Dział: Artykuły

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Zachowanie się sztywnego wirnika podczas ruchu obrotowego

Dowolny wirnik zabudowany w maszynie wirnikowej, osadzony na łożyskach własnych, porusza się w trakcie obrotów w taki sposób, że dwa punkty znajdujące się na osi wirowania, np. w płaszczyźnie łożysk, wykonują ruchy po elipsach lub okręgach. W celu wyznaczenia trajektorii tego ruchu należy zebrać dwa zestawy danych, pochodzących z pomiarów, prowadzonych na każdym czopie wirnika.

Czytaj więcej

Wizja staje się rzeczywistością

Intralogistyka przyszłości  to skuteczne, ciche, automatyczne systemy pracujące praktycznie w sposób niezauważalny. Co więcej, sterowane automatycznie pojazdy mogą przemieszczać się po hali fabrycznej z najwyższą precyzją. Wydajna produkcja, w której ludzie, maszyny, przenośniki podłogowe oraz systemy magazynowe są połączone w jeden spójny intralogistyczny system nie jest już tylko wizją. Tego rodzaju rozwiązania określane mianem „Inteligentnego Przepływu Materiałów” oferuje swoim klientom firma TRUMPF we współpracy z Leuze – ekspertem w dziedzinie czujników, które wykorzystać można do wykrywania obecności przedmiotów i ludzi, a także systemów gromadzenia danych oraz mechanizmów zapewnienia bezpieczeństwa.

Czytaj więcej

Giełdowy Indeks Produkcji – podsumowanie 2022 roku

Za nami kolejny trudny rok pełen wyzwań i problemów, z którymi przyszło nam się mierzyć. Burzliwe otoczenie dotyka również naszego przemysłu a niełatwą sytuację w tym obszarze uchwycił Giełdowy Indeks Produkcji (GIP60) tracąc w rok niemal jedną czwartą wartości i zamknął cały 2022 rok wynikiem 874,80 punktów. Oznacza to, że po raz kolejny GIP60 powrócił poniżej swojej wartości początkowej ustalonej w 2016 roku na poziomie 1000 punktów.

Czytaj więcej

Ustalenie się niewyważenia na wirniku jako skutek zamontowania łożysk na wałku

Metody obróbki mechanicznej są ciągle doskonalone. Doświadczenie projektantów i konstruktorów się powiększa wraz z kolejnymi wdrożeniami. Metody montażu elementów wirujących zespołów uwzględniają doświadczenia poprzedników. Dlaczego, wobec powyższego, nie zaginął problem niewyważenia i minimalizacji drgań wirników?

Czytaj więcej

Maszyny do obróbki rur – czym kierować się przy ich wyborze?

Trudno byłoby sobie wyobrazić współczesny świat bez wszelkiego rodzaju i wymiaru rur, rurek czy profili. Z wykorzystywanych do formowania tych konkretnych form najczęstszymi maszynami są giętarki. Jak wskazuje ich nazwa, służą do gięcia, czyli kształtowania wspomnianych rur, profili oraz wszelkiego rodzaju wyrobów wykonanych z metalu. Rodzajów giętarek do rur znajdziemy sporo. Jak więc dobrać maszynę odpowiednią do swoich potrzeb?

Czytaj więcej

Czujniki przepływu i ich znaczenie w przemyśle

Świat czwartej rewolucji przemysłowej wymaga od swoich „uczestników” możliwości cyfryzacji świata. Czujniki stają się powszechną metodą zastąpienia lub uzupełnienia otaczającej nas rzeczywistości, korzystania z ludzkich zmysłów czy też uzupełnienia ich o zakresy wcześniej niedostępne. Zastosowanie czujników obecności czy przemieszczenia już od pewnego czasu stało się normą.

Czytaj więcej

Polska w światowej czołówce poziomu zrobotyzowania

Najnowszy raport IFR (International Federation of Robotics – Międzynarodowa Federacja Robotyki) pokazuje, że świat przemysłu skoncentrowanego na robotyzacji wraca do tendencji wzrostowej sprzed zamrożenia gospodarki wywołanego pandemią oraz sytuacją geopolityczną. Tempo robotyzacji w Polsce na rok 2021 wyniosło 56% rok do roku i wyprzedziło lidera światowego rynku robotów przemysłowych – Chiny.

Czytaj więcej

Dotacje unijne w 2023 roku

Z początkiem roku wiele firm zastanawia się skąd i w jakiej formie można pozyskać środki na dokapitalizowanie planów związanych z rozwojem przedsiębiorstwa. Jednym z możliwych do pozyskania źródeł finansowania są dotacje unijne.  Z zapowiedzi Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) wynika, że tegoroczna gama dotacji będzie wyjątkowo szeroka.

Czytaj więcej

Profesjonalne Warsztaty w jednej z najnowocześniejszych fabryk Europy!

Serdecznie zapraszamy na Profesjonalne Warsztaty Produkcyjne w zakładzie produkcyjnym TECHNONICOL, które odbędą się 7. lutego 2023 r. w Wykrotach k. Legnicy! Dlaczego warto?

Czytaj więcej

Śruby kulowe przeznaczone do obrabiarek następnej generacji o wysokiej dokładności

Firma NSK opracowała nowy typ śruby kulowej, który ogranicza błędy ruchu obrabiarek w celu zapewnienia wyższej jakości wykończenia powierzchni w procesach obróbki form i matryc oraz w innych zastosowaniach, gdzie dokładność wykończenia powierzchni odgrywa kluczową rolę. Eliminując lub skracając czas potrzebny na powtórne polerowanie, nowa śruba kulowa przyczynia się również do wyższej produktywności, zmniejszając moment napędowy w celu zaoszczędzenia energii.

Czytaj więcej

Nowoczesne systemy wizyjne w zakładzie produkcyjnym

Dynamiczny rozwój technologii, inspirowany czwartą rewolucją przemysłową, wprowadza do zakładów produkcyjnych nową jakość – dosłownie i w przenośni. Sam w sobie jest źródłem daleko idących przemian następujących na liniach produkcyjnych, w których efekcie następuje dodatkowo znaczna poprawa jakościowa wyrobów, właściwie niezależnie od gałęzi przemysłu, w ramach której są wytwarzane. Jednymi z bardziej zasłużonych w tym zakresie narzędzi są te działające na podstawie systemów wizyjnych.

Czytaj więcej

Fabryki przyszłości

Jakie będą fabryki przyszłości? Odpowiedź na to pytanie jeszcze do niedawna wydawała się prosta. Założenia Przemysłu 4.0 stawiały na rozwój technologiczny, oparty na sztucznej inteligencji, sieciach neuronowych i strumieniach danych z wzajemnie połączonych aplikacji. Jednak wydarzenia ostatnich lat mogą być niczym meteoryt, który wytrąca obiekt kosmiczny z utartego i przewidywalnego toru. Pandemia, wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny i gospodarczy – czy mają wpływ na to, jak będą wyglądać fabryki przyszłości?

Czytaj więcej