Znakowanie laserowe

Technologie Maszyny i urządzenia

Znakowanie przemysłowe to nieodłączny element współczesnej produkcji i logistyki. Polega na nanoszeniu w sposób trwały lub czasowy różnego rodzaju oznaczeń, w tym treści alfanumerycznych, graficznych, logotypów, kodów kreskowych bądź matrycowych w celu identyfikacji, śledzenia i zarządzania przepływem gotowych wyrobów, a także części lub komponentów na różnych etapach procesu produkcji, dystrybucji i logistyki. Oznakowania te mają za zadanie ułatwić, a czasami wręcz umożliwić identyfikację elementu lub produktu, a także pozwalają na zarządzanie procesem produkcji, logistyką, prowadzenie sprzedaży i serwisu.

Wprocesie nanoszenia danych identyfikacyjnych, takich jak kody kreskowe, kody QR, numery seryjne, daty produkcji, logotypy firmy i marki, instrukcje bezpieczeństwa, oznaczenia złączy itp., na produkty, komponenty lub ich opakowania wykorzystuje się takie technologie, jak m.in. drukowanie, w tym drukowanie atramentowe, termiczne i laserowe, grawerowanie mechaniczne i laserowe, tłoczenie czy znakowanie mikroudarowe.
W tym miejscu warto podkreślić, że czytelność i trwałość nanoszonych oznaczeń zależy przede wszystkim od metody znakowania oraz od tego, czy oznaczenie ma być naniesione tymczasowo, 
np. w celu realizacji procesu produkcyjnego, czy trwale, w celu identyfikacji części lub wyrobu nawet po wielu latach od jego wytworzenia. Z tego powodu wyróżnia się dwie główne techniki nanoszenia oznaczeń: metodę pośrednią, np. na różnego rodzaju naklejkach czy opakowaniach, którą stosuje się najczęściej do oznaczeń tymczasowych (choć nie jest to regułą) i metodę bezpośrednią.

REKLAMA

​​

Etykietowanie i znakowanie

W przypadku metody pośredniej nazywanej etykietowaniem kod lub inne oznaczenia nanosi się na etykietę, którą mocuje się na wyrobie lub podzespole w sposób trwały albo pozwalający na łatwe jej usunięcie. Druga metoda, jak sama nazwa wskazuje, polega na bezpośrednim naniesieniu oznakowania na danym wyrobie, części lub podzespole. Do zalet etykietowania zalicza się łatwość i szybkość znakowania oraz dobrą czytelność naniesionych oznaczeń. Etykiety wykonuje się z różnego rodzaju materiałów, najczęściej z tworzywa sztucznego, tkaniny lub papieru. W wypadku tabliczek znamionowych mogą to być też metale. W znakowaniu pośrednim wykorzystuje się również coraz częściej technologię RFID.
Jeśli chodzi o znakowanie bezpośrednie, które znane jest też jako znakowanie DPM (od ang. Direct Part Marking), to możemy mieć tu do czynienia ze znakowaniem technikami niszczącymi polegającymi na wybijaniu, wycinaniu, wytrawianiu, grawerowaniu lub odparowaniu nanoszonych znaków oraz na znakowaniu technikami nieniszczącymi. W tym drugim wypadku mamy do czynienia z różnego rodzaju nadrukowaniem kodów lub nanoszeniu oznaczeń specjalnymi markerami. Co więcej, w przypadku nadruków bez problemu użyć można tuszy zmywalnych lub niezmywalnych i w ten sposób nanosić trwałe lub tymczasowe oznaczenia, co nie jest możliwe w wypadku technik niszczących.

Znakowanie metali

Jeśli chodzi o trwałe znakowanie twardych materiałów (takich jak metal), to obecnie najczęściej wykorzystywanymi metodami znakowania są: znakowanie udarowe za pomocą stempli, znakowanie mikroudarowe i grawerowanie laserowe. 
Zajmijmy się tą ostatnią metodą. Znakowanie laserowe obejmuje wiele technologicznych metod tworzenia wzorów. Są to: odpuszczanie, grawerowanie, znakowanie na czarno, zmiana zabarwienia i spienianie.
Znakowanie laserowe uznawane jest obecnie za uniwersalną i precyzyjną technologię znakowania i etykietowania, która może być wykorzystywana do oznaczania produktów z szerokiej gamy materiałów. Jej podstawową cechą jest to, że jest to metoda całkowicie bezdotykowa. Do jej zalet zaliczyć należy precyzję, trwałość i szybkość oraz niskie koszty eksploatacji i konserwacji. Za wady uznaje się brak możliwości znakowania wielokolorowego oraz wysokie koszty zakupu samego urządzenia.

Kompaktowe rozmiary

Obecnie coraz więcej znakowarek laserowych pochwalić się może niewielkimi gabarytami. Przykładem tego typu sprzętu może być kompaktowy, zajmujący niewiele więcej miejsca niż zwykła drukarka biurowa, system do znakowania laserowego Murrplastik mp-LM 1M, który dostępny jest w firmie Poltechnik. Dzięki niskim kosztom początkowym oraz minimalnym kosztom eksploatacji mp-LM 1M to idealny system do etykietowania i znakowania dla firm o śred-
nim lub wysokim wolumenie prac związanych ze znakowaniem i wysokich standardach dotyczących jakości produkowanych etykiet. 
Laserowy system znakowania mp-LM 1M firmy Murrplastik jest w stanie etykietować tabliczki identyfikacyjne dla przewodów, linii, terminali, paneli sterowania i urządzeń sygnalizacyjnych, rozdzielnic, urządzeń multimedialnych i wielu innych. Materiały z aluminium, stali nierdzewnej i folii są podawane na specjalną płytę nośną. Znakowarka mp-LM 1M może być precyzyjnie sterowana i obsługiwana przez port USB lub Ethernet. W urządzeniu zastosowano 2-watowy laser o długości 1064 nm, a obszar zadruku wynosi 129 × 120 mm.

Przypisy