Kompleksowe czyszczenie maszyn

Utrzymanie ruchu

Aby zapewnić sprawną produkcję, należy przewidzieć harmonogram przestojów, w tym tych, które przeznaczone są na przeglądy oraz czyszczenie maszyn. Prawidłowo przeprowadzona konserwacja urządzeń gwarantuje utrzymanie ruchu, a systematyczne czyszczenie wydłuża żywotność maszyn. Warto także pamiętać o tym, że brud może powodować zwarcia przewodów elektrycznych, a co za tym idzie – zagrożenie pożarem. Dlatego tak ważne jest sukcesywne i kompleksowe czyszczenie maszyn z zastosowaniem odpowiedniej technologii.

Na rynku działa szereg firm oferujących usługę czyszczenia maszyn, polegającą na jednej z technologii, o których napiszemy w dalszej części tekstu. Technologie te są zróżnicowane pod względem wymaganej długości przestoju, a do tego niektóre pozwalają na czyszczenie pod napięciem, co jeszcze bardziej minimalizuje czas, jaki potrzebny jest na konserwację maszyn. 

REKLAMA

​​

Czyszczenie przy pomocy mieszkanki gazów

Jedną z bardziej nowoczesnych metod czyszczenia jest czyszczenie specjalnie przygotowaną mieszanką gazów w postaci mgły gazowej, która rozprowadzana jest przy pomocy specjalistycznych dysz. Mieszanka, której skład regulowany jest przez moduł sterujący, podawana jest pod ciśnieniem roboczym nieprzekraczającym 1,5 bara. Zawartość gazów i wysokość ciśnienia dostosowane są do poziomu zanieczyszczenia oraz rodzaju czyszczonych maszyn.
Ważnym walorem tej metody jest specyfika gazów, która pozwala im na docieranie w miejsca niedostępne dla tradycyjnych środków. Gdy gaz dostanie się pod zabrudzenie, ciśnienie powoduje, że zwiększa swą objętość, usuwając nawet najtrwalsze zanieczyszczenia. Istotne jest także to, że mieszanka gazów jest sucha, a zatem jej użycie nie powoduje zawilgocenia,...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy