Nowoczesne technologie produkcyjne FANUC na ITM Industry Europe 2024 – Przemysł Ery Cyfrowej!

4-7 czerwca 2024 r., Poznań, pawilon 3, stoisko 8.

Wydarzenia Automatyzacja i robotyzacja Targi w Polsce

Badania rynkowe ujawniają, że niemal połowa podmiotów działających w polskim sektorze produkcji z trudem radzi sobie z aktualnymi wyzwaniami rynkowymi. Wśród najczęściej wskazywanych są brak rąk do pracy i duża rotacja pracowników, drastyczny wzrost kosztów produkcji spowodowany rosnącymi kosztami materiałów i energii, a także zerwane łańcuchy dostaw. To wszystko sprawia, że coraz więcej firm poszukuje wydajnych maszyn, pozwalających produkować szybciej, taniej, elastyczniej i efektywniej.
Podkreślając znaczenie inżynierii precyzyjnej i wyższej produktywności dla polskich producentów, eksperci z firmy FANUC – specjalizującej się w dziedzinie automatyzacji fabryk – zaprezentują najnowsze technologie produkcyjne podczas targów ITM Industry Europe 2024. 

REKLAMA

​​

Nowy poziom precyzji 

Bazując na swojej ugruntowanej renomie, dostawcy ultrawydajnych maszyn do obróbki metali, blach oraz tworzyw sztucznych dla szerokiej gamy branż produkcyjnych FANUC zaprezentują podczas poznańskich targów zarówno najnowsze modele centrów obróbczych Robodrill, swoje flagowe elektrodrążarki drutowe Robocut, jak i roboty, które umożliwiają korzystanie z pełnej mocy maszyn. 
W ramach prezentacji centrów obróbczych FANUC Robodrill będzie można zobaczyć najnowszy i największy model obrabiarki α-D21iLB5 serii Plus, z wrzecionem 10k obrotów oraz wanną 340 l, a także średniej wielkości model α-D21MiB5 z wrzecionem 24k i wanną 240 l. 
Obie maszyny zapewniają niezrównaną jakość i precyzję obróbki skrawaniem przy dużej wydajności godzinowej. Nowa, zaawansowana wersja jest najszybszym i najpotężniejszym pionowym centrum obróbczym na rynku. Wyróżnia się bezkonkurencyjnym czasem wymiany narzędzi, wynoszącym 0,7 sekundy oraz głowicą rewolwerową mogącą obsługiwać narzędzia o masie nawet 4 kg. 
Sterowanie CNC będące sercem serii a-DiB Plus przynosi również nowe ulepszenia w zakresie produktywności. Jednym z przykładów jest funkcja Smart Overlap, która umożliwia równoległą regulację maszyny – na przykład wymianę narzędzia i zmianę położenia stołu.
Wszystkie maszyny Robodrill są bardzo szybkie i wysoce wszechstronne oraz zapewniają najkrótsze czasy cykli podczas większości operacji obróbki.

Potwierdzona wydajność i niezawodność

Na stoisku FANUC zostanie zaprezentowana również wydajna elektrodrążarka drutowa FANUC Robocut najnowszej serii a-CiC. Maszyna oferuje wszechstronną, dokładną i bezobsługową obróbkę elektroerozyjną detali z trudnoskrawalnych metali. Projekt konstrukcji obrabiarki Robocut, zapewniającej najwyższy poziom precyzji, jest wynikiem analizy metodą elementów skończonych (FEM), która została przetestowana w ramach kompleksowych badań prototypów. Dzięki temu wysoka precyzja obróbki jest możliwa do uzyskania w każdym modelu obrabiarki z tej serii w różnorodnych warunkach temperaturowych i środowiskowych. Maszyna, z uwagi na swoją stosunkowo kompaktową budowę, charakteryzuje się najmniejszymi wymaganiami w zakresie powierzchni i wysokości w swoje klasie obrabiarek – jest idealnym rozwiązaniem oszczędzającym przestrzeń w hali produkcyjnej. Robocut to także wiele innowacyjnych funkcji, które gwarantują bezproblemową eksploatację maszyny. Na przykład unikalny system przewlekania drutu FANUC AWF3 zapewnia szybkie, pewne i zautomatyzowane przewlekanie drutu w czasie nieprzekraczającym 10 sekund. Aby zapewnić niezawodne przewlekanie i wznawianie przewlekania, drut jest przecinany elektrycznie w bardzo precyzyjny sposób. Końce drutu są proste, zaokrąglone i nie mają zadziorów nawet w przypadku drutu miękkiego. Wspieranie procesu przewlekania drutu strumieniem wody sprawia, że jest on bardzo prosty i szybki. 
Warto dodać, że elektrodrążarki Robocut serii α-CiC pozwalają osiągnąć wyższe prędkości cięcia bez zrywania drutu, szczególnie w przypadku obróbki zgrubnej. Alternatywnie użytkownicy mogą decydować się na poprawę wykończenia powierzchni (standardowo obróbka Ra = 0,19 µm – obróbka węglika spiekanego) bez znacznych kompromisów w szybkości. W trosce o potrzebę optymalnego ustawienia prędkości i wykończenia powierzchni dla określonego przedmiotu obrabianego FANUC wprowadził prostą funkcję regulacji. Teraz – zamiast odwoływać się do skomplikowanych tabel parametrów – użytkownicy mogą regulować wydajność cięcia za pomocą prostego suwaka plus–minus, zachowując stabilność oraz jakość detalu. 

Elastyczna współpraca nastawiona na wyniki

Robotyzacja procesów obsługi maszyn pozwala w możliwie największym stopniu wykorzystać potencjał maszyn. Odwiedzający stoisko FANUC będą mogli przyjrzeć się możliwościom zastosowania robotów i cobotów w kilku procesach obsługi maszyn. 
Aplikacje prezentowane podczas targów dowiodą, że dzięki robotom maleje liczba nieplanowanych przestojów, a pracownicy mogą zajmować się bardziej wymagającymi zadaniami. Zwykle podczas jednej zmiany mogą kontrolować kilka stanowisk zrobotyzowanych, zamiast fizycznie obsługiwać tylko jedną maszynę, co jest standardem w tradycyjnych modelach produkcji. Roboty, przejmując dodatkowe zadania, np. precyzyjną, wizyjną kontrolę jakości detali podczas załadunku i rozładunku maszyny, niwelują braki kadrowe. Prawidłowo przeprowadzony proces automatyzacji, powiązany z odpowiednim przygotowaniem zaplecza technicznego i przeszkoleniem kadr, bezpośrednio przekłada się na poziom konkurencyjności firm na rynku.

Rozwiązania IoT – w drodze do Przemysłu 4.0

Poznańskie targi ITM będą doskonałą okazją, by bliżej przyjrzeć się systemom umożliwiającym zbieranie i analizowanie danych z produkcji w celu zarządzania procesem wytwórczym. Takim rozwiązaniem jest np. oprogramowanie komputerowe FANUC MT-LINKi. Odpowiednio zestawione liczby, obrazujące status produkcji w czasie rzeczywistym, pozwalają na świadome podejmowanie decyzji dotyczących wykorzystania dostępnych kadr i eksploatacji maszyn, wprowadzanie optymalizacji, prowadzenie diagnostyki prewencyjnej, a także tworzenie odpowiednich planów produkcyjnych.
Zapraszamy do rozmów o optymalizacji produkcji!

Przypisy