotwy, kołki, a także wkręty do drewna, betonu, cegły, pustaków czy płyt gipsowo-kartonowych.

Czytaj więcej

Narzędzia wykorzystywane w przemyśle

Właściwie w każdej gałęzi przemysłu obok maszyn, urządzeń i robotów wykorzystywane są narzędzia. W zależności od tego, w jaki sposób są obsługiwane, mogą to być narzędzia elektryczne, pneumatyczne bądź ręczne. Od tych, które stosowane są na potrzeby prac domowych, profesjonalne narzędzia odróżnia jakość, a co za tym idzie – trwałość, a w przypadku narzędzi elektrycznych i pneumatycznych często siła, z jaką działają.

Czytaj więcej

Wstęp do obróbki blach

Blachy wykorzystywane są w wielu dziedzinach – zarówno w budownictwie, jak i w pro- dukcji przemysłowej. Niezależnie od gałęzi, aby spełniały swoją funkcję, musi im być nadany odpowiedni kształt. Uzyskuje się go poprzez plastyczną obróbkę, do której zalicza się cięcie, tłoczenie i gięcie. Obecnie zadania te powierzane są najczęściej zaawansowanym maszynom, w tym urządzeniom CNC.

Czytaj więcej

Przepływ energii w praktyce – kable i przewody

Energia elektryczna zasila współczesny świat i – pomimo apeli o jej oszczędzanie – trudno sobie wyobrazić życie całkowicie pozbawione tej siły. Większość urządzeń znajdujących się w zakładach przemysłowych działa właśnie dzięki niej. Instalacja elektryczna znajduje się właściwie w każdym budynku, ale od tego, czy zostały w niej prawidłowo dobrane przewody i czy została właściwie położona, zależy jej funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowników. W tym artykule przybliżymy nieco rodzaje kabli i przewodów, jakie znaleźć można w różnych aplikacjach.

Czytaj więcej

Nowoczesne systemy wizyjne w zakładzie produkcyjnym

Dynamiczny rozwój technologii, inspirowany czwartą rewolucją przemysłową, wprowadza do zakładów produkcyjnych nową jakość – dosłownie i w przenośni. Sam w sobie jest źródłem daleko idących przemian następujących na liniach produkcyjnych, w których efekcie następuje dodatkowo znaczna poprawa jakościowa wyrobów, właściwie niezależnie od gałęzi przemysłu, w ramach której są wytwarzane. Jednymi z bardziej zasłużonych w tym zakresie narzędzi są te działające na podstawie systemów wizyjnych.

Czytaj więcej

Fabryki przyszłości

Jakie będą fabryki przyszłości? Odpowiedź na to pytanie jeszcze do niedawna wydawała się prosta. Założenia Przemysłu 4.0 stawiały na rozwój technologiczny, oparty na sztucznej inteligencji, sieciach neuronowych i strumieniach danych z wzajemnie połączonych aplikacji. Jednak wydarzenia ostatnich lat mogą być niczym meteoryt, który wytrąca obiekt kosmiczny z utartego i przewidywalnego toru. Pandemia, wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny i gospodarczy – czy mają wpływ na to, jak będą wyglądać fabryki przyszłości?

Czytaj więcej

Przyspieszona produkcja i zwiększone bezpieczeństwo procesów

Powszechna automatyzacja, wdrażanie technologii robotycznych i internetu rzeczy ma na celu optymalizację produkcji, w tym jej przyspieszenie, bez kompromisu w zakresie jakości. W niektórych aplikacjach niesie to ze sobą zwiększenie bezpieczeństwa procesów, w innych – generuje pewne zagrożenia dla operatorów i pracowników, którzy wykonują swoje zadania w obrębie działania maszyn.

Czytaj więcej

Kompleksowe czyszczenie maszyn

Aby zapewnić sprawną produkcję, należy przewidzieć harmonogram przestojów, w tym tych, które przeznaczone są na przeglądy oraz czyszczenie maszyn. Prawidłowo przeprowadzona konserwacja urządzeń gwarantuje utrzymanie ruchu, a systematyczne czyszczenie wydłuża żywotność maszyn. Warto także pamiętać o tym, że brud może powodować zwarcia przewodów elektrycznych, a co za tym idzie – zagrożenie pożarem. Dlatego tak ważne jest sukcesywne i kompleksowe czyszczenie maszyn z zastosowaniem odpowiedniej technologii.

Czytaj więcej

Przemysł 4.0 - zbieranie i analiza danych z parku maszynowego

Dane dotyczące pracy maszyn są istotnym czynnikiem zwiększania efektywności ich pracy, a do tego wspomagają działania zmierzające do zapobiegania ich awarii. Przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa pracy człowieka i polepszenia jakości wyrobów. Dlatego tak istotne jest gromadzenie oraz analizowanie tych danych. Niegdyś wykonywane było ono ręcznie, za pomocą specjalnych formularzy. I choć w niektórych miejscach dzieje się tak nadal, coraz częściej w sukurs przychodzą czujniki pozwalające na automatyczne zbieranie i analizowanie danych. Taki właśnie kierunek wyznacza Przemysł 4.0.

Czytaj więcej

Diagnostyka maszyn w trybie online

Obecne możliwości techniczne sprawiły, że diagnostyka maszyn w trybie online stała się podstawą prewencyjnego utrzymania ruchu. Pozwala na zwiększenie dyspozycyjności maszyn poprzez wczesne wykrycie uszkodzeń, a także koordynację ich napraw.

Czytaj więcej