Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktualności

12 stycznia 2017

Automatyzacja pracy a bezrobocie

0 198
Według danych opublikowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej bezrobocie w Polsce jest najniższe od 1991 roku i w październiku wynosiło 8,2 procent.

Spadek bezrobocia był widoczny w 14 województwach, z czego najwyraźniej w mazowieckim, śląskim, świętokrzyskim i podlaskim.

Oznacza to, że statystycznie bez pracy jest mniej niż co dziesiąty Polak, a pracodawcy muszą się liczyć z coraz większymi utrudnieniami w znalezieniu pracownika.

- Specjaliści z branż powiązanych z nowoczesnymi technologiami już przyzwyczaili się, że to nie oni biją się o pracę, a praca o nich. Jednak taka sytuacja nastaje w coraz większej ilości branż i grup zawodowych, także wśród pracowników, którzy do tej pory musieli konkurować o uwagę pracodawców - komentuje Anna Wicha, dyrektor generalny Adecco Poland.

Zdaniem ekspertki, taka sytuacja może wymusić wiele pozytywnych zmian, między innymi wzrost wynagrodzeń, który może pociągnąć za sobą rozpędzenie całej gospodarki. Pracodawcy zwrócą także swoją uwagę na oferowanie pakietu benefitów pozapłacowych.

- Pieniądze może dać każdy. Ale prywatna opieka zdrowotna, karta na siłownię czy karnety do wykorzystania w restauracjach w mieście to już zupełnie inny rodzaj korzyści, z których pracownikom będzie znacznie trudniej zrezygnować - komentuje Anna Wicha.

Z optymizmem w przyszłość

Pod względem bezrobocia Polska idzie pod prąd światowych trendów. Międzynarodowa Organizacja pracy (ILO), agenda ONZ z siedzibą w szwajcarskiej Genewie, prognozuje, że do końca roku na świecie przybędzie 2,3 mln bezrobotnych, a w 2017 roku ich liczba może przekroczyć nawet 200 milionów.

Raport organizacji wskazuje, że głównymi przyczynami wzrostu bezrobocia na świecie będą przede wszystkim wynikiem pogarszającej się w skali świa...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy