Narzędzia wykorzystywane w przemyśle

Temat numeru Maszyny i urządzenia

Właściwie w każdej gałęzi przemysłu obok maszyn, urządzeń i robotów wykorzystywane są narzędzia. W zależności od tego, w jaki sposób są obsługiwane, mogą to być narzędzia elektryczne, pneumatyczne bądź ręczne. Od tych, które stosowane są na potrzeby prac domowych, profesjonalne narzędzia odróżnia jakość, a co za tym idzie – trwałość, a w przypadku narzędzi elektrycznych i pneumatycznych często siła, z jaką działają.

Narzędzia elektryczne

Do narzędzi najczęściej stosowanych w przemyśle bez wątpienia należą narzędzia elektryczne. Są to m.in. klucze elektryczne, wrzeciona, szlifierki, pilarki tarczowe, wiertarki, opalarki i narzędzia wielofunkcyjne. Wykorzystywane są zarówno do pojedynczych prac, które wymagają działań ze strony operatorów, jak i do pracy w systemach zautomatyzowanych ze specjalnymi sterownikami i półautomatycznych.
Wśród narzędzi stosowanych w przemyśle znaleźć można m.in. klucze elektryczne – w tym modele proste, kątowe, pistoletowe oraz z otwartą głowicą. Ponieważ często wykorzystywane są w systemach automatycznych, wymagających sporej precyzji, wyposażone są dodatkowo w czujniki kontrolujące moment obrotowy. Jest to o tyle istotne, że w wyniku złego momentu obrotowego może dojść do luzowania lub ścinania śrub, a w skrajnych przypadkach nawet do uszkodzenia montowanych komponentów lub awarii maszyny.
Z kolei wrzeciona elektryczne znajdują zastosowanie w maszynach montażu zautomatyzowanego. Tego typu systemy, w zależności od aplikacji, mogą być wyposażone w jedno wrzeciono lub w model wielowrzecionowy. W narzędziach tych moment, z jakim dokręcają komponenty, jest odwrotnie proporcjonalny do prędkości obrotowej, z jaką pracują.
Do wkręcania służyć może także wkrętak elektryczny. Jest on stosowany jako samodzielne narzędzie lub jako element ramienia reakcyjnego, wspomagającego pracę użytkownika. Wykorzystanie ramienia chroni operatora przed nadmiernymi wibracjami. W przypadku wkrętaków – do istotnych parametrów, na jakie należy zwrócić uwagę przy ich wyborze, zaliczyć można prędkość obrotową, zakres momentu obrotowego, a także rodzaj sterownika. W zależności od aplikacji ważne mogą być także wymiary oraz waga wkrętaka.
Wkrętaki to narzędzia o dużej precyzji, pracujące z powtarzalną jakośc...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy