Dział: Automatyzacja i robotyzacja

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

W automatyzacji przemysłu Polska skraca dystans do średniej w UE

Kiedy spojrzymy na wskaźnik nasycenia robotami, tzn. liczbę robotów na 10 tys. pracowników, to w Polsce w 2022 r. ten wskaźnik wynosił 71, średnio w Europie 136, a w Niemczech 415. Jednak trudno to porównywać z liderem, jakim jest Korea Południowa, gdzie wskaźnik ten osiąga wartość 1012 – w rozmowie z Januszem Mincewiczem wylicza dr Agnieszka Tokaj-Krzewska z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Czytaj więcej

Rola automatyzacji w zwiększeniu efektywności wycinarek laserowych

Odpowiednie wykorzystanie parku maszynowego to jeden z najważniejszych aspektów budowania wartości firm z sektora produkcyjnego. Wysoka efektywność operacyjna maszyn produkcyjnych przekłada się na większe zyski przy tych samych zasobach. Aby móc optymalizować pracę maszyn, warto skupić się na zmierzeniu obecnej wydajności pracy systemu produkcyjnego. W tym celu powstał wskaźnik OEE (Overall Equipment Effectiveness). W poniższym artykule postaram się uzasadnić jego znaczenie, sposoby liczenia oraz praktyczny aspekt zastosowania.

Czytaj więcej

Automatyzacja procesów spawania

W większości polskich zakładów przemysłowych wciąż spawa się ręcznie, jednak w ostatnich latach przedsiębiorcy – niekiedy pod presją rynku i klientów – coraz częściej zaczęli korzystać z bardziej zaawansowanych rozwiązań, które wspomagają procesy spawalnicze. Żeby poprawić jakość oraz wydajność, sięgają po zmechanizowane, półautomatyczne i automatyczne urządzenia do spawania.

Czytaj więcej

Wymagania klientów napędzają rozwój sektora maszyn

Polityka firmy FANUC, polegająca na wsłuchiwaniu się w potrzeby klientów, napędza rozwój szerokiej gamy produktów. Coraz bogatsza oferta efektywnych, a zarazem oszczędnych obrabiarek i robotów, przygotowanych do współpracy z człowiekiem i innymi elementami parku maszynowego, przynosi odpowiedź na najbardziej palące potrzeby firm.

Czytaj więcej

Cyfryzacja przedsiębiorstw i systemy ERP w dobie Przemysłu 4.0

Od wieków postęp technologiczny wpływał na sposób funkcjonowania przedsiębiorstw. Już dziś w firmach standardem stały się różne systemy informatyczne – począwszy od projektowania i produkcji, po zarządzanie przedsiębiorstwem. W dobie sztucznej inteligencji i Przemysłu 4.0 nie zawsze są one wystarczające dla efektywnego funkcjonowania firmy – zwłaszcza jeśli nie są połączone w jedną całość. Takim centrum dowodzenia może być jednak nowoczesny system ERP.

Czytaj więcej

Robotyzacja - opinia Radosława Matiakowskiego z Corobotics

Z Radosławem Matiakowskim Prezesem Zarządu CoRobotics Sp. z o.o. rozmawia redaktor prowadzący SUR dr inż. Marcin Bieńkowski.

Czytaj więcej

Robotyzacja w Polsce - opinia Marcina Śleziaka z TFM Robotics

Z Marcinem Ślęziakiem, menadżerem produktu w TFM Robotics rozmawia redaktor prowadzący dr inż. Marcin Bieńkowski

Czytaj więcej

AI nie stanowi zagrożenia dla miejsc pracy

Jednym z głównych problemów przypisywanych sztucznej inteligencji jest to, że w gigan- tycznym tempie będzie likwidować miejsca pracy. W marcu Goldman Sachs poinformował, że sztuczna inteligencja może zastąpić równowartość 300 mln pełnoetatowych miejsc pracy. Raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju nie pozostawia wątpliwości co do przyszłości rynku pracy i pracowników w obliczu rozwoju AI. Zgodnie z raportem OECD zagrożenie przejęciem miejsc pracy przez sztuczną inteligencję dotyczy głównie Europy Wschodniej. Na liście wymienionych w nim państw jest także Polska, w której 33,5% stanowisk może zostać przejętych przez sztuczną inteligencję.

Czytaj więcej

Maksymalna elastyczność dzięki minimalnym czasom zbrojenia

System mocowania z punktami zerowymi UNILOCK umożliwia szybkie i precyzyjne mocowanie oraz ustalanie położenia przyrządów lub obrabianych detali na centrach obróbczych do skrawania. Przy użyciu tego systemu możliwa jest błyskawiczna wymiana palety, imadeł, przyrządów lub obrabianych detali przy zdefiniowanym punkcie zerowym, z błędem powtarzalności mniejszym niż 0,005 mm.

Czytaj więcej

Pneumatyczne systemy mocowania z punktem zerowym

Oferta pneumatycznych systemów mocowania z punktem zerowym z asortymentu KIPP UNILOCK poszerzyła się o trzy nowe moduły mocujące. Oferują one jeszcze większe możliwości dotyczące szybkiego i precyzyjnego mocowania oraz ustalania położenia obrabianych przedmiotów lub przyrządów w skrawających centrach obróbczych.

Czytaj więcej

Znaczenie technologii cyfrowych bliźniaków dla wydajności produkcji

Istotna zmiana w fazie rozwoju produktów, która pozwala je ulepszać i oszczędzić pieniądze – brzmi to zbyt pięknie, aby mogło być prawdziwe! Jednak technologia cyfrowych bliźniaków właśnie to zapewnia, pod warunkiem, że użyjemy jej właściwie.

Czytaj więcej