Fabryki przyszłości

Artykuły Technologie

Jakie będą fabryki przyszłości? Odpowiedź na to pytanie jeszcze do niedawna wydawała się prosta. Założenia Przemysłu 4.0 stawiały na rozwój technologiczny, oparty na sztucznej inteligencji, sieciach neuronowych i strumieniach danych z wzajemnie połączonych aplikacji. Jednak wydarzenia ostatnich lat mogą być niczym meteoryt, który wytrąca obiekt kosmiczny z utartego i przewidywalnego toru. Pandemia, wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny i gospodarczy – czy mają wpływ na to, jak będą wyglądać fabryki przyszłości?

Więcej niż automatyzacja

Poprzednia rewolucja przemysłowa postawiła sobie za cel automatyzację procesów produkcyjnych. Realizacja tych celów spotkała się początkowo z dużymi obawami pracowników linii produkcyjnych, którzy obawiali się utraty pracy i zastąpienia ich przez maszyny. Czy mieli rację? Bez wątpienia w dużej mierze celem automatyzacji było zastąpienie czynnika ludzkiego przez maszynę, ale po pierwsze – bardzo często dotyczyło to aplikacji, w których praca jest powtarzalna, uciążliwa i niebezpieczna, a po drugie – i tak, pomimo automatyzacji niektórych procesów, nastąpił znaczny deficyt pracowników na rynku pracy. Na tym gruncie zrodziła się 4. rewolucja, tym razem zakładająca przejście od tradycyjnej automatyzacji do w pełni połączonych i elastycznych systemów wykorzystujących strumienie danych z wzajemnie połączonych operacji. Przez naukowców proces ten nazwany został hiperautomatyzacją.
Fabryki przyszłości z założenia mają wykorzystywać wartości, jakie niesie ze sobą wielopoziomowe usieciowienie maszyn i urządzeń, w połączeniu z biznesem oraz z partnerami. Koncentrują się na wykorzystaniu inteligentnych technologii w celu optymalizacji procesów. Jednak fa...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy