Aspekty bezpieczeństwa przy zakupie i przekazywaniu do użytkowania maszyn i urządzeń

Aktualności Wydarzenia Automatyzacja i robotyzacja

14 maja, w Łodzi, po raz drugi firma Instom zorganizowała warsztaty związane z praktycznymi aspektami zastosowania rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa ludzi i maszyn. Na warsztatach przedstawiono m.in. bramkę P-connect firmy Pizzato, rygle bezpieczeństwa, wygrodzenia i zaawansowane rozwiązania takie jak skaner laserowy SLS (Safety Laser Scanners) oraz czytniki kodów 1D i 2D. Dzięki uprzejmości firmy Instom, redakcja magazynu SUR miała okazję uczestniczyć w tych warsztatach.

Warsztaty podzielone zostały na dwie części – część wykładową i część praktyczną. W pierwszej przedstawione zostały m.in. związane z Dyrektywą maszynową aspekty bezpieczeństwa przy zakupie i modernizacji maszyn. Przedstawiono również historię oraz ofertę firmy Instom. Druga część warsztatów poświęcona była praktycznemu wykorzystaniu systemów bezpieczeństwa i identyfikacji znajdujących się w ofercie naszych gospodarzy.

Przywitanie uczestników i prelekcje

Wszystkich przybyłych do Łodzi uczestników Akademii Bezpieczeństwa, którzy pojawili się w siedzibie firmy Instom przywitał prezes zarządu, Tomasz Kaczmarek. Następnie Robert Dudziec, kierownik działu sprzedaży automatyki przemysłowej, przedstawił historię przedsiębiorstwa oraz ofertę reprezentowanych przez firmę Instom marek.

Zasadniczym elementem części wykładowej była prelekcja poprowadzona przez Jacka Gurzyńskego z firmy Elokon. Pan Jack Gurzyński pełni funkcję Academy Managera zajmującego się m.in. audytami bezpieczeństwa maszyn i szkoleniami z zakresu przepisów prawnych dotyczących bezpieczeństwa maszyn. W swojej prezentacji, przedstawił szereg aspektów związanych z wymaganiami dyrektywy maszynowej, którą muszą spełniać maszyny zakupione przez firmę produkcyjną, a także wszelkie modernizowane urządzenia i linie technologiczne, gdzie zmianie uległy aspekty konstrukcyjne wpływające na bezpieczeństwo. Pan Jacek Gurzyński przytoczył wiele istotnych przykładów z jakimi zaniedbaniami w tej przestrzeni spotykają się inspektorzy podczas kontroli i do jakich zagadnień należy przyłożyć szczególną uwagę podczas modyfikacji maszyn.

Warsztaty

W części warsztatowej wszyscy uczestnicy szkolenia podzieleni zostali na grupy, w których realizowane były szczegółowe zajęcia praktyczne. Naszą relację zacznijmy od prezentacji szkolenia przeprowadzonego przez Sales Managera Massimo Spengę i Product Managera Francesco Lo Giudice - włoskich gości z firmy Pizzato Elettrica, której INSTOM jest od 2003 roku przedstawicielem na Polskę.

Bezspornie, najważniejszym, przedstawionym produktem Pizzato Elettrica był rygiel bezpieczeństwa RFID z serii NX. Ta nowość, jest jednocześnie najmniejszym na świecie ryglem bezpieczeństwa skonstruowanym z myślą o przemyśle spożywczo-farmaceutycznym. Budowa rygla pozwala na jego montaż, zarówno na drzwiach zawiasowych, jak i przesuwnych. Głowica wyposażona jest w trzy niezależne wejścia dla aktywatora RFID oraz zwolnienie awaryjne.

Ciekawostką jest tzw. bistabilna konstrukcja rygla. Jest to nietypowe, wyjątkowe jak dla tego typu urządzeń, rozwiązanie. Jeśli rygiel znajduje się w pozycji otwartej i wyłączamy zasilanie, to w przeciwieństwie do innych rozwiązań, nie zamknie się. Dzięki temu linię produkcyjną w fabryce spożywczej można zostawić otwartą na potrzeby np. ekipy sprzątającej, mając pewność, że nikt nie zostanie „uwięziony” za wygrodzeniem bezpieczeństwa. Rygiel, na górnej części obudowy, wyposażony jest również, w oświetlenie LED RGB sygnalizujące stan urządzenia.

Kolejnym, prezentowanym na szkoleniu firmy Pizzato urządzeniem były nowe systemy kaset sterowniczych z serii BN. Charakteryzują się one możliwością zdalnej konfiguracji poprzez IO-Link. Za pomocą tego interfejsu możne zaprogramować kolor RGB przycisków, dzięki czemu kaseta sterownicza może posłużyć do obsługi różnych zdarzeń i urządzeń. W zależności od modelu można wybrać kasetę pozwalającą na współpracę nawet z 8 urządzeniami. Seria BN jest kompatybilna z wyłącznikami ryglującymi z serii NS.

Z kolei bramka komunikacyjna P-Connect firmy Pizzato pozwala na podłączenie do niej 6 urządzeń korzystających z magistrali PROFINET lub magistrali bezpieczeństwa PROFISAFE. W zależności od konfiguracji bramka może przesyłać sygnały z kilku urządzeń ryglujących Pizzato, czujników RFID, kolumn sygnalizacyjnych, klamek bezpieczeństwa P-Kube Krome i omówionych przed chwilą kaset sterowniczych serii BN.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Oczywiście to nie jedyne urządzenia bezpieczeństwa zaprezentowane na warsztatach Instom.  Dr Sławomir Demianiuk, zastępca kierownika ds. sprzedaży projektów i rozwoju produktów w firmie Instom zaprezentował działanie i możliwości, a także sposoby ustawiania i kalibracji linii czytników Blade oraz Matrix 320 firmy Datalogic. Omawiane urządzenia to czytniki kodów 1D i 2D bazujące na analizie obrazu. Pozwalają one na automatyczne i powtarzalne identyfikowanie kodów w intralogistyce, na liniach produkcyjnych oraz stanowiskach montażowych. Możliwy jest także odczyt kodów DPM.

Certyfikowane wygrodzenia bezpieczeństwa Novatec, Techno i Ecotec marki Protec, na warsztatach Instomu omówione zostały przez panów Wojciecha Sudaka i Patryka Opawskiego. Wygrodzenia te pozwalają odizolować strefy niebezpieczne w pobliżu maszyn. Dzięki odpowiedniej aplikacji do projektowania wygrodzeń, z której korzystali uczestnicy szkolenia, zaprojektowanie odpowiedniego wygrodzenia, dostosowanego do budżetu i potrzeb nie stanowi problemu. Modułowa konstrukcja wygrodzeń i łatwość montażu, w tym, przy użyciu specjalnych uchwytów montażowych, pozwala na szybkie dostosowanie wygrodzeń do potrzeb użytkownika.

Ostatni z warsztatów dotyczył programowania i konfiguracji laserów bezpieczeństwa SLS firmy Datalogic. Paweł Kowalczyk, specjalista ds. rozwoju produktu zaprezentował nie tylko działanie skanerów, ale również wytłumaczył jak powinny być definiowane strefy, jak ustawić zasięgi, jak uniknąć stref martwych, w jaki sposób łączyć ze sobą urządzenia w większy system oraz jak unikać najczęstszych błędów w ich konfiguracji. Skaner SLS firmy Datalogic oferuje szereg niezbędnych funkcji do ochrony stanowisk pracy, kontroli cel zrobotyzowanych czy autonomicznych pojazdów AGV. Kąt skanowania to 275°. Pozwala na wyznaczenie strefy bezpiecznej do 5,5 m oraz ostrzegawczej do 40 m. Urządzenie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie konieczna jest ochrona dużych przestrzeni, np. hall lub linii produkcyjnych.

Na koniec szkolenia, wszyscy jego uczestnicy uzyskali imienne certyfikaty potwierdzające uczestnictwo.

Więcej informacji na temat kolejnych szkoleń firmy Instom uzyskają Państwo kontaktując się z działem sprzedaży automatyki przemysłowej lub na stronie: https://instom.com.pl/

Zobacz materiał wideo:

 


Przypisy