Dział: Technologie

   

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Bezpieczna praca z substancjami i preparatami chemicznymi

Każdy zakład pracy wykorzystuje w swojej działalności substancje czy preparaty chemiczne. Wystarczy, aby stosowane były w zakładzie środki czystości, np. mydła, preparaty do czyszczenia czy dezynfekcji. Jednak czy to oznacza, że pracodawca ma z tego tytułu dodatkowe obowiązki?

Czytaj więcej

Nowoczesne technologie związane z obróbką plastyczną

Pod nazwą „obróbka plastyczna” kryją się technologie modyfikacji stali, różnych rodzajów metali bądź ich stopów, polegające na wywieraniu tak dużego nacisku na obrabiany materiał, że przekroczona zostaje jego granica plastyczności. Dzięki temu można nadać obrabianemu metalowi pożądany kształt lub zmienić na tyle jego strukturę, że uzyskamy zmianę właściwości mechanicznych.

Czytaj więcej

Platformy do zarządzania energią w przemyśle – klucz do oszczędności i efektywności

W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie efektywność energetyczna i zrównoważone zarządzanie energią są priorytetem, systemy monitoringu i zarządzania energią stają się coraz ważniejsze. Firmy i instytucje wciąż poszukują sposobów, aby kontrolować i zoptymalizować swoje zużycie energii elektrycznej. Dodatkowo postawa taka doskonale wpisuje się w obecną strategię państwa, która traktuje zwiększenie efektywności energetycznej gospodarki jako jedno z kluczowych działań.

Czytaj więcej

Bezpieczeństwo użytkowania urządzeń i instalacji będących pod napięciem

Maszyny, urządzenia, narzędzia będące pod napięciem są źródłem szeregu zagrożeń, w tym zagrożeń związanych z porażeniem prądem elektrycznym lub pożarowym. Są to jedne z poważniejszych zagrożeń uwzględnianych w ocenie ryzyka zawodowego na wszystkich stanowiskach pracy, stąd pracodawca musi przedsięwziąć działania mające na celu ochronę pracownika przed tymi zagrożeniami.

Czytaj więcej

Technologie mycia i odtłuszczania komponentów metalowych – w dobie rozwoju projektów z wymogami wg normy VDA 19.1 wybór pada na specjalistów

Fot. 1. Odtłuszczarka węglowodorowa w zakładzie produkcyjnym VIA. Medium 4-chloro-etylen (PER)

Na rynku dostępnych jest wiele technologii mycia, odtłuszczania i czyszczenia części metalowych. Wśród najbardziej popularnych metod należy wymienić: mycie natryskowe, mycie natryskowo-zanurzeniowe, mycie ultradźwiękowe, mycie zanurzeniowe czy mycie parowe.

Czytaj więcej

Produkcja seryjna z częstymi zmianami asortymentu

Seryjne wytwarzanie szerokiego asortymentu części w losowo powtarzalnych partiach produkcyjnych jest skomplikowanym i wymagającym procesem. Co więcej, sama obróbka to spore wyzwanie zarówno dla maszyn, operatorów, jak i oprzyrządowania.

Czytaj więcej

AI i 5G – fundamenty nowoczesnego biznesu i Przemysłu 4.0

Czy Alexander Graham Bell robił badania rynku, kiedy wynajdował telefon? Steve Jobs, jeden z trzech założycieli i były prezes Apple Inc., twierdził, że ludzie nie wiedzą, czego chcą, dopóki się im tego nie pokaże.

Czytaj więcej

Przemysłowe silniki elektryczne

Silnik elektryczny jest urządzeniem, które przekształca energię elektryczną na energię mechaniczną. Jego głównym celem jest generowanie ruchu mechanicznego poprzez wykorzystanie zjawiska indukcji elektromagnetycznej. Składa się zwykle z dwóch podstawowych elementów: stojana, czyli obudowy, w której zamontowane są magnesy lub uzwojenia, oraz wirnika, czyli elementu, który obraca się pod wpływem działania pola magnetycznego.

Czytaj więcej

Systemy sprężynowe w maszynach i narzędziach przemysłowych

Sprężyny zaliczane są do grupy tzw. elementów podatnych, dzięki którym możliwe jest wzajemne przemieszczanie się łączonych części, łagodzenie wstrząsów i pochłanianie lub kumulacja energii uderzeń. Rozwiązania tego typu są stosowane również w celu wywarcia nacisku o stałej wartości, do regulacji i do eliminacji luzów.

Czytaj więcej