Dział: Technologie

   

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Era 5G – witamy w przyszłości!

Technologia 5G, czyli piąta generacja telefonii komórkowej, budzi wśród wielu ludzi szereg kontrowersji i obaw, wywołując niejednokrotnie opory społeczne przed jej wdrażaniem i np. instalacją masztów. Zastanówmy się zatem, czym tak naprawdę jest, a czym nie jest technologia 5G.

Czytaj więcej

Zbieranie danych bez wyciągania wniosków to naiwność, a nie wdrażanie Przemysłu 4.0

Dane stały się modnym tematem, a firmy starają się być „oparte na danych” – inwestując w narzędzia i zespoły zajmujące się analizą danych. Założenie, że wszystkie dane są uporządkowane i łatwo dostępne jest dalekie od prawdy. W rzeczywistości analitycy danych spędzają 80% swojego czasu na przygotowywaniu danych [1].

Czytaj więcej

Innowacje w tworzywach sztucznych

Po produkcji żywności i metali branża tworzyw sztucznych plasuje się w czołówce działów przetwórstwa przemysłowego w Polsce. To ważny składnik naszej gospodarki, o czym świadczą chociażby statystyki. Szacuje się, że w tym sektorze pracuje ok. 200 tys. osób, a w ostatnich 10 latach produkcja wzrosła ponad dwukrotnie. Rozwój tej gałęzi przemysłu wyprzedza inne sektory, a średnie roczne tempo wzrostu plasuje się na poziomie 7,7 proc. Oczywiście i tę branżę dotykają kryzysy. Pandemia COVID-19, a teraz wojna w Ukrainie spowodowały m.in. wzrost kosztów produkcji oraz przerwanie łańcucha dostaw.

Czytaj więcej

Nowa seria przeciwwybuchowych silników ognioszczelnych i budowy wzmocnionej (wg ATEX) w klasie sprawności IE3

Ogólnoświatowy trend ograniczania emisji szkodliwych gazów będących skutkiem ubocznym procesów wytwarzania energii (np. z węgla), jest głównym bodźcem do poszukiwania nowych źródeł energetycznych (m.in. odnawialnych) oraz ulepszania aktualnych urządzeń i procesów przemysłowych w celu ograniczenia zużycia produkowanej energii.

Czytaj więcej

Portowe rozwiązania

Kontener, czyli skrzynia (zazwyczaj metalowa) o znormalizowanej konstrukcji i rozmiarach, stanowi podstawowe narzędzie transportu wielu ładunków. W samym tylko transporcie intermodalnym wykorzystuje się rocznie w Polsce niemal milion kontenerów. Lwią część stanowią kontenery 20-stopowe, a kolejną grupę 40-stopowe.

Czytaj więcej

Automatyzacja procesów spawania

W większości polskich zakładów przemysłowych wciąż spawa się ręcznie, jednak w ostatnich latach przedsiębiorcy – niekiedy pod presją rynku i klientów – coraz częściej zaczęli korzystać z bardziej zaawansowanych rozwiązań, które wspomagają procesy spawalnicze. Żeby poprawić jakość oraz wydajność, sięgają po zmechanizowane, półautomatyczne i automatyczne urządzenia do spawania.

Czytaj więcej

Produkcja seryjna z częstymi zmianami asortymentu

Seryjne wytwarzanie szerokiego asortymentu części w losowo powtarzalnych partiach produkcyjnych jest skomplikowanym i wymagającym procesem. Co więcej, sama obróbka to spore wyzwania zarówno dla maszyn, operatorów, jak i oprzyrządowania.

Czytaj więcej

Serwis nie śpi, by spokojnie spać mógł ktoś

Eksperci doskonale znający potrzeby maszyn i robotów, a przy tym wyposażeni w specjalistyczną wiedzę, skuteczne procedury naprawcze i odpowiednie narzędzia gwarantują bezproblemową produkcję – zawsze na sto procent, zawsze na czas.

Czytaj więcej

Trendy w obróbce cieplnej

Obróbka cieplna to istotna część procesu produkcyjnego. Stosuje się ją, gdy konieczna jest zmiana właściwości elementów metalowych (np. gdy mają być bardziej twarde lub plastyczne). Nowe cechy nadaje się wskutek nagrzewania, wygrzewania oraz chłodzenia do odpowiednich temperatur z określoną prędkością. Obróbkę cieplną wykorzystuje się w wielu branżach, m.in. w motoryzacyjnej, lotniczej oraz energetycznej.

Czytaj więcej

Rynek obrabiarek w Polsce

Z pewnością rynek obrabiarek należy zaliczyć do grona jednego z najbardziej wymagających rynków związanych z zaopatrzeniem przedsiębiorstw przemysłowych w środki produkcji. Dobór maszyn obróbczych jest bowiem kluczowym procesem zarówno podczas modernizacji dotychczasowych linii technologicznych jak i planowania produkcji nowych wyrobów. Dobrze dobrane i wdrożone maszyny pozwolą bowiem nie tylko na utrzymanie odpowiedniej jakości, ale również na zdobycie nowych klientów czy całkowite przezbrojenie produkcji.

Czytaj więcej