Przyssawki próżniowe i akcesoria

Nowość w ofercie Elesa-Ganter

Utrzymanie ruchu

ELESA+GANTER wprowadziła do swojej oferty nową grupę produktową „Przyssawki próżniowe i akcesoria”, w której znajdziemy szeroki wybór elementów techniki próżniowej m.in.: ssawki podciśnieniowe, kompensatory sprężynowe oraz akcesoria. Grupa ta stanowi nowy kierunek w ofercie naszej firmy i otwiera szerokie możliwości wyboru komponentów do automatyzacji i optymalizacji procesów produkcyjnych.

Kompletna końcówka podciśnieniowego systemu służącego do transportu detali  składa się z ssawki próżniowej, kompensatora oraz opcjonalnego adaptera:

REKLAMA

​​

Budowa kompletnej przyssawki próżniowej
Budowa kompletnej przyssawki próżniowej

W związku z tym nowa grupa produktowa zawiera te trzy najważniejsze podgrupy komponentów:

Zakres ofertowanych komponentów w nowej grupie produktowej „Przyssawki próżniowe i akcesoria”
Zakres ofertowanych komponentów w nowej grupie produktowej „Przyssawki próżniowe i akcesoria”​

Przyssawki próżniowe ELESA+GANTER są wykonane z różnych mieszanek gumowych i silikonowych, dzięki czemu zapewniają przenoszenie szerokiej gamy ładunków i mogą współpracować z wieloma różnymi powierzchniami. Jedną z kluczowych cech tych elementów jest ich wszechstronność, umożliwiająca zastosowanie w różnorodnych sektorach przemysłu, szczególnie w tych obszarach, które w dużej mierze polegają na automatyzacji.

W zależności od kształtu i budowy, przyssawki z oferty ELESA+GANTER możemy podzielić na:

 • płaskie lub mieszkowe (w tym jednomieszkowe lub wielomieszkowe);
 • okrągłe lub eliptyczne.

Przyssawki płaskie  doskonale sprawdzą się do przenoszenia produktów lekkich, o gładkiej lub nawet nieregularnej powierzchni (np. plastikowe pudełka, cienki metal, szkło, etykiety, arkusze tektury, pudełka kartonowe).

Przyssawka płaska, okrągła
Przyssawka płaska, okrągła
Przyssawka płaska, eliptyczna
Przyssawka płaska, eliptyczna

Mieszkowy kształt sprawia, że w kontakcie z powierzchnią ładunku ssawka próżniowa składa się. Dzięki temu, może podnieść elementy podatne na odkształcenia, a wyższy mieszek dobrze dopasowuje się do przenoszonej powierzchni, nawet przy nierównościach, zakrzywieniach detalu i jego różnych wysokościach, kompensując różnice w płaskości unoszonego materiału.

Mieszkowa przyssawka składa się w kontakcie z powierzchnią ładunku
Mieszkowa przyssawka składa się w kontakcie z powierzchnią ładunku

Ssawki okrągłe są uniwersalne do większości zastosowań, natomiast eliptyczna forma jest rekomendowana do chwytania, przenoszenia oraz zaciskania materiałów i produktów o wydłużonych kształtach lub na ograniczonej powierzchni.

Przyssawki podciśnieniowe ELESA+GANTER są rekomendowane do zastosowań w wielu sektorach przemysłu, m.in. do:

 • przemysłu spożywczego: w szczególności do pakowania produktów spożywczych (w tym przypadku zaleca się stosowanie przyssawek silikonowych);
 • przemysłu papierniczego: arkusze papieru, naklejki, etykiety itp.;
 • przemysłu elektronicznego: dla tego sektora oferowane są miniprzyssawki;
 • przemysłu motoryzacyjnego: do obsługi metalowych części, w tym elementów pokrytych olejem lub szyb samochodowych (w tym przypadku zaleca się zastosowanie przyssawek o wysokiej przyczepności).

Różnorodność typów i rozmiarów przyssawek zapewnia możliwość dopasowania siły chwytu, umożliwiając bezpieczne unoszenie delikatnych produktów. Ich wszechstronność powoduje, że mogą być również używane w bardziej wymagających zastosowaniach np. do płyt szklanych, ceramicznych lub marmurowych. Oprócz ssawek próżniowych ogólnego przeznaczenia, asortyment jest uzupełniony o typy specjalistyczne, w tym przyssawki o dużej przyczepności, zapewniające wysoki współczynnik tarcia nawet w obecności wody i oleju lub wersje wulkanizowane o zwiększonej wytrzymałości na rozciąganie. Aktualnie w ofercie znajduje się aż kilkanaście typów ssawek próżniowych do różnych zastosowań.

Kompensatory do przyssawek próżniowych ELESA+GANTER
Kompensatory do przyssawek próżniowych ELESA+GANTER

Kompensatory sprężynowe (rys. powyżej) są nieodzownym elementem, wspierającym funkcjonalność przyssawek próżniowych. Kompensator odpowiada za przyłączenie przyssawki do obwodu podciśnieniowego, a sprężyna amortyzuje uderzenie ssawki próżniowej, jednocześnie utrzymując stały nacisk na podnoszony ładunek. Kompensatory do przyssawek próżniowych z naszej oferty posiadają szeroki wybór przyłączy gwintowanych, zapewniając tym samym bezproblemową integrację ze wszystkimi rodzajami przyssawek oraz dużą elastyczność w dostosowaniu do istniejącej instalacji.

Aktualnie w ofercie ELESA+GANTER są dostępne kompensatory o różnych rozmiarach, wykonaniach (złączka prosta, kątowa, teowa) i konfiguracjach (złączka z gwintem męskim lub żeńskim, z zabezpieczeniem przed obrotem, z wbudowaną sprężyną, stałe, mini). Kompensatory są zbudowane z bardzo trwałych materiałów (mosiądz, mosiądz niklowany, stal, stal nierdzewna, aluminium), dzięki czemu stanowią doskonałe mocowanie dla obszernej gamy komponentów próżniowych z naszej oferty.

Budowa kompensatora sprężynowego
Budowa kompensatora sprężynowego

Budowę kompensatora sprężynowego obrazuje rysunek powyżej:

 1. Trzpień do mocowania przyssawki z gwintem zewnętrznym lub wewnętrznym
 2. Tuleja gwintowana (wykonana ze stal lub stali nierdzewna) wyposażona w dwie nakrętki sześciokątne, umożliwiające szybki montaż
 3. Sprężyna amortyzująca uderzenie ssawki i utrzymująca stały nacisk na unoszony detal
 4. Przyłącze pneumatyczne:
 • proste
 • kątowe
 • teowe

Ponadto, dostępne konfiguracje otwierają wiele dodatkowych możliwości. Na przykład kompensatory z zabezpieczeniem przed obrotem eliminują niepożądany ruch obrotowy przyssawek, szczególnie tych eliptycznych, gdzie zależy nam na spozycjonowaniu przyssawki w konkretnej osi. Sześciokątny przekrój trzpienia jest sparowany ze stalową tuleją, dzięki czemu skutecznie blokuje obrót trzpienia wokół własnej osi. Takie rozwiązanie sprawia, że przyssawka wraz z zamocowanym produktem pozostaje nieruchoma, niezależnie od wibracji lub sił zewnętrznych.

Oprócz przyssawek próżniowych i kompensatorów ELESA+GANTER oferuje również serię adapterów do przyssawek VRA (rys. poniżej), wykonanych z solidnego aluminium lub stali, która zapewnia kompatybilność z przyssawkami VVB, VVC, VVD i VVE z szeroką gamą kompensatorów o różnych typach gwintów. Adaptery umożliwiają zarówno konwersje gwintu z męskiego na żeński, jak i połączenie między standardami gwintów GAS, metrycznymi i NPT.

Adaptery do przyssawek VRA
Adaptery do przyssawek VRA

Wybór odpowiednich przyssawek próżniowych wymaga uwzględnienia wielu parametrów, które mogą znacząco wpłynąć na efektywność i bezpieczeństwo procesów manipulacyjnych. Istnieje szereg czynników, które należy wziąć pod uwagę przy doborze optymalnego rozwiązania dla konkretnych warunków. Najważniejsze parametry, które należy uwzględnić:

Masa i wymiary ładunku
Parametry te wpływają na wybór odpowiedniej siły chwytu przyssawki. Dla cięższych ładunków wymagana jest większa siła, dlatego należy wybrać przyssawkę o odpowiedniej specyfikacji.

Intensywność pracy
Częstotliwość i czas pracy oraz istotność zastosowania wpływają na konieczność wyboru przyssawki o odpowiedniej wytrzymałości i trwałości.

Chropowatość powierzchni ładunku i jego temperatura
Warunki powierzchni ładunku, w tym chropowatość i temperatura, mogą wymagać zastosowania specjalnych materiałów przyssawek, które zapewnią odpowiednią przyczepność i trwałość.

Obecność substancji chemicznych i czynników korozyjnych
Jeśli na powierzchni ładunku występują substancje chemiczne (oleje, rozpuszczalniki, chemikalia lub inne związki powodujące korozję na powierzchni chwytnej), konieczne jest wybranie przyssawek wykonanych z odpornych materiałów, które nie ulegną uszkodzeniu.

Warunki środowiskowe
Określenie narażenia na warunki atmosferyczne i zakresu temperatur pracy jest kluczowe dla wyboru przyssawek, które będą działać niezawodnie w danych warunkach.

Czystość powierzchni ładunku
Jeśli istnieje konieczność zachowania czystości powierzchni ładunku, należy wybrać przyssawki, które nie pozostawią śladów ani odcisków palców. Jeśli unoszonym detalem jest żywność, przyssawki muszą być zbudowane z materiałów stosowanych w przemyśle spożywczym.

Rozproszenie ładunków elektrostatycznych
W przypadku konieczności uniknięcia nagromadzenia ładunków elektrostatycznych na powierzchni ładunku, należy wybrać przyssawki zapewniające odpowiednie rozproszenie ładunków.

Właściwe dostosowanie przyssawek do konkretnych warunków pracy jest kluczowe dla osiągnięcia optymalnych wyników i zapewnienia niezawodności działania. Oferując szeroki wybór przyssawek próżniowych i akcesoriów, zapewniamy kompleksowe rozwiązania i doradztwo techniczne w tej kwestii. Zadbaliśmy o to, aby oferowane rozwiązania były łatwe w instalacji i integracji z istniejącymi systemami. Kompensatory do przyssawek próżniowych posiadają mnogość opcji przyłączeniowych, co zapewnia elastyczność i dostosowanie do indywidualnych potrzeb klientów. Szeroki wybór przyłączy gwintowanych umożliwia bezproblemową integrację ze wszystkimi rodzajami przyssawek, co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy dla przedsiębiorstw. Zachęcamy do kontaktu z naszym działem technicznym, w celu omówienia szczegółów i wyboru najbardziej optymalnego rozwiązania.

Linki do kart katalogowych:

Przyssawki podciśnieniowe

Kompensatory sprężynowe

Adaptery do przyssawek

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu

Katalog główny 048 (wersja polskojęzyczna)
lub na stronie: www.elesa-ganter.pl
Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:
+48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: 885 020 900

Przypisy