Dział: Artykuły

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Modernizacja z Gaspolem to czysty zysk dzięki dofinansowaniu z białych certyfikatów

Rozważasz modernizację w Twojej firmie, aby poprawić efektywność energetyczną? Jeśli tak, GASPOL może być kluczowym partnerem, który nie tylko pomoże Ci przejść na wygodną i ekonomiczną energię z gazu płynnego (LPG), ale także uzyskać wysokie dofinansowanie z tzw. białych certyfikatów.

Czytaj więcej

Normalizacja w utrzymaniu ruchu: od świadomości do kreatywności (cz. 1 z 3)

W krajowej rzeczywistości pojęcia normy i standardy traktowane są najczęściej jak synonimy. Natomiast z punktu widzenia UR warto by było nadać im nieco różniące się znaczenia. Norm są na świecie tysiące. Przedsiębiorstwa winny posiadać ich świadomość w zakresie pokrywającym się z potrzebami prowadzonych działalności – także UR. Z tym nie jest najlepiej. Świadczą o tym m.in. SIWZ-y. W minionej dekadzie można znaleźć wiele takich, które odwoływały się do norm już nieaktualnych, a także nie odwoływały się do wielu innych, do których mogły się odwołać, a przez to poczynić proces inwestycyjny bardziej poprawnym – w praktyce: najczęściej bez wzrostu kosztów inwestycji. Aby to czynić, trzeba by było mieć bardziej kompletne dokumenty, będące standardami obowiązującymi w przedsiębiorstwie. Takie dokumenty dotyczące systemów mających wspomagać nadzór stanu technicznego majątku produkcyjnego mają jedynie nieliczne przedsiębiorstwa w Polsce.

Czytaj więcej

Drgania mechaniczne – wyważania. Procedury i tolerancje dla wirników sztywnych

Odbiorca nowego lub regenerowanego wirnika musi mieć pewność, że po zamontowaniu do maszyny wirnik nie będzie źródłem drgań w trakcie obrotów. Drgania mogą być wymuszone niedopuszczalnie dużym niewyważeniem resztkowym. Niewyważenia nie można zobaczyć i dlatego odbiorca dowie się, że występuje ono na wirniku dopiero po uruchomieniu maszyny.

Czytaj więcej

Licencja – ukryte koszty zakupu maszyn w Przemyśle 4.0

Niemal wszystkie urządzenia, a w szczególności maszyny produkcyjne, są dzisiaj sterowane za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Można powiedzieć, że bez takiego wsparcia systemowego po prostu nie będą funkcjonować. Dlatego każdy zakup wiąże się z zawarciem umowy licencyjnej. Nawet jeżeli strony nie określiły tego wprost w umowie sprzedaży – taka licencja jest udzielana wraz z realizacją zakupu. Może to nastąpić również na podstawie odrębnych warunków opisanych w dokumentacji urządzenia, na stronie internetowej producenta, a czasami dochodzi do udzielenia licencji tzw. dorozumianej, której warunki będą wynikać z pozostałych ustaleń stron.

Czytaj więcej

Nowy Linx Spectrum rewolucjonizuje rynek przemysłowych drukarek pigmentowych

9 listopada 2023 roku firma LINX Printing Technologies zaprezentowała nową drukarkę Linx 8940 Spectrum, którą określiła mianem rewolucyjnej w obszarze znakowania atramentami pigmentowymi. Skąd tak odważne stwierdzenie? Zastosowane w nowej drukarce Spectrum innowacyjne technologie, w tym dwa rozwiązania oczekujące na oficjalną ochronę patentową, rozwiązują, dotychczas typowe dla druku pigmentowego, problemy. Liczne testy przedwdrożeniowe potwierdziły, że zastosowane w nowym Spectrum rozwiązania konstrukcyjne oraz programistyczne pozwalają na znacznie efektywniejszą pracę, zarówno pod względem technicznym jak i ekonomicznym.

Czytaj więcej

Półprzewodnikowe fabryki w Polsce

Kilka dni temu odchodząca już Rada Ministrów przyjęła uchwałę, która kwotą w wysokości 1,5 mld zł pozwoli dofinansować budowę fabryki Intela w podwrocławskiej Miękini. Sam Intel zainwestuje natomiast w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników prawie 4,6 mld zł. Dzięki temu Polska – po raz pierwszy od wielu lat – ma szansę znaleźć się w czołówce państw związanych z produkcją podzespołów komputerowych.

Czytaj więcej

Zakup maszyny od zagranicznego dostawcy. Problemy w praktyce

Zakup maszyny od zagranicznego dostawcy w praktyce wymaga dobrze sporządzonej umowy, która w pełni zabezpieczy interesy kupującego. Kontrakty zawierane z podmiotami zagranicznymi zwykle w swoich postanowieniach umownych zawierają odesłanie do stosowania przepisów prawa właściwych dla siedziby sprzedającego. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe i korzystne dla kupującego? A może, wbrew zapisom umownym, zastosowanie znajdą inne przepisy, których strony nie wzięły pod uwagę?

Czytaj więcej

Cyfryzacja przedsiębiorstw i systemy ERP w dobie Przemysłu 4.0

Od wieków, postęp technologiczny zawsze wpływał na sposób funkcjonowania przedsiębiorstw. Już dziś w firmach standardem stały się różne systemy informatyczne – począwszy od projektowania i produkcji, po zarządzanie przedsiębiorstwem. W dobie Sztucznej Inteligencji i Przemysłu 4.0 nie zawsze są one wystarczające dla efektywnego funkcjonowania firmy – zwłaszcza jeśli nie są one połączone w jedną całość. Takim centrum dowodzenia może być jednak nowoczesny system ERP.

Czytaj więcej

Drgania mechaniczne - wyważanie wirników. Procedury i tolerancje dla wirników sztywnych

Odbiorca nowego lub regenerowanego wirnika musi mieć pewność, że po zamontowaniu do maszyny wirnik nie będzie źródłem drgań w trakcie obrotów. Drgania mogą być wymuszone niedopuszczalnie dużym niewyważeniem resztkowym. Niewyważenia nie można zobaczyć i dlatego odbiorca dowie się, że występuje ono na wirniku, dopiero po uruchomieniu maszyny.

Czytaj więcej

Konieczne jest doszkalanie i podnoszenie kwalifikacji pracowników sektora przemysłu

Według ostatniego raportu „Niedobór talentów” Manpower Group” w Polsce 72 proc. firm ma w tej chwili trudności w obsadzaniu stanowisk pracy nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach (o 2 pkt proc. więcej niż rok wcześniej). Nic więc dziwnego, że zarówno pracownicy, jak i właściciele firm poszukują sposobów korzystania z efektywnych form szkolenia.

Czytaj więcej

Nowa dyrektywa maszynowa – Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1230 w sprawie maszyn

Po kilku latach dyskusji, negocjacji i wypracowywania kompromisów 29 czerwca 2023 r. w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano finalny tekst Rozporządzenia (UE) 2023/1230 w sprawie maszyn oraz w sprawie uchylenia dyrektywy
2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, i dyrektywy Rady 73/361/EWG. Producenci i użytkownicy maszyn, integratorzy systemów oraz wszelkie instytucje związane z branżą maszynową zyskali tym samym unowocześnione podejście do nowych wyzwań wynikających z postępu technicznego. Od 2006 r. upłynęło przecież już 17 lat, a jak wiemy, postęp techniczny jest obecnie bardzo szybki, zwłaszcza jeśli mówimy o tym w kontekście czwartej rewolucji przemysłowej.

Czytaj więcej