Nowoczesne systemy wizyjne w zakładzie produkcyjnym

Artykuły Technologie

Dynamiczny rozwój technologii, inspirowany czwartą rewolucją przemysłową, wprowadza do zakładów produkcyjnych nową jakość – dosłownie i w przenośni. Sam w sobie jest źródłem daleko idących przemian następujących na liniach produkcyjnych, w których efekcie następuje dodatkowo znaczna poprawa jakościowa wyrobów, właściwie niezależnie od gałęzi przemysłu, w ramach której są wytwarzane. Jednymi z bardziej zasłużonych w tym zakresie narzędzi są te działające na podstawie systemów wizyjnych.

Szkiełko i oko

Mówiąc o systemach wizyjnych, możemy mieć na myśli różne narzędzia i elementy. Do tej kategorii innowacyjnych rozwiązań zalicza się m.in. telewizja CCTV, ale także tzw. widzenie maszynowe (machine vision), czyli urządzenia służące do automatycznej analizy wizyjnej otoczenia na podobieństwo zmysłu wzroku ludzi. W tym artykule zajmiemy się tą drugą kategorią.
Bez względu na to, jak bardzo zaawansowany jest dany system wizyjny, zazwyczaj składają się na niego cztery elementy: źródło światła, które padając na obiekt, zwiększa kontrast interesujących cech; obiektyw, za pomocą którego rejestrowany jest obraz w postaci światła; czujnik obrazu (soft sensor), którego zadaniem jest przetworzenie światła na obraz cyfrowy, jaki przesłany zostanie do komputera do analizy oraz komputer z odpowiednim oprogramowaniem, służącym do analizowania danych zawartych w obrazie.
Bardzo często błędnie zrównuje się systemy wizyjne i czujniki wizyjne, choć nie jest to to samo. Systemy i czujniki wizyjne mogą wyglądać podobnie i składać się z narzędzi o podobnych nazwach. Jednak systemy są urządzeniami znacznie bardziej zaawansowanymi (oczywiście, także droższymi od czujników), a ich algorytmy mają nieporównywalnie większe możliwości. Natomiast czujniki przeznaczo...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy