Dział: Maszyny i urządzenia

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Nowa dyrektywa maszynowa – Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1230 w sprawie maszyn

Po kilku latach dyskusji, negocjacji i wypracowywania kompromisów 29 czerwca 2023 r. w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano finalny tekst Rozporządzenia (UE) 2023/1230 w sprawie maszyn oraz w sprawie uchylenia dyrektywy
2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, i dyrektywy Rady 73/361/EWG. Producenci i użytkownicy maszyn, integratorzy systemów oraz wszelkie instytucje związane z branżą maszynową zyskali tym samym unowocześnione podejście do nowych wyzwań wynikających z postępu technicznego. Od 2006 r. upłynęło przecież już 17 lat, a jak wiemy, postęp techniczny jest obecnie bardzo szybki, zwłaszcza jeśli mówimy o tym w kontekście czwartej rewolucji przemysłowej.

Czytaj więcej

Nowe funkcjonalności strony Norelem

Firma norelem przeprowadziła niedawno modernizację swojej strony, dzięki niej klienci poszukujący w katalogu, który obejmuje ponad 70 tys. pozycji, najnowszych standardowych elementów i komponentów znajdą je już na pierwszy rzut oka.

Czytaj więcej

Jaką prasę krawędziową wybrać w zależności od rodzaju obrabianego materiału?

Prasa krawędziowa to maszyna służąca do gięcia arkuszy blachy. Znajduje ona zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu.

Czytaj więcej

Teksturowanie laserowe. Przełom w nadawaniu kształtów wybranym powierzchniom

Niezwykła precyzja i dowolność w jednym pozwalające na uzyskanie zarówno unikalnych właściwości, jak i walorów estetycznych materiału.

Czytaj więcej

Lewitujący pociąg

Na początku września polski start-up Nevomo – wcześniej działający pod nazwą Hyper Poland, zaprezentował rewolucyjną technologię MagRail. Dotyczy ona rozwiązań wykorzystywanych w systemach kolei magnetycznych. I nie byłoby w tym nic dziwnego, wszak koleje magnetyczne rozwijane są od wielu lat, ale tu chodzi o magnetyczną lewitację na zwykłych torach.

Czytaj więcej

Drukarki etykiet

W dynamicznym świecie logistyki, w którym królują precyzja, szybkość i organizacja, drukarki etykiet stały się niezbędnymi narzędziami usprawniającymi operacje i optymalizującymi wydajność. Urządzenia te zasadniczo zmieniły sposób, w jaki towary są śledzone, identyfikowane i zarządzane w całym łańcuchu dostaw. W tym artykule zagłębiamy się w kluczową rolę drukarek etykiet w operacjach logistycznych i badamy ich różnorodne zastosowania.

Czytaj więcej

Dobrze zapakowane

Od paru milimetrów do nawet kilku metrów – elementy o takich rozmiarach można uzyskać dzięki technologii termoformowania, zwanej również formowaniem próżniowym. W tym celu podgrzewa się i formułuje półwyrób z tworzywa termoplastycznego, np. folię lub płytę. Po doprowadzeniu do odpowiedniej temperatury da się go kształtować bez utraty spójności. Technologię wykorzystuje się już prawie we wszystkich gałęziach przemysłu do produkcji m.in. opakowań (stosowanych np. w branży kosmetycznej lub spożywczej) czy elementów technicznych (np. kabin prysznicowych, części mebli, elementów lamp czy obudów komputerowych). Przemawia za nią głównie niski koszt i możliwość stosowania form wielokrotnych.

Czytaj więcej

Studium przypadku: Optymalizacja zużycia sprężonego powietrza podczas odmuchu w drukarni

Oszczędności to jedna z głównych trosk przedsiębiorców, którzy stale poszukują sposobów na zoptymalizowanie swojej działalności. To nie jest zaskakujące, że starają się znaleźć rozwiązania, które pozwolą obniżyć zużycie zasobów, jednocześnie zachowując wysoką efektywność.

Czytaj więcej

Czy bardziej opłacalna jest inwestycja w zrobotyzowane gniazdo produkcyjne, czy w robota współpracującego?

Odpowiedzi udzielił: Marcin Śleziak – Menedżer Produktu TFM Robotics

Czytaj więcej

Nowa seria przeciwwybuchowych silników budowy wzmocnionej (Ex eb wg ATEX) w klasie sprawności IE3 (PREMIUM)

Ogólnoświatowa tendencja do ograniczania zużycia energii elektrycznej jest głównym motorem do wprowadzania nowych wyższych obligatoryjnych poziomów sprawności (MEPS – Minimum Energy Performance Standards) dla maszyn i urządzeń. 

Czytaj więcej

Nowy system znakowania laserem światłowodowym

Tej jesieni Panasonic Industry wprowadza unikalny nowy produkt dla przemysłu - system znakowania laserem światłowodowym 3D z bardzo krótkim impulsem i wbudowaną kamerą. LP-ZV zapewnia uzyskanie idealnego kontrastu podczas cechowania złożonych kształtów produktów zarówno metalowych i plastikowych.

Czytaj więcej

Studencki projekt ekspresu do kawy

Chcąc zwizualizować jak najwięcej procesów technicznych związanych z przygotowywaniem kawy, studenci uniwersytetu skonstruowali zaawansowany projekt maszyny – znany jako „ekspres do kawy 2.0”.

Czytaj więcej