Trójwargowa uszczelka opracowana przez NSK zapewnia najwyższy poziom ochrony łożysk

Aktualności

Łożyska wykorzystywane w środowiskach produkcyjnych o wysokim stopniu zanieczyszczenia muszą charakteryzować się wieloma odpowiednimi atrybutami. Najważniejszym z nich jest wysokowydajny system uszczelnień. Łożyska te muszą być jednak również opłacalne w eksploatacji i zapewniać łatwy, szybki i wygodny montaż oraz demontaż - łącznie z możliwością kompensacji każdej początkowej niewspółosiowości podczas montażu. Mając na uwadze spełnienie wszystkich tych wymagań, coraz większa liczba producentów OEM i zakładów produkcyjnych korzysta z optymalnego rozwiązania w postaci zespołów łożyskowych Self-Lube® firmy NSK z uszczelnieniem trójwargowym.

Dzięki szerokiej gamie niezawodnych wkładek i opraw zespoły łożyskowe Self-Lube® pomagają użytkownikom sprostać ekstremalnym wyzwaniom związanym z wymagającymi warunkami eksploatacyjnymi. Warto zauważyć, że te ekonomiczne jednostki zapewniają prosty i szybki montaż łożysk, bez potrzeby stosowania skomplikowanych opraw lub specjalnych układów wałów. Zespoły Self-Lube® zapewniają wszelkie możliwości niezbędne do łatwego mocowania łożyska do ramy i wału.

REKLAMA

​​

Największą zaletę stanowi specjalnie opracowane uszczelnienie w postaci jednoczęściowej uszczelki uformowanej z gumy nitrylowej z trzema wargami. To trójwargowe uszczelnienie połączone z ochronnym zewnętrznym wzmocnieniem stalowym (osadzonym w pierścieniu zewnętrznym) tworzy wysoce wydajną konstrukcję, która zapewnia ochronę łożyska w trudnych warunkach produkcyjnych charakteryzujących się obecnością pyłu, piasku, wody lub szlamu.

Do stale powiększającego się grona odbiorców, którzy zaczęli wykorzystywać zespoły łożyskowe Self-Lube® z uszczelką trójwargową dołączył również producent myjek bębnowych, wykorzystywanych do mycia warzyw przed dalszym ich przetwarzaniem lub pakowaniem. Łożyska myjki bębnowej zanurzają się w wodzie przy każdym obrocie bębna. Ze względu na wymywanie i korozję łożyska należało wymieniać co trzy miesiące. Aby przerwać ten kosztowny cykl, firma zaprosiła zespół ekspertów NSK do zbadania problemu.

Po pełnym przeglądzie zastosowania i analizie uszkodzeń łożysk firma NSK zaleciła zastosowanie zespołów łożyskowych Self-Lube® z trójwargowym uszczelnieniem, które optymalnie sprawdzają się w przypadku środowisk produkcyjnych narażonych na działanie wody. Rozwiązanie to spowodowało znaczne wydłużenie okresu eksploatacji łożysk do ponad 7 miesięcy (wzrost o co najmniej 133 %).

W ten sposób, dzięki ograniczeniu kosztów wymiany łożysk i wymogów konserwacyjnych, producent myjek bębnowych oszczędza obecnie 56.600 € w ciągu każdego sześciomiesięcznego okresu eksploatacji.

Zespoły łożyskowe Self-Lube® składają się z wkładki i oprawy. Wkładki to łożyska kulkowe poprzeczne należące do popularnej serii 6200, które dzięki zintegrowanym cechom konstrukcyjnym są bardziej funkcjonalne i wszechstronne niż standardowe łożyska kulkowe. Wkładki Self-Lube® nie tylko pasują do szerokiej gamy opraw RHP dostępnych w ofercie NSK, ale także do zastosowań, w których preferowana jest oprawa własna użytkownika.

NSK oferuje szeroki wybór rozmiarów wraz z różnymi układami mocowania na wale — w tym za pomocą wkrętów ustalających, pierścienia mimośrodowego i tulei stożkowej.

Dodatkowo wydłużone okresy między kolejnymi smarowaniami znacznie obniżają koszty konserwacji i zwiększają wydajność maszyn.

Zdjęcia prasowe

  1. Łożyska w myjkach bębnowych do warzyw zanurzają się w wodzie przy każdym obrocie bębna. Fot: iStock.com/zlikovec
     

 

  1. Zespoły łożyskowe Self-Lube® wyposażone w uszczelnienie trójwargowe to optymalne rozwiązanie do zastosowań, w których łożyska są narażone na intensywne działanie wody. Fot: NSK
     

 

  1. Specjalne uszczelnienie trójwargowe opracowane przez NSK to jednoczęściowa uszczelka uformowana z gumy nitrylowej z trzema wargami uszczelniającymi, która zapewnia maksymalną ochronę przed zanieczyszczeniami. Fot: NSK
     


 

O NSK Europe

NSK Europe Ltd. jest europejskim oddziałem japońskiej firmy NSK produkującej łożyska z siedzibą w Tokio. Firma została założona w 1916 r. i zatrudnia obecnie około 30.4 tys. osób na całym świecie. Produkty i rozwiązania oferowane przez tego dostawcę dla firm przemysłowych i motoryzacyjnych można znaleźć wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się elementy związane z ruchem. Oprócz prawie wszystkich typów łożysk tocznych, portfolio firmy obejmuje zespoły łożyskowe w obudowach, technologię liniową, łożyska piast kół, łożyska przekładni i silnika oraz układy kierownicze. Firma pragnie osiągnąć perfekcję we wszystkich swoich działaniach biznesowych. Jej celem jest bycie liderem w swojej branży pod względem jakości, do czego dąży poprzez ciągły proces doskonalenia, rozwoju optymalnego produktu, optymalizację procesów produkcyjnych i proklienckie nastawienie procesów obsługi. W roku podatkowym 2020, ponad 4,35 tys. pracowników NSK Europe Ltd. wygenerowało sprzedaż przekraczającą 792 mln euro.

www.nskeurope.pl

Przypisy