Rośnie popyt na finansowanie maszyn i urządzeń

Rozmowa z Piotrem Klimczakiem - Dyrektorem Rynku Maszyn i Urządzeń w PKO Leasing

Aktualności Artykuły Komentarze ekspertów

Pierwszy kwartał 2023 roku potwierdził, że polski rynek leasingowy wrócił na drogę dynamicznego rozwoju. Sama grupa PKO Leasing odnotowała w I kwartale 2023 roku sprzedaż na poziomie ponad 3 mld zł. Co ciekawe, dynamika zawieranych przez tę grupę kapitałową umów była dużo powyżej rynku. Sprawdźmy, co jest tego powodem.

Na temat rynku leasingu w Polsce, obszarów finansowania i oczekiwań klientów względem usług leasingowych z Piotrem Klimczakiem, Dyrektorem Rynku Maszyn i Urządzeń w PKO Leasing rozmawia redaktor prowadzący czasopisma SUR, dr inż. Marcin Bieńkowski.

REKLAMA

​​

W obszarze leasingu maszyn i urządzeń notujemy w tym roku kilkunastoprocentową dynamikę wzrostu, a nasz udział w rynku w 1 kw. tego roku wynosi już ponad 14% - mówi Piotr Klimczak, Dyrektor Rynku Maszyn i Urządzeń w PKO Leasing

W zeszłym roku firmy leasingowe udzieliły 88,1 mld zł finansowania. Jak w 2023 r. wygląda rynek leasingu w Polsce?

Dane po I kw. 2023 r. pokazują, że branża leasingowa rośnie o kilkanaście procent w ujęciu r/r. Trzeba jednak pamiętać, że wzrosty nie rozkładają się równomiernie na wszystkie obszary, np. duży wpływ na wynik rynku ma odbicie w segmencie pojazdów. Ciekawie wygląda sytuacja w finansowaniu maszyn i urządzeń, za które odpowiadam. Branża jako całość rozwija się podobnie do zeszłego roku, ale w PKO Leasing notujemy kilkunastoprocentową dynamikę wzrostu i przekroczyliśmy 14% udziału w rynku. To pokazuje, że w 2023 r. przedsiębiorcy chcą inwestować w parki maszynowe i potrzebują zewnętrznego finansowania.

Wiele firm kojarzy leasing głównie z finansowaniem pojazdów. Co oprócz nich jest najczęściej leasingowane? Jak to wygląda w obszarze, za który Pan odpowiada?

W kontekście leasingu jako pierwsze wymienia się pojazdy, gdyż transport ciężki i pojazdy lekkie stanowią ok. 67% struktury finansowanych w Polsce przedmiotów – wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Jednak maszyny i inne urządzenia stanowią aż 28% leasingowanych dóbr. Popyt w tym obszarze rośnie, a w niektórych kategoriach można mówić o ponadprzeciętnej dynamice – np. w I kw. 2023 r. wartość sfinansowanych przez nas maszyn i urządzeń do obróbki metali wzrosła o +38,5% r/r, a sprzętu do produkcji tworzyw sztucznych o +22,6% r/r.

Czego oczekują klienci od firm leasingowych?

Profesjonalizmu. Chcą mieć dostęp do środków trwałych – nowych i używanych. Liczą na dobór najkorzystniejszego finansowo, spersonalizowanego rozwiązania. Cenią elastyczność, czyli możliwość sfinansowania zarówno małych, jak i dużych inwestycji w kraju i UE. Także przy wsparciu unijnych funduszy.

Jak przebiega proces podpisywania umowy i na co mogą liczyć klienci?

Przede wszystkim przedsiębiorcy mogą korzystać z leasingu od pierwszego dnia działalności. W wielu przypadkach decyzję o finansowaniu uzyskują na podstawie uproszczonej i zautomatyzowanej procedury – nawet w 3 minuty. Co ważne – sprzęt otrzymują bez angażowania własnych środków na starcie, ponieważ opłata wstępna może wynosić 0%. W takiej sytuacji to my finansujemy pełną wartość przedmiotu leasingu, a klient spłaca go nawet w kilkudziesięciu miesięcznych ratach. W PKO Leasing podchodzimy kompleksowo do finansowania maszyn i urządzeń, oferując również korzystne warunki ubezpieczenia.

Która z form finansowania jest dla przedsiębiorcy lepsza – leasing czy pożyczka?

Różnice pomiędzy leasingiem a pożyczką dotyczą przede wszystkim okresu spłaty przedmiotu i rozliczeń podatku VAT. Wybór pomiędzy tymi formami zależy w dużej mierze od potrzeb przedsiębiorcy. Dla wielu z nich dobrym rozwiązaniem będzie tzw. pożyczka leasingowa – pośrednia opcja finansowania, odpowiednia zwłaszcza dla zakupu maszyn i urządzeń produkowanych na terenie UE.

Wiele mówi się o digitalizacji rynku usług finansowych. Czy obsługa leasingu odbywa się w cyfrowej formie? Z jakich innowacyjnych rozwiązań mogą korzystać klienci?

Przywiązujemy olbrzymią wagę do cyfryzacji usług i procesów. W praktyce oznacza to, że klient PKO Leasing ma do dyspozycji portal online do obsługi swoich umów, może cyfrowo zlecać płatności, przedłużać kontrakty, składać wnioski, kontrolować online wszelkie swoje zobowiązania finansowe. Umożliwiamy też podpisywanie dokumentów kwalifikowanym podpisem elektronicznym, co dodatkowo usprawnia proces zawierania umów. Co warte podkreślenia, w PKO Leasing oferujemy proces cyfrowy również w przypadku finansowania wybranych maszyn i urządzeń. Nasza oferta leasingowa dostępna jest zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych współpracujących z nami dostawców maszyn i urządzeń. Proces uzyskania finansowania jest szybki i intuicyjny: począwszy od wyboru sprzętu, przedstawienia oferty, po finalizację umowy leasingowej. Transakcja może zostać przeprowadzona od początku do końca online (w sklepie internetowym) lub z udziałem sprzedawcy (w sklepie stacjonarnym). Można również łączyć te dwie formy. Jeśli klient potrzebuje jeszcze czasu do namysłu, cały proces może rozpocząć stacjonarnie i samodzielnie zakończyć go w domu, podpisując umowę podpisem kwalifikowanym lub za pośrednictwem kuriera. Oferowane przez nas rozwiązania są zatem sporym udogodnieniem dla klientów. Otwierają również nowe możliwości dla dostawców urządzeń, którzy – ze względu na wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań w sprzedaży – mogą zwiększyć swoją atrakcyjność w oczach klientów.

 

Przypisy