Autor: Andrzej Domaszewski Seam Group

Inżynier projektu posiadający kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu projektów związanych z poprawą efektywności zarządzania majątkiem. Koordynator projektów związanych z wdrożeniem systemów klasy CMMS. Specjalista w tematyce związanej z analizą działów technicznych i operacyjnych. Posiada doświadczenie w szkoleniu pracowników w zakresie: RCFA, standaryzacji i optymalizacji procesów, wdrażaniu Lean Manufacturing oraz TPM.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Optymalizacja magazynu części zamiennych

Rozpoczynając rozważania na temat części zamiennych warto odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: Dlaczego trzymamy części zamienne w magazynie? Najczęściej pojawiające się odpowiedzi to przede wszystkim długi czas dostawy, starzenie się technologii oraz awaryjność maszyn i instalacji. Oczywiście magazyn nie pomieści wszystkich części zamiennych i materiałów technicznych dla naszego parku maszynowego, dlatego kluczowym elementem jest prawidłowe zarządzanie częściami zamiennymi. Jak wiadomo – części zamienne i środki eksploatacyjne w magazynie to przede wszystkim zamrożony kapitał obrotowy. Dodatkowymi elementami, które generują wzrost kosztów magazynowania, są nadzorowanie materiałów w magazynie i sposoby ich zabezpieczenia. Ponadto zarządzanie zbyt dużą ilością części zamiennych może wymuszać zatrudnienie dodatkowego personelu.

Czytaj więcej

Optymalizacja planów prewencyjnych i strategii utrzymania

Celem utrzymania ruchu jest zapewnienie prawidłowego i bezpiecznego działania maszyn, urządzeń oraz infrastruktury. Niestety, często działania utrzymania ruchu, działalność UR ogranicza się tylko do bieżącego usuwania zaistniałych awarii. Takie podejście z czasem powoduje, że UR funkcjonuje głównie od awarii do awarii, bez działań prewencyjnych. Aby uniknąć takiej sytuacji, wprowadza się strategię utrzymania ruchu w oparciu o prewencyjne utrzymanie ruchu.  

Czytaj więcej