Autor: Radca prawny Jacek Krzywania

Radca prawny i szef zespołu prawników Kancelarii Radców Prawnych Tomasz Czapczyński we Wrocławiu. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od 2013 r. członek OIRP w Poznaniu.

Specjalizuję się w opiniowaniu, redagowaniu oraz negocjowaniu umów handlowych. Doradzam przedsiębiorcom w zakresie prawa gospodarczego, handlowego i prawa pracy.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Licencja – ukryte koszty zakupu maszyn w Przemyśle 4.0

Niemal wszystkie urządzenia, a w szczególności maszyny produkcyjne, są dzisiaj sterowane za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Można powiedzieć, że bez takiego wsparcia systemowego po prostu nie będą funkcjonować. Dlatego każdy zakup wiąże się z zawarciem umowy licencyjnej. Nawet jeżeli strony nie określiły tego wprost w umowie sprzedaży – taka licencja jest udzielana wraz z realizacją zakupu. Może to nastąpić również na podstawie odrębnych warunków opisanych w dokumentacji urządzenia, na stronie internetowej producenta, a czasami dochodzi do udzielenia licencji tzw. dorozumianej, której warunki będą wynikać z pozostałych ustaleń stron.

Czytaj więcej

Zakup maszyny od zagranicznego dostawcy. Problemy w praktyce

Zakup maszyny od zagranicznego dostawcy w praktyce wymaga dobrze sporządzonej umowy, która w pełni zabezpieczy interesy kupującego. Kontrakty zawierane z podmiotami zagranicznymi zwykle w swoich postanowieniach umownych zawierają odesłanie do stosowania przepisów prawa właściwych dla siedziby sprzedającego. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe i korzystne dla kupującego? A może, wbrew zapisom umownym, zastosowanie znajdą inne przepisy, których strony nie wzięły pod uwagę?

Czytaj więcej